Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 21. Olivér
Veszprém
5°C
2024. november 21. Olivér
Veszprém
5°C

Kutyaharapást szőrével: javít a szociális szorongáson, ha nem maradsz otthon

2024. június 3. 20:22
Már a gondolat is szorongást okoz, hogy emberek közé kell menned? Előre azon agyalsz, hogy mit fogsz mondani? Csábítóbb lenne inkább otthon maradni? Ne tedd: a kutatások szerint a szociális szorongásra a legjobb gyógyír, ha beleállsz.

Azok számára, akik szociális szorongással küzdenek, vonzóbbnak tűnhet nemet mondani a meghívásokra és inkább otthon maradni. Csakhogy hosszú távon inkább erősíti a szorongást a társasági események kihagyása; minél jobban elszokunk attól, hogy emberek között vagyunk, annál nehezebb lesz legközelebb rászánni magunkat. 

Ismerős lehet az érzés, hogy igent mondtunk egy meghívásra, de ahogy közeledik az esemény, egyre kevésbé vágyunk rá. Néhány órával indulás előtt, amikor már készülődni kellene, elkezdünk kifogásokat gyártani, úgy érezzük, hogy inkább otthon szeretnénk maradni, és hogy semmi kedvünk az egészhez. Fejben azokat a forgatókönyveket pörgetjük, mi sülhet el rosszul. 

Pocsék érzés, és óriási a csábítás, hogy az ember inkább bebújjon a takaró alá, elindítsa a Netflixet, és megmaradjon a maga világában. Csakhogy a Psychology Today által szemlézett kutatások szerint ez a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk. A szociális szorongással küzdők ugyanis – bár valóban nehezen élik meg a közelgő összejövetelek „fenyegetését”, valójában az est végére jobban érzik magukat, mintha otthon maradtak volna. 

Fotó: Helena Lopes / pexelsFotó: Helena Lopes / pexels

A University of South Florida és a George Mason University kutatásaiban összesen 81, diagnosztizáltan szociális szorongással küzdő embert kértek meg, hogy két héten át rendszeresen naplózzák, hogy érzik magukat, inkább pozitív vagy inkább negatív érzések uralkodnak rajtuk. A kérdést naponta ötször, véletlen időpontban küldték ki, és a résztvevőknek azt is meg kellett jelölniük, egyedül vagy társaságban vannak-e épp. 

Mindkét egyetem kutatásában jóval több pozitív érzésről számoltak be azok, akik társaságban töltötték az idejüket, mint azok, akik egyedül. Ez azt mutatja, hogy a szociális szorongást nem erősítette, hanem éppen hogy enyhítette az, ha közösségi életet éltek a kutatásban résztvevők.

A Psychology Today adott néhány tippet azoknak, akik ilyen helyzetben mégis inkább a kanapét választanák:

  • Tudatosítsák a szorongást, és menjenek szembe vele! Igen, ez akkor rossz érzést fog kelteni, de a nap végén pozitívra fordulhat a mérleg. 
  • Fogalmazzák meg, milyen konkrét félelmeik vannak, és kérdőjelezzék meg, hogy ezek mennyire realisztikusak!
  • Helyezzék át a fókuszt önmagukról másokra! Figyeljék meg, ki az, aki láthatóan nem találja magát, egyedül van egy összejövetelen, menjenek oda hozzá, segítsenek neki feloldódni! Ez rájuk is pozitív hatással lesz. 

És persze a szokásos jó tanács, amit nem lehet elégszer elismételni: szakember segítségével sok probléma könnyebben megoldható, mint egyedül; aki úgy érzi, hogy túl nagy kihívást jelentenek az elakadásai, merjen segítséget kérni!
 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.