Bereményi Géza részben önéletrajzi írása Budapest jellegzetes helyszínén a II. világháborút követő zűrzavaros időkben játszódik a Teleki tér világában. A hős e történetben Monori, a piac királya, aki az aranyban látja a megoldást az élet nagy kihívásaira. Bécsből hazatérő lánya, Mariska megszüli Imrét, akit Monori nevel fel, miután vejétől sikerül megszabadulnia. Majd már az 50-es években vagyunk, elérkezünk 56-hoz, az utcákon harcok, menekülési kísérlet, rosszullét, kórház.
A történetet Funtek Frigyes nem először állítja színpadra, kérdésünkre elmondta, négy évvel ezelőtt is megrendezte, akkor a József Attila Színházban. Cél volt, hogy új világot teremtsen a veszprémi közönségnek, miközben az Eldorádó története és a szituációja adott. A rendező úgy fogalmazott, sikerült egy másféle világot teremtenie, s ehhez nagyszerű szereplői is segítségére voltak.
A próbaidőszakról úgy nyilatkozott, nagyszerű időszak van mögöttük. Funtek nem először visz színpadra filmet, Veszprémben is látható volt A király beszéde, valamint a Holt költők társasága, véleménye szerint mindig izgalmas, amikor egy jólismert film színpadra került, ráadásul úgy, hogy a közönség majd közben ne a filmre gondoljon.
Funtek a történet ívéről elmondta, ebben a pénzcentrikus világban, ahol egy fiatalember élete attól függ, hogy van-e módja pénzt találni a tanulásra és ahhoz, hogy új életet kezdjen, nagy kérdések elé állítja az emberiséget. Vajon meddig mehet el egy ember annak érdekében, hogy pénzhez jusson? Funtek a végén humorosan megjegyezte, mindenkinek ajánlja az előadást, aki már tud gondolkodni…
Az előadásról bővebben itt olvashat.
Fotók: Vámosi Patrik