Tiszteletben tartja a határainkat
Mindannyiunknak megvannak a határai, és teljesen egészséges nemet mondani, sőt, előre jelezni, hogy éppen miben meddig tudunk elmenni. Ha a másik fél ezen megsértődik, vagy a jelzésünk ellenére is tovább forszíroz valamit, az rossz ómen a jövőre nézve – ha viszont helyén tudja kezelni ezeket, akkor bízhatunk abban, hogy a párkapcsolatban is figyelembe fogja venni a szempontjainkat.
Kommunikál
Vállalja a nehéz és kényelmetlen beszélgetéseket is, nem büntet hallgatással. Minden kapcsolatban lesznek problémák és konfliktusok, és nagyon nem mindegy, hogy olyan partnerrel tűzünk-e össze, aki képes értelmesen megfogalmazni a sérelmeit, elvárásait, érzéseit, és hajlandó meghallgatni a mi oldalunkat – vagy olyannal, aki csak a saját igazát hajtogatja és elmenekül a problémák elől. És itt felmerül egy újabb szükséges hozzávaló:
Érzelmi intelligencia
A kommunikációs készség mit sem ér ugyanis, ha a másik fél nincs tisztában a saját érzéseivel, önmagában nem tud különbséget tenni akár a pozitív, akár a negatív érzések különböző árnyalatai között. Az már egy első randin is felvillantja a zöld lámpát, ha a partnerünk képes az érzéseiről kommunikálni – persze csak mértékkel. Ha csak húsz perce ismerünk valakit, de máris úgy érezzük, mintha egy terápiás ülésen lennénk, az egyértelmű piros zászló – hiszen ez azt jelzi, hogy a másik fél a saját határait nem képes meghúzni, ami később ránk is visszaüthet.
Megnevettet
Persze egyikünknek sem kell állandóan ontani a poénokat, de ha egyszer-kétszer sikerül mosolyt csalnia az arcunkra, az jó jel. Nem is feltétlenül azért, mert kiderül, hogy van humorérzéke, hanem azért, mert képes kapcsolódni hozzánk. A humor az agy válasza olyan helyzetekre, amikkel racionálisan nem tud mit kezdeni. Aki meg tud nevettetni, azzal valamilyen összhangba kerülünk, bizonyos helyzetekben hasonlóan reagál az agyunk, közös hullámhosszon vagyunk, és jók az esélyeink, hogy ezekre a hasonlóságokra építkezni is tudunk a jövőben.
Vállalja a felelősséget
Mindannyian hibázunk, ez elkerülhetetlen – a kérdés az, hogy ezután mi történik? Megpróbáljuk eltussolni? A másikat hibáztatjuk? Vagy vállaljuk a következményeket, elnézést kérünk és levonjuk a tanulságot? Kicsiben már az első randikon is kiderülhet, hogy áll ezzel a másik: hiszen ekkor még alig tudunk valamit egymásról, könnyű ráfutni aknákra, könnyű olyasmit mondani, amivel akaratlanul is egymás fájó pontjára tapintunk. Érdemes megfigyelni, hogy egy-egy ilyen ártatlan helyzetet hogyan kezel a másik fél, mert ez alapján már lehet sejteni, hogyan fog komolyabb ügyekben viselkedni.
Ez csak néhány példa abból a sok tényezőből, amelyekre mind szükség van a hosszú távon is működőképes kapcsolathoz. Fontosak persze azok a jelek is, amelyek már korán előrevetítik a későbbi problémákat, de ahogy azt mondani szokták: aki keres, az talál; mindenkinek vannak negatív tulajdonságai, és ha csak ezeket keressük, mindig ezek lesznek szem előtt. Vegyük észre azt is, amikor jól alakulnak a dolgok!