A Mozinet Filmnapok keretében a veszprémi Fotonban is levetítették a Smoke Sauna Sisterhood című észt dokumentumfilmet. A szereplők a szauna sötétjében nemcsak a ruháikat dobják le magukról, hanem lelkileg is lemeztelenednek egymás előtt, és sorra tárják fel legféltetettebb titkaikat, miközben a generációról generációra átadott tisztító szertartásokat végzik a füstben.
Szaunát ma már Magyarországon is minden jobb szálláshelyen találunk, nálunk azonban a gőzkabinok megrekedtek a wellness-szolgáltatások között. Az a kulturális tartalom, ami miatt a skandinávok számára a szaunázás az identitásuk részévé vált, már nem jött át.
Pedig nagyon is ősi gyökerekkel rendelkezik: a szaunázás hagyománya nagyjából tízezer évvel ezelőttre nyúlik vissza. A legelső szaunák nem voltak többek földbe ásott lyukaknál, azokba helyezték be a köveket, amiket tábortűzzel hevítettek fel a kőkori emberek – nyilatkozta a BBC-nek Dalva Lamminmäki néprajzkutató, aki a Kelet-Finnországi Egyetemen kutatja a szaunakultúrát. Mihelyst a kövek felforrósodtak, náddal vagy tőzeggel fedték le a lyukat, majd vizet locsoltak a kövekre. Ilyen őskori maradványokat a világ számos pontján találtak a régészek Mexikótól az arab világon át Skandináviáig.
Természetesen az őskorban a szauna nem elsősorban wellness-intézmény volt. Egyszerre szolgált mosókonyhaként, itt szárították és füstölték a húsokat (ahogy ez Anna Hints már említett dokumentumfilmjében is látható).
A szauna átjáróház volt a túlvilág és a mi szféránk között: a nők itt szültek, itt ápolták a betegeket és itt mosdatták a halottakat. A szauna volt a titkos találkák és együttlétek színhelye, és a heti tisztító szaunázással az izzadtsággal együtt nemcsak a testben felhalmozódó méreganyagoktól, hanem a lelki szennyestől is megszabadultak.
A szauna a skandinávok népi hitvilágában spirituális jelentőséggel rendelkező helyszín, ahol kapcsolatba léphetnek őseikkel és az istenségekkel. 1890-ben aztán Finnországban betiltották a népi gyógyászatot, az egészen addig elevenen élő szellemi hagyományok tabuvá váltak, és az ősöktől örökölt, évezredeken át életben tartott rituálékat már csak titokban adhatták tovább az asszonyok egymásnak a szaunák sötétjében, a gőz jótékony homályában.
A szauna így a világban már csak mint egyszerű wellness-szolgáltatás terjedt el, miközben az északi népek körében máig megőrizte transzcendens tartalmát is. Sőt, az egykori tiltás ellenére mára a nemzeti identitás részévé vált, az észt füstszaunát és a finn szaunát is felvette a kulturális világörökségek közé az UNESCO.
FUN FACT
Az 5,5 millió lakosságú Finnországban 3,3 millió szauna található. Ezek olyannyira részei a mindennapi életnek, hogy a legtöbb finn már babakorában átesik élete első szauna-élményén.