Múlt csütörtökön zajlott az év egyik legfontosabb közgyűlése, ahol többek közt Veszprém 2024-es költségvetését is elfogadta a képviselőtestület. Erről itt és itt is írtunk korábban.
Kovács Rajmund, a Reformerek képviselője, a Híd a városért frakció tagja néhány nappal a közgyűlés után most részletesen is elmondta sajtótájékoztató keretében, hogy melyik sarkalatos témáról mi a személyes véleménye.
Hol bujkál a tőkealap?
A képviselő rögtön a közgyűlés elején interpellálta is a polgármestert, amiben a korábban létrehozott, helyi vállalkozásokat segítő tőkealap hatékonyságáról érdeklődött. A kérdés alapját a korábban tizenkét évre tervezett városi tőkealapok adták, amelyeknek a céljuk az lett volna, hogy a helyi vállalkozásokat segítsék. Mostanra azonban nagy hírverés nélkül gyakorlatilag leállították őket, egy magántőkealaphoz helyezték át a keretet, mondta Kovács Rajmund. Porga Gyula válaszában a közgyűlésen elmondta, hogy két cég jutott el a támogatásig, ők 120, illetve 683 millió forint befektetéshez férhettek hozzá, de az már az üzleti titok kategóriáját érinti, hogy valóban éltek-e ezzel a lehetőséggel. A képviselő reményét fejezte ki, hogy tényleg eljutott a pénz a helyi vállalkozásokhoz, ugyanakkor bíráltként elmondta, hogy a tőkealapok hírverése lehet, hogy nem volt elég nagy ahhoz, hogy többen éljenek a lehetőséggel.
Ki van szolgáltatva a város a multiknak
Kovács Rajmund az elfogadott költségvetéssel kapcsolatban is megosztotta véleményét. Szerinte Veszprém túlságosan ki van szolgáltatva a nagy multinacionális vállalatoknak, a KKV-k csupán az iparűzési adó 28%-át fizetik. Ha pedig felszámolná veszprémi telephelyét egy cég, akkor gondban is lehetne a városi költségvetés, ezért tovább kellene erősíteni a kis- és középvállalkozásokat.
Szintén a költségvetéshez kapcsolódik egy még 2022-re visszanyúló ügy, a Budapest út felújítása, ahol a város élt a kötbér jogával, miután a kivitelező nem készült el időre a munkával. A kötbér jogosságát viszont a vállalkozó vitatja a mai napig. Kovács Rajmund szerint ezért jobban meg kellene válogatni, hogy kivel dolgoztat a város.
Tavalyról egyébként megmaradt 4,9 milliárd forint, amit a Reformerek képviselője a belváros épületeinek felújítására, vagy megvételére szánt volna, vagy Veszprém 1,3 milliárdos hitelének törlesztésére.
Miért nem ad kedvezményt a Veszprém kártya a távhőre is?
A Veszprém kártyát Kovács Rajmund is üdvözölte, viszont azt már nem, hogy a képviselőtestület leszavazta azt az ellenzéki módosító indítványt, hogy a kártya kedvezményeit terjesszék ki a távfűtéses lakásban élők távhőszámlájára is. A többség a javaslatot azzal az indokkal szavazta le, hogy a döntés kirekesztő lenne azokkal szemben, akik nem távhővel fűtenek.