0:47 – Strenner Zoltán nyerte az 5. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Strenner Zoltán nyerte Haszkovó lakótelep és az Újtelep egy részét lefedő 5. körzet választását 39,99%-kal a Híd jelöltje, Mihályi Balázs előtt (30,61%).
23:39 – Sótonyi Mónika nyerte a 7. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Sótonyi Mónika nyerte a Cholnoky-lakótelep 7. körzetét 39,05%-kal, míg a második helyen a Híd jelöltje, Varga-Damm Andrea végzett 27,79%-kal.
22:56 – Hegedűs Barbara nyerte a 12. körzetet
A Fidesz-KDNP jelöltje, Hegedűs Barbara nyerte a Dózsavárost, Csererdőt és Jutaspusztát magában foglaló 12. körzetet 44,74%-kal, a második helyen az Együtt Veszprémért színeiben Adamecz Zoltán végzett 21,79%-kal.
22:54 – Halmay Gábor nyerte a 11. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Halmay Gábor nyerte a Jeruzsálemhegyet, Csatárt és a Dózsaváros egy részét magában foglaló 11. körzetet 43,78%-kal. A második helyen Illés László (Híd) végzett 18,39%-kal.
22:53 – Török Krisztián nyerte a 6. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Török Krisztián nyerte a kertvárosi körzetet 38,47%-kal a Híd a Városért jelöltje, Somfai Attila (27,17%) előtt.
22:39 – POLITIKAI BRAVÚR A FIDESZTŐL VESZPRÉMBEN
Porga Gyula a Fidesz-KDNP színeiben negyedszerre is megnyerte az önkormányzati választást, a Fidesz-KDNP pedig az öt évvel ezelőtti eredményekhez képest javítva a 12 körzetből 10-et elhozott. Az újrázó polgármester kemény munkát hirdetett a következő ciklusban is, szerinte a veszprémiek a legjobb döntést hozták.
Az ActiCity-ben tartott eredményváron tartott sajtótájékoztatón először Ovádi Péter, országgyűlési képviselő, a Fidesz választókerületi elnöke úgy fogalmazott, Veszprémben politikai bravúrt hajtott végre a Fidesz-KDP pártszövetsége azzal, hogy javítva a korábbi eredményeken immáron 10 egyéni körzetet is megnyert, ezzel többséget szereztek a képviselőtestületben, ráadásul döntő fölénnyel.
„A konzervatív értékek fontosak Veszprémben, ez ma ismét bebizonyosodott” – mondta Ovádi Péter, aki megköszönte mindenkinek, aki a kampányban segített a pártszövetségnek.
Porga Gyula vastaps közepette lépett a színpadra. Beszédében amellett, hogy szintén köszönetet mondott a támogatóinak, már a következő öt évre tekintett előre. „Kemény munka áll előttünk, hogy Veszprém Európa legélhetőbb városai közé emelkedjen, de minden adott ahhoz, hogy ez sikerüljön" – fogalmazott az újraválasztott polgármester.
Szerinte a mostani siker mindenkié és egész Veszprém nyert azzal, hogy a Fidesz-KDNP képviselői alkothatnak többséget az új képviselőtestületben.
22:32 – Rektor Dóra nyerte a 3. körzetet
100% feldolgozottságnál a Fidesz-KDNP jelöltje, Rektor Dóra (39,01%) nyerte a Haszkovó lakótelep 3. körzetét a Híd a Városért jelöltje, Guzslován Gábor előtt (22,94%).
22:28 – Pálinkás Roland nyerte a 4. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Pálinkás Roland nyerte a Haszkovó lakótelep 4. körzetét 36,67%-kal a Híd jelöltje, Benczik Gabriella (25,37%) előtt.
22:23 – ELDŐLT: PORGA GYULA MARAD A POLGÁRMESTER
100% feldolgozottság mellett Porga Gyula (Fidesz-KDNP) 47,55% arányban megnyerte a polgármester-választást. Hartmann Ferenc (Híd a Városért) 29,43%, Adamecz Zoltán (Együtt Veszprémért) 17,11%, Kovacsics Zsolt (Mi Hazánk) 5,91% eredménnyel végzett.
22:05 – Kovács Áron nyerte a 8. körzetet
100% feldolgozottság mellett a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovács Áron nyerte a 8. körzetet (Füredidomb, Szabadságpuszta) 44,72%-kal. A második helyen Csóri Péter, a Híd jelöltje végzett 21,54%-kal.
21:59 – Csik Richárd nyerte a 9. körzetet
100% feldolgozottság mellett Csik Richárd (Fidesz-KDNP) nyerte az Egyetemváros körzetét, a kilencest 44,93%-kal. A második helyen a Híd a Városért jelöltjének, dr. Kiss Bélának 21,10%-a volt.
21:57 – Gerstmár Ferenc nyerte a 2. körzetet
100% feldolgozottság mellett az Együtt Veszprémért jelöltje, Gerstmár Ferenc 32,27%-kal nyerte a Bakonyalja városrészben található 2. körzetet a 30,44%-ot szerző Mészáros Richárd (Fidesz-KDNP) előtt.
21:56 – Katanics Sándor nyerte az 1. körzetet
100% feldolgozottság mellett Katanics Sándor (Híd) 45,49% arányban nyerte a Gyulafirátótot és Kádártát magában foglaló 1. körzetet a 38,12%-os Varga Tamás (Fidesz-KDNP) előtt.
21:44 – Bázsa Botond megnyerte a 10. körzetet
100% feldolgozottság mellett Bázsa Botond (Fidesz-KDNP) 38,98%-kal megnyerte a belvárosi körzetet Kovács Rajmund (Híd) előtt, aki 23,06%-ot szerzett.
20:27 – Megérkeztek az első eredmények
1,79 %-os feldolgozottság mellett Porga Gyula 57%-kal vezet, Hartmann Ferenc 22%-kal második, Adamecz Zoltán és Kovacsics Zsolt 10 illetve 9 százalékkal küzd a harmadik helyért a polgármesteri versenyben.
19:10 – Itt az utolsó napközbeni részvételi adat
Este fél hétig a választásra jogosultak 56,09 százaléka szavazott országosan. Veszprémben ugyaneddig a választópolgárok 58,25% jelent meg a szavazókörökben. A legaktívabb választókerület a kertvárosi hatos maradt, 65,27%-kal, míg a legkisebb részvételt 48,07%-kal a Haszkovón regisztrálták a 4-es körzetben.
19:04 – Bezártak a szavazókörök Magyarországon, megkezdődött a voksok összeszámlálása
Vasárnap este 7 órakor befejeződött az önkormányzati, nemzetiségi és európai parlamenti (EP-) képviselők választása Magyarországon, a 10 119 szavazókörben. Ha este 7 órakor még sorban állnak választópolgárok a szavazáshoz, akkor ők még szavazhatnak, a később érkezők azonban nem.
Rögtön urnazárás után elértük dr. Dancs Juditot, a Helyi Választási Bizottság elnökét, aki elmondta, hogy Veszprémben rendben lezajlott a választás, rendkívüli esemény nem történt. A szavazatszámláló bizottságok megkezdték a szavazatok összesítését és számolását.
18:00 – Az utolsó órába léptünk, aki szeretne szavazni, még este hétig megteheti.
17:50 – Többen szavaztak délután ötig, mint legutóbb egész nap összesen
Vasárnap délután 17 óráig a választásra jogosultak fele, 50,69% adta le voksát. Ezúttal kivételesen ne azzal hasonlítsuk össze, hogy hol tartottunk 2019-ben ugyanekkor, mert sokkal beszédesebbek a nap végi adatok: akkor az önkormányzati választáson 48,58%, az európai választáson 43,58% vett részt. Ismétlem, összesen, a nap végén.
Ami Veszprémet illeti, még ennél is jobb a helyzet: 52,36% ikszelt eddig. A legaktívabb választókörzet továbbra is a kertvárosi 6-os, ahol már a hatvan százalékot súrolják (59,59%). A másik véglet az a két választókörzet, ahol még négyessel kezdődik a részvételi adat: a 3-asban 44,78%, a 4-esben 43,93% – mindkettő a Haszkovó lakótelep.
17:04 – Mikor jönnek az első eredmények?
A szavazólapok feldolgozottságának függvényében, várhatóan vasárnap este 8 órától kezdi meg a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a helyi önkormányzati választás eredményeinek közlését; a szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választások szavazólapjait számolják össze.
A szavazatszámláló bizottságok először a polgármester-választás szavazólapjait számlálják meg, ezt a képviselő-testületi tagokra leadott szavazatok követik. Ezután számlálják össze a vármegyei közgyűlésekre leadott szavazatokat (ezekre megyei jogú városokban nem, csak kisebb településeken lehetett szavazni), végül az európai parlamenti választás szavazólapjai következnek.
A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálása után megállapítja a választás szavazóköri eredményét, a szavazatok összeszámlálásáról és a szavazóköri eredmény megállapításáról jegyzőkönyvet állít ki. Az EP-választás eredményeinek közlésével az NVI-nek azonban meg kell várnia, hogy Olaszországban este 11 órakor befejeződjön a szavazás.
15:38 – Részvételi adatok 15 órakor
Délután háromig a választásra jogosultak 42,04%-a jelent meg a szavazókörökben. Öt évvel ezelőtt ugyanekkor az önkormányzati választásokon 34,69%, az európai választásokon 30,52% részvételt jegyeztek fel.
Veszprémben továbbra is az országos átlaghoz közeli, azt kissé meghaladó a részvétel, 43,64%. A legaktívabb választókörzet a 6. számú (Kertváros), ahol már a jogosultak fele (50,09%) járt az urnánál. A Haszkovó lakótelepen élők a legkevésbé aktívak: a 4-es körzetben 37,01%, míg a szintén ebben a városrészben található 3-as körzetben 37,75% voksolt csupán.
15:20 – Hartmann Ferenc: A veszprémiek elkötelezettek a demokrácia iránt
Hartmann Ferenc ellenzéki polgármester-jelölt, korábbi alpolgármester az önkormányzati választásokon a Híd a Városért veszprémi egyesület, a Demokratikus Koalíció, az MSZP, a Párbeszéd-Zöldek, valamint a Momentum közös jelöltjeként indult, vasárnap délután háromkor ő is leadta voksát a Kossuth Lajos Általános Iskolában.
A polgármesteri pozícióért induló politikus szerint Magyarországon gyenge lábakon áll a demokrácia, de Veszprémben mindig is erős volt a részvételi arány, így bízik benne, hogy a veszprémiek élnek demokratikus jogukkal, és elmennek szavazni, legjobb belátásuk szerint. Hartmann Ferenc szerint nehéz megjósolni a választások kimenetelét, nem is bocsátkozna találgatásokba.
,,Ha nekünk közünk lesz hozzá bármilyen formában, azért fogunk dolgozni, hogy ne csak a kirakat legyen csillogó, hanem valóban minden Veszprém itthon érezhesse magát és megoldást kapjanak a lakhatási, oktatási, szociális és más egyéb apró problémáikra” - tette hozzá a képviselő.
14:51 – Elindult a mozgóurna
Veszprémben 34-en igényeltek mozgóurnát vasárnap délig.
Idősotthonokba, kórházba, de még börtönbe is vittek ki mozgóurnát, illetve azokhoz a lakásokhoz, akik 12 óráig igényelték. Veszprémben összesen 34 ilyen kérés érkezett a Helyi Választási Irodához, ebből 25 a börtönből, 9 pedig egyéb helyekről.
14:12 – Orbán békét, Dobrev erősödést remél
Mindeközben az országos politika ismert személyiségei is leadták voksaikat. A három legerősebbre mért lista vezetője, valamint Orbán Viktor miniszterelnök is nyilatkozott a sajtónak a szavazást követően, összefoglaltuk, miket mondtak:
13:34 – Félidőben a választók harmada már szavazott
Délután egy óráig a választásra jogosultak 33,14%-a járult az urnákhoz, ami jelentősen nagyobb a legutóbbi választáson tapasztaltnál. 2019-ben ugyanekkor az önkormányzati választáson 26,6%, az európai választáson 24% volt a részvétel.
Veszprémben az országos átlagnál valamivel jobb, 34,88%-os részvételről számolhatunk be. A legaktívabb választókörzet a 6-os számú (Kertváros), itt már a választópolgárok több mint 40%-a szavazott (40,29%). A legkevesebben továbbra is a 4-esben (Haszkovó) ikszeltek, itt harminc százalék alatt (29,47%) maradt a részvétel.
12:49 – Porga Gyula: kristálytiszta jövőképünk van Veszprémről
Porga Gyula, Veszprém polgármestere délben adta le a szavazatát a Hriszto Botev Iskolában kialakított szavazóhelyen. A városvezető a szavazás után elmondta, a kormánypárt képviselő-jelöltjei nem árulnak zsákbamacskát és kristálytiszta jövőképet is egyedül ők fogalmaztak meg a veszprémieknek.
A kampánynak két fontos célja volt, egyrészről, hogy bemutassák a veszprémieknek az általuk kínált jövőképet, valamint, hogy minél több helyi lakossal személyesen tudjanak találkozni, foglalta össze az elmúlt hónapok munkáját Porga Gyula. Hozzátette, hogy házról házra, ajtóról ajtóra jártak miközben rengeteg biztatást kaptak az emberektől a kampányban.
Elmondta, hogy a mögöttünk hagyott öt év egy sikertörténet a város életében, amit akkor tudnak hatékonyan folytatni, ha a képviselő-testületben a jövőben is a Fidesz-KDNP képviselői alkotják a többséget. Ők a többi jelölttel ellentétben nem árulnak zsákbamacskát, kristálytiszta célokat mutattak be a kampány során, tette hozzá.
A délig tapasztalható magas részvételi arány kapcsán Porga Gyula úgy fogalmazott, ez a nap a demokrácia ünnepe, egy politikusnak pedig örömteli, ha az embereket érdeklik a közügyek. Az önkormányzati választással párhuzamosan zajló európai parlamenti voksolásról azt mondta, háború és béke kérdése, hogy a Fidesz-KDNP minél több szavazatot szerezzen ezen a politikai megmérettetésen is. Porga Gyula elárulta, hogy szavazatával Csík Richárdot, az Egyetemváros önkormányzati képviselő-jelöltjét támogatta, aki kiválóan végezte a munkáját az elmúlt öt évben. A polgármester egyébként családjával érkezett a szavazásra, legkisebb, Hanga lánya pedig első szavazó volt.
12:19 – Navracsics Tibor: A választás a demokrácia megújulása
Dr. Navracsics Tibor, közigazgatási- és területfejlesztési miniszter is leadta szavazatát a délelőtt folyamán a Veszprémi SZC Bethlen István Közgazdasági és Közigazgatási Technikumban.
A miniszter a magas a részvételi arányról beszélt, összehasonlítva a korábbi önkormányzati választásokkal és a 2022-es országgyűlési választással. Úgy véli jó döntés volt, hogy az önkormányzati- és az Európai Parlamenti választásokat egy napra tették, hiszen ez egy sokkal erősebb legitimációval bíró magyar delegációt jelent az Európai Parlamentben, és egyben sokkal nagyobb legitimációval bíró helyi vezetőket, illetve képviselőtestületeket jelent a településeken is.
A magas részvétel azt is jelenti a miniszter meglátása szerint, hogy a magyar demokrácia minden kritika és bírálat ellenére is jól van, egészséges, erős és a polgárai bíznak benne, hiszen használják és legitimnek tartják az intézményeit.
,,Egy választás mindig egy demokrácia megújulását jelenti, amikor lehetőséget kapnak az új pályázók arra, hogy hivatalt nyerjenek, és megvalósítsák az elképzeléseik, illetve az eredményesen dolgozók pedig ismét mandátumot kapnak a folytatásra. Ez a megújulási folyamat nagyon fontos, hiszen olyan lehetőség ez, ami nagyobb válságok és nagyobb zökkenők nélkül új irányt szabhat egy országnak, vagy éppenséggel magának az Európai Parlamentnek” – tette hozzá a miniszter.
12:13 – Szavazásra buzdít a köztársasági elnök
Az a legfontosabb, hogy a választópolgárok menjenek el szavazni - mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök az MTI-nek, miután vasárnap Szegeden leadta szavazatát az európai uniós és önkormányzati választásokon.
Az államfő rövid nyilatkozatában megköszönte azoknak, akik ma elmennek választani. Hozzátette: úgy gondolja, hogy a választásokkal "hozzásegítjük a választópolgárokat ahhoz, hogy mindenki ki tudja fejezni akaratát". Sulyok Tamás kiemelte: "ha a demokratikus akaratképződés megvalósul ma, akkor itt, Magyarországon és az egész Európai Unióban nyugodtak lehetünk." (MTI)
11:40 – A veszprémiek majdnem negyede már szavazott
A választásra jogosultak több mint ötöde, pontosan 22,89%-a adta le voksát délelőtt 11-ig. Ez jóval magasabb az öt évvel ezelőtti részvételi adatoknál: akkor az önkormányzati választáson 18,25%, az európain 17,16% szavazott ugyaneddig.
Veszprémben még jobban megugrott a részvétel: a választópolgárok csaknem negyede, pontosan 24,16% már behúzta az ikszet, így beelőztük az országos átlagot. A legaktívabb választókörzet a 6-os számú (Kertváros) 27,06 százalékkal, míg a legkevesebben, 21,12% a 4-es számú körzetben (Haszkovó) szavaztak délelőtt.
11:34 – Adamecz Zoltán: hosszú és erős kampány volt
Adamecz Zoltán, az Együtt Veszprémért Egyesület polgármester-jelöltje délelőtt a családjával együtt érkezett a jutaspusztai szavazóhelyre, hogy leadja a szavazatát.
A jelölt a voksolás után portálunknak elmondta, hogy nem számított ennyire erős és hosszú kampányra, ugyanakkor elégedett az elért teljesítményükkel. Mint mondta, úgy érzi, hogy aktivitásukkal a többi jelöltet is arra ösztönözték, hogy még nagyobb munkát fektessenek a kampányba.
Arra számít, hogy jó eredményt fognak elérni este, ami előrevetíti, hogy a jövőben is folytatni fogják civil tevékenységüket Veszprémben. Adamecz Zoltán megerősítette azt, amit a kampányban is kommunikáltak, miszerint a mostani képviselők pártérdekeket hajtanak végre az önkormányzatban, ők viszont a valós problémákkal foglalkoznának.
10:55 – Ovádi Péter: Veszprém fejlődése a tét
Ovádi Péter országgyűlési képviselő is leadta szavazatát a Kossuth Lajos Általános Iskolában a délelőtt folyamán. A képviselő arra kér minden veszprémi polgárt, hogy éljenek demokratikus jogukkal, és menjenek el szavazni.
,,Ha Veszprémet nézzük, azt gondolom, hogy az elmúlt öt év eredményeire minden veszprémi büszke lehet, és azt gondolom, hogy ezt párthovatartozás nélkül állíthatjuk. Porga Gyula polgármester úr úgy vezette öt éven keresztül a települést, amivel úgy gondolom kiérdemelte a szavazók bizalmát a továbbiakban is “ - emelte ki Ovádi Péter.
A veszprémi közösség a tavalyi év folyamán, az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat ideje alatt formálódott a leginkább, és lett még erősebb, és ezt a közösséget kell nekünk megtartanunk a következő öt évben is. Erre garancia Porga Gyula és csapata - tette hozzá a képviselő. A képviselő szerint önkormányzati szinten a város töretlen fejlődésének megtartása a cél, melyhez egy ambiciózus polgármester szükséges, amilyen Porga Gyula polgármester is.
,,Hiszen 2030-ra pedig azt kívánja a veszprémieknek, hogy mi legyünk az egyik legélhetőbb város Európában, és azt gondolom, ahogy ő dolgozik ezzel a kitartással, ezzel a tudással, ezzel a szakmai hozzáértéssel el is fogjuk közösen élni.” Az európai uniós választásnak pedig Ovádi Péter szerint egyértelmű a tétje, hogy amióta az orosz-ukrán háború zajlik, egyedül Magyarország állt ki amellett, hogy béke kell, és azonnali tűzszünet.
Ovádi Péter nyilatkozata alapján Porga Gyula mellett tette le voksát, a FIDESZ-KDNP-re és képviselőjelöltek közül körzetileg Török Krisztiánra szavazott.
10:35 – Délig igényelhető mozgóurna
Vasárnap délig kérhetnek mozgóurnát azok a választópolgárok, akik egészségi állapotuk miatt nem tudnak vasárnap megjelenni a szavazóhelyiségben.
Mozgóurnával csak az szavazhat, aki szerepel az azt igénylő választópolgárok jegyzékében. Ha kiviszik hozzá, a családtagjai, szomszédai nem szavazhatnak ilyen módon, hacsak korábban nem jelezték ők is, hogy így voksolnának.
Mozgóurnát kétféleképpen lehet igényelni: a kérelmeket online, ügyfélkapus azonosítással vasárnap délig lehet benyújtani, de lehetőség van arra is, hogy kézbesítési meghatalmazottal vagy kézbesítővel a választópolgár a szavazás napján délig juttassa el kérelmét a szavazatszámláló bizottsághoz. Azok kérhetik a mozgóurnát, akik egészségi állapotuk, fogyatékosságuk vagy fogva tartásuk miatt nem tudnak személyesen megjelenni a szavazóhelyiségben vasárnap. Ha valaki pusztán kényelmi okra vagy a munkavégzésre hivatkozik, a kérelmét elutasítják. (MTI)
9:50 – Aktívak a szavazók
Reggel kilenc óráig a választásra jogosultak 9,98%-a járult az urnákhoz. Ez jóval magasabb arány, mint öt évvel ezelőtt: akkor az önkormányzati választáson 7,2%, míg az európai választáson 7,78% szavazott ugyaneddig.
Veszprémben a szavazásra jogosultak 9,79%-a ikszelt reggel kilencig, ez továbbra is enyhén elmarad az országos átlagtól. A legaktívabb választókörzet az 5. számú 11,87%-kal (Haszkovó lakótelep), míg a legkevesebben, 8,5% a 11. számú körzetben (Jeruzsálemhegy, Dózsaváros, Csatárhegy) szavaztak a reggeli órákban.
9:27 – Több mint kétszázezren most szavazhatnak először
Több mint 216 ezer választó élhet első alkalommal a választójogával a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament tagjainak vasárnapi választásán. Ők azok, akik a 2022-es országgyűlési választás óta váltak nagykorúvá, azaz választópolgárrá. Az első választók kulcstartót kapnak a szavazatszámláló bizottságtól, a bevásárlókocsiknál használható érme nagyságú kulcstartó egyik oldalán Magyarország, a másikon az Európai Unió zászlaja látható. (MTI)
7:54 – Itt az első részvételi adat
Reggel hét óráig a választásra jogosultak 1,88%-a vonult az urnákhoz.
A legutóbbi önkormányzati választáson, 2019-ben ugyanekkor 1,12% szavazott, míg a legutóbbi európai választáson 2019-ben 1,48%. A választások első órájában tehát nagyobb az aktivitás, mint öt évvel ezelőtt volt.
Veszprémben ma reggel hét óráig az arra jogosultak 1,65%-a adta le szavazatát, ami elmarad az országos átlagtól. A legaktívabbak a Haszkovó lakótelepen a 4. számú választókörzet szavazói (2,14%), míg a legkevesebben a Cholnokyn található 7. számú körzetben (1,11%) estek túl korán a választáson.
7:41 – Csütörtök óta szavaznak Európa-szerte
Az európai parlamenti választásokat természetesen nemcsak hazánkban, hanem az Európai Unió minden tagállamában megrendezik ezen a héten csütörtök és vasárnap között. A szavazókörök leghamarabb Hollandiában nyíltak meg csütörtökön: az Európai Parlament 720 képviselője közül a Hollandiában élő uniós állampolgárok 31-et választanak meg. Pénteken az Írországban élő uniós állampolgárok mehettek szavazni, majd szombaton Lettország, Málta és Szlovákia következett. Csehországban és Olaszországban két napon keresztül szavaznak 7-én és 8-án, illetve 8-án és 9-én. A legtöbb EU-tagállamban, köztük Magyarországon vasárnap tartják a szavazást. A választás Olaszországban tart a legtovább, ott este tizenegykor zárnak a szavazókörök. (MTI)
6:00 – Megnyíltak a szavazókörök
Reggel hat órakor megnyíltak a szavazókörök, és megkezdődött az önkormányzati és az európai parlamenti választás. A választópolgárok este hét óráig dönthetnek arról, kiket ültetnek a közgyűlésbe, kik vezethetik a településüket, és kik képviselhetik Magyarországot Strasbourgban az Európai Parlamentben.
A legfontosabb gyakorlati tudnivalókat az alábbi cikkben gyűjtöttük össze.