A közös ünneplés a VárLak Fesztivál elnevezést kapta, amelyet 2024. március 22-24 között rendeznek meg. Az időpont nem véletlen, hiszen világszerte március 20-án ünnepeljük a gyermekszínházi világnapot, március 21-én a bábszínházi világnapot, március 23-án pedig a színházak éjszakáját. És ha már éjszaka: a három napos fesztiválon nem csak a megszokott színvonalas bábelőadásokkal várják a régi- és új nézőiket, hanem egy teljesen új ottalvós eseménnyel is a 9-12 év közötti gyermekeket.
Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján a Kabóca Bábszínház új igazgatója, Markó Róbert vázolta fel a pontos programtervet, ami egy merőben új oldaláról mutatja meg a bábszínházak világát. A gyermekek beleshetnek a paraván másik oldalára is, ha kedvük tartja, a Kabóca társulatával közösen vacsorázhatnak a Derce Pékbisztróban, érdekes kulisszatitkokat tudnak meg, a közös fogmosás után pedig Dabby Bain előadásában esti mesét is hallhatnak - és láthatnak - majd. A szülőknek pedig jár a megérdemelt szabadfoglalkozás, hiszen erre az estére a bábszínház veszi át a gyermekek felügyeletét.
A program nem csak ettől különleges, hiszen márciustól már nemcsak a mindenki számára ismerős Kabóca Bábszínház várja a nézőket, hanem játszóház is várja a gyermekeket. A fesztivál hétvégéjén részesei lehetnek a kicsik egy nagyszabású együttműködésnek is, amelyről Szűcs Attila, a Bakony-Balaton Környezetvédelmi Oktatóközpont Egyesület (BABAKO) elnöke mesélt.
A BABAKO 2005 óta működik, és madáretetőket, odúkat, és eleséget adományozott azoknak az óvodáknak és általános iskoláknak, akik részt vesznek a Madárbarát Veszprémért kezdeményezésükben. Most a Kabóca Bábszínházzal és a gyerekekkel közösen szeretnének odúkat készíteni a bábszínház játszóházában, amelyeket a sziklafalra, a vár oldalára helyeznek majd ki a madaraknak. A Kabóca egy teleszkópot is elhelyez majd az udvarán, ahonnan bárki megtekintheti, hogyan veszik birtokba a madárkák új odúikat.
,,Így a gyerekek játékos formában ismerkedhetnek meg a valódi, természetközeli állapotokkal, és nemcsak ismereteiken keresztül, hanem egy tevékeny együttműködésben is” – emelte ki Szűcs Attila a sajtótájékoztatón.
Az etetőkhöz szükséges faanyag ráadásul a színház megmaradt díszleteiből származik, így a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyja maga után. A fenntarthatóság kérdésköre a BABAKO és a Kabóca mellett a Pannon Egyetem egyik legfontosabb szempontja az oktatásban és kutatásban is, így a veszprémi egyetem is csatlakozott az együttműködéshez, segítve a színház környezeti edukációs programját.
A Kabóca Bábszínház igazgatója az esemény végén kiemelte, hogy rengeteg tervük van a jövőre, a megvalósításuk azonban nem jöhet létre az önkormányzat támogatása nélkül. A Deák Ferenc utcai épületegyüttes létrehozása nagyon fontos infrastrukturális fejlesztés volt a színház életében, amely így mindkét félnek nyertes helyzetet alakított ki.
A város képviseletében jelen lévő Brányi Mária alpolgármester szerint a Kabóca Bábszínház hozzá méltó helyszínre költözhetett. A nagy volumenű beruházást sikerült élettel megtölteni, a társulat munkája, a befektetett energia, idő és tehetség mind-mind kifizetődik, hiszen, ahogy az alpolgármester is kiemelte:
,,Amit a gyermekekért teszünk, azt a jövőért tesszük.”
A fesztivál ingyenes, kivéve az ,,Éjszaka a bábszínházban” program, amelyhez térítés ellenében és előzetes regisztrációt követően lehet majd csatlakozni.
A pontos programtervezet megtalálható a Kabóca Bábszínház honlapján.