Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A wellnessen túl: a szauna spirituális helyszín

2024. január 25. 15:03
Magyarországon csak wellness-szolgáltatás, az északi országokban ennél sokkal többet jelent a szauna.

A Mozinet Filmnapok keretében a veszprémi Fotonban is levetítették a Smoke Sauna Sisterhood című észt dokumentumfilmet. A szereplők a szauna sötétjében nemcsak a ruháikat dobják le magukról, hanem lelkileg is lemeztelenednek egymás előtt, és sorra tárják fel legféltetettebb titkaikat, miközben a generációról generációra átadott tisztító szertartásokat végzik a füstben. 

Illusztráció: Estonian Saunas / UnsplashIllusztráció: Estonian Saunas / Unsplash

Szaunát ma már Magyarországon is minden jobb szálláshelyen találunk, nálunk azonban a gőzkabinok megrekedtek a wellness-szolgáltatások között. Az a kulturális tartalom, ami miatt a skandinávok számára a szaunázás az identitásuk részévé vált, már nem jött át. 

Pedig nagyon is ősi gyökerekkel rendelkezik: a szaunázás hagyománya nagyjából tízezer évvel ezelőttre nyúlik vissza. A legelső szaunák nem voltak többek földbe ásott lyukaknál, azokba helyezték be a köveket, amiket tábortűzzel hevítettek fel a kőkori emberek – nyilatkozta a BBC-nek Dalva Lamminmäki néprajzkutató, aki a Kelet-Finnországi Egyetemen kutatja a szaunakultúrát. Mihelyst a kövek felforrósodtak, náddal vagy tőzeggel fedték le a lyukat, majd vizet locsoltak a kövekre. Ilyen őskori maradványokat a világ számos pontján találtak a régészek Mexikótól az arab világon át Skandináviáig. 

Illusztráció: Estonian Saunas / UnsplashIllusztráció: Estonian Saunas / Unsplash

Természetesen az őskorban a szauna nem elsősorban wellness-intézmény volt. Egyszerre szolgált mosókonyhaként, itt szárították és füstölték a húsokat (ahogy ez Anna Hints már említett dokumentumfilmjében is látható). 

A szauna átjáróház volt a túlvilág és a mi szféránk között: a nők itt szültek, itt ápolták a betegeket és itt mosdatták a halottakat. A szauna volt a titkos találkák és együttlétek színhelye, és a heti tisztító szaunázással az izzadtsággal együtt nemcsak a testben felhalmozódó méreganyagoktól, hanem a lelki szennyestől is megszabadultak. 

A szauna a skandinávok népi hitvilágában spirituális jelentőséggel rendelkező helyszín, ahol kapcsolatba léphetnek őseikkel és az istenségekkel. 1890-ben aztán Finnországban betiltották a népi gyógyászatot, az egészen addig elevenen élő szellemi hagyományok tabuvá váltak, és az ősöktől örökölt, évezredeken át életben tartott rituálékat már csak titokban adhatták tovább az asszonyok egymásnak a szaunák sötétjében, a gőz jótékony homályában. 

Illusztráció: Estonian Saunas / UnsplashIllusztráció: Estonian Saunas / Unsplash

A szauna így a világban már csak mint egyszerű wellness-szolgáltatás terjedt el, miközben az északi népek körében máig megőrizte transzcendens tartalmát is. Sőt, az egykori tiltás ellenére mára a nemzeti identitás részévé vált, az észt füstszaunát és a finn szaunát is felvette a kulturális világörökségek közé az UNESCO. 

FUN FACT

Az 5,5 millió lakosságú Finnországban 3,3 millió szauna található. Ezek olyannyira részei a mindennapi életnek, hogy a legtöbb finn már babakorában átesik élete első szauna-élményén. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  2024. december 9. 14:20 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.