Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Egy Zamárdi mellett megtalált hiúz csontváza okozza a fejtörést a kutatóknak

2024. május 20. 22:47
Több mint húsz évvel ezelőtt fedezték fel őket, azóta számos tudós megvizsgálta, de mindent megdöntő bizonyíték még mindig nincs, csak teóriák arra, hogy és miért került négy kutya és egy hiúz egy gödörbe Zamárdi mellett. A lelet egyedülálló a világon, ami túlmutat az öt állat történetén, a korszak társadalmairól és vallásairól is felvet kérdéseket.

2002-ben az M7-es autópálya bővítésénél találták meg a Zamárdi melletti Kútvölgyi-dűlőnél annak a négy kutyának és egy hiúznak a csontvázát, akiket az 5. század körül földelhettek el ide. Az akkori ásatásokat Kiss Viktória vezette, aki csapatával közel három hektárnyi területet vizsgált át és egy népvándorlás korabeli település nyomait is megtalálta. A feltárt leleteket hosszú éveken át vizsgálták nemzetközi szakértőket is bevonva és mostanra sikerült több teóriát is felállítani, hogy pontosan kik élhettek akkor ezen a környéken és mi lehetett a története az öt eltemetett állatnak.

Az eredményekről a 24.hu számolt be riportjában, amelyben megszólalt a kutatásokat vezető Gál Erika, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetének tudományos főmunkatársa és Bartosiewicz László, a Stockholmi Egyetem munkatársa, akik egyaránt részt vettek a leletek vizsgálatában.

Gál Erika és Bartosiewicz László (fotó: Szajki Bálint / 24.hu)Gál Erika és Bartosiewicz László (fotó: Szajki Bálint / 24.hu)

A leletegyüttes, bár önmagában nem tűnik különlegesnek, mégis annyira egyedi, hogy a tudományos világban futótűzként terjedt el, mivel hasonlóval eddig sehol nem találkoztak. Ez viszont a vizsgálatát is megnehezítette, ugyanis nem volt olyan támpont, amiből kiindulhattak volna. Az egyetlen régészeti közegben feltárt hiúzcsontvázat éppen Magyarországon, Vácon találták, de az is rossz állapotban maradt meg. Arról annyit sikerült megállapítani, hogy valószínűleg a bundája miatt megnyúzták.

A Zamárdi mellett talált állatokon viszont nem voltak ilyen nyomok. De már az is furcsa a régészeknek, ahogyan eltemették őket. Körülbelül másfél méter mély gödörben feküdtek egymásra halmozva, köztük 20-40 centiméter föld volt. Némelyiken látszott, hogy gondosan elrendezték, más egyedeket pedig csak beledobtak a gödörbe. Felülről a harmadik szinten lévő kutya mellett ráadásul néhány háziállatnak – sertésnek és szarvasmarhának – a csontjait is megtalálták. A gödör egyébként a feltárt falu határában került elő.

Szénizotópos eljárással azt sikerült behatárolni, hogy valamikor az 5. század környékén hullottak el az állatok. Ekkor főleg longobárdok lakták ezt a területet – Pannóniát – róluk a történészek tudják, hogy rituális jelleggel a kutyákat és a szarvasmarhákat el szokták temetni. Vadállatot, jelen esetben hiúzt viszont nem.

Sőt, a hiúzt szinte nagyítóval kell keresni a különböző mondavilágokban, de egy helyen mégis lehet vele találkozni. A skandináv mitológia szerint Freyja szekerét hiúzok húzták. A longobárdok pedig, bár germán nép voltak, de kulturálisan kapcsolatban állhattak az északiakkal. Ez némi magyarázatot adhat a sír szakrális jellegére, amiről azt is kiderítették, hogy egy egyszerű gödörhöz képest, amibe az elhullott állatokat dobták jóval nagyobb volt.

Tovább bonyolítja a rejtélyt az, amit a hiúzok természetéről ismer a tudomány. Hiszen ez az állat, ha teheti, akkor kerüli az embert. Az viszont elképzelhető, hogy ez az egyed betévedt a táborba – ez párzási időszakban előfordulhat, akkor kevésbé figyelnek erre – a kutyák megtámadták, a harcban pedig az összes állat elpusztult. Így viszont a megtalált sírhely egy egyszerű dögkútnak is betudható.

A kutatók abban bíznak, hogy a világon előkerülnek még hasonló leletek, amikkel össze lehet majd hasonlítani a zamárdi hiúzt is, ami lehet, hogy egy vallási rítusnak volt a része, de az is ugyanennyire valószínű, hogy egy szerencsétlenül elhullott állatot földeltek el a kor emberei.

vehir.hu
további cikkek
Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Laczkó Dezső Múzeum Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Együttműködési megállapodást kötött a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Roncskutató Egyesület, akik korábban már közösen tártak fel két második világháborús vadászgépet is Ajkánál, illetve a Balatonban. 2024. december 20. 15:17 Másodszor rendeztek várostörténeti konferenciát a Laczkó Dezső Múzeumban kultúra Másodszor rendeztek várostörténeti konferenciát a Laczkó Dezső Múzeumban A konferenciát a várostörténeti monográfia összeállításához kapcsolódóan, a munkaközi eredmények bemutatására szervezte a múzeum pénteken. 2024. november 23. 12:51 Jubileumi konferenciával ünnepelték a neves régészt, Palágyi Sylviát 80. születésnapján Laczkó Dezső Múzeum Jubileumi konferenciával ünnepelték a neves régészt, Palágyi Sylviát 80. születésnapján Nyolcvan éves lett Palágyi Sylvia, a hazai régészet egyik legelismertebb szaktekintélye, akinek a nevéhez többek közt a balácai római villagazdaság feltárása is köthető. A születésnap alkalmából egykori munkahelye, a Laczkó Dezső Múzeum jubileumi konferenciát szervezett. 2024. november 1. 8:46 Ilyen, amikor belenézhetünk honfoglaló őseink szemébe történelem Ilyen, amikor belenézhetünk honfoglaló őseink szemébe A magyarság, de egész Kárpát-medence népeinek őstörténete szempontjából is különleges tárlat érkezett Veszprémbe, amelynek a Dubniczay-palota kiállítóterei adnak otthont a következő két hétben. Az ezeréves sírokból feltárt csontvázakból a modern tudomány segítségével sikerült rekonstruálni azoknak a hunoknak, avaroknak, besenyőknek és persze a honfoglaló magyaroknak az arcát, akik egy évezreddel korábban ezen a vidéken éltek. A vasárnapi megnyitón viszont még ennél is több kiderült őseinkről, köszönhetően a genetikai kutatásoknak. 2024. október 28. 16:17

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.