Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A veszprémi Ringató Óvoda lett az 'Év Állatvédő Óvodája' az országban

2024. június 20. 14:18 // Forrás: Közös ügyünk az állatvédelem
Rekordszámú oktatási és gyermekvédelmi intézmény pályázott országszerte "állatbarát" címre és első ízben avattak „Állatbarát Nagykövet” pedagógusokat is a kétnapos díjkiosztón Budapesten.

Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora adta át az „Év Állatvédő -, Bölcsődéje, Óvodája, Általános iskolája, Középiskolája, Gyógypedagógiai Intézménye és Gyermekotthona 2024” pályázatok dobogósainak okleveleit az egyetemen megrendezett díjátadó ünnepségen június 18-án és 19-én. Az „Állatvédelem gyerekeknek” szerkesztőbizottsága az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi, Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának szakmai támogatásával már negyedik alkalommal hirdette meg az állatvédő és állatbarát címek elnyerését célzó pályázatát az oktatási intézmények számára. Idén először két határon túli, egy erdélyi és egy szlovákiai magyar oktatási intézmény is elnyerte a címet.

A pályázatra minden évben olyan intézmények jelentkezését várják, akik törekednek arra, hogy beépítsék a felelős állattartást a nevelésbe változatos és kreatív programok segítségével. Az előző pályázatok sikerét mutatja, hogy a korábbi évhez képest ismét jelentősen növekedett a versenyző intézmények száma. Az április 30-i határidőig összesen 492 egyéni pályázat érkezett (32 bölcsőde, 300 óvoda, 126 általános iskola, 16 gyógypedagógiai intézmény, 15 középiskola, 3 gyermekotthon). Valamennyi pályázó intézmény teljesítette a minimumkövetelményeket, így jogosulttá váltak az „állatbarát” cím használatára egy éven keresztül.

A beérkezett munkákat egy állatvédelmi és pedagógus szakemberekből álló zsűri bírálta el. A pályázatok nyertesei a díjakat és okleveleket – immár hagyományosan – az Állatorvostudományi Egyetemen megrendezett ünnepségen vehették át Prof. Dr. Sótonyi Péter rektortól. Minden kategóriában három helyezettet díjaztak, így összesen 18 nyertes intézményt hirdettek a júniusi díjátadón.

A pedagógusok, akik nap mint nap elkötelezetten dolgoznak azon, hogy diákjaikban tudatos és etikus magatartást alakítsanak ki, díjazásra méltó erőfeszítéseket tesznek, éppen ezért jött létre az Állatbarát Nagykövet Program az Állatvédelmi Oktatásért Alapítvány és az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának együttműködésében. Idén 37 pedagógus vehette át a címet az ünnepélyes díjátadón, miután letették az esküt. A legkreatívabb tíz pedagógust az oklevélen túl állatkerti belépővel is jutalmazták a Nyíregyházi Állatpark jóvoltából.

Az ünnepségen Gregor Bernadett Jászai Mari-díjas színművésznő programját követően Sótonyi Péter rektor hangsúlyozta, hogy az állatvédelem problémáinak megelőzéséhez az oktatás a legfontosabb eszköz. Az állatorvosok mindig is az állatvédelem szószólói voltak, emellett az utóbbi időben az állatvédelem önálló tudományos területté vált a nemzetközi közösségben. Magyarországon az Állatorvostudományi Egyetem vezeti ezt a folyamatot, és nem túlzás kijelenteni, hogy az egyetem a hazai állatvédelmi kutatások és szakemberképzés központja. Nagy eredmény, hogy egyre több oktatási és gyermekvédelmi intézmény csatlakozik az állatvédelem-pedagógiához, amiért hálával tartozunk, hiszen a pedagógusoknak kulcsszerepük van a jövő társadalmának szemléletformálásában, mondta a rektor.

Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője és a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány kuratóriumának elnöke kifejtette, hogy a generációs kutatások alapján okkal lehetünk óvatosan optimisták az állatvédelem és a felelős állattartás jövőjét illetően, mivel a fiatalok hozzáállása az állatvédelemhez egyre pozitívabb. A mai gyerekek a jövő állattartói, döntéshozói, jogalkalmazói, ezért elengedhetetlen, hogy hiteles információkhoz jussanak az állatok természetéről, jóllétéről és szükségleteiről, az oktatási intézmények szerepe pedig kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Egy olyan állampolgár, aki tisztában van azzal, hogy az állatok képesek örömöt, fájdalmat és szenvedést érezni – ahogy az állatvédelmi törvényünk is fogalmaz –, állattartóként gondosan bánik velük, nem tűri az állatok bántalmazását, és védi a természeti értékeinket, húzta alá.

Koska Hedvig, az Állatvédelem gyerekeknek főszerkesztője, az Állatvédelmi Oktatásért Alapítvány elnöke elmondta, hogy az Állatbarát pályázat révén tavaly létrejött az Állatbarát Pedagógus Kör, melyhez már több mint 800 pedagógus csatlakozott. A program népszerűsége és a pedagógusok elhivatottsága okán elindult az Állatbarát Nagykövet Program, mely az elhivatott, lelkiismeretes pedagógusokat hivatott díjazni. Ez elengedhetetlen, hiszen munkájuknak köszönhetően nemcsak a gyerekek, hanem a jövő társadalma is nyer, mert olyan felnőtteket nevelnek, akik képesek felelősségteljesen gondolkodni és cselekedni az állatok jólléte érdekében.

A díjazott intézmények között a veszprémi Ringató Óvoda első helyen végzett, így 2024-ben ők lettek az Év Állatvédő Óvodája. Rajtuk kívül "állatbarát" címmel rendelkezik még az Egyr Úti Óvoda, az iskolák közül pedig a Deák Ferenc Általános Iskola és a Rózsa Úti Általános Iskola, valamint a Kozmutza Flóra Általános Iskola is Veszprémből. 

Az oklevelek, tárgyi ajándékok és élménymeglepetések mellett az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központja – a tavalyi évhez hasonlóan – idén is állatvédelmi képzést tartott valamennyi állatbarát oktatási intézmény számára, az összegyűjtött jó gyakorlatokra alapozva. Az elismert szakértők által tartott előadások során állat-asszisztált macskás és kutyás foglalkozásokról, fenntartható állatvédelemről, az Örökös Állatbarát cím megszerzéséről, az intézményi állattartásról, a vadon élő állatok mentésének folyamatáról, az állatvédelemnek az oktatásba való „becsempészéséről”, az állatvédelem-pedagógia jó gyakorlatairól, valamint arról is hallhattak az érdeklődők, hogy az immár harmadik éve sikerrel futó állatvédelmi oktatási pályázatok milyen hatással vannak az oktatási intézmények működésére.

vehir.hu
Kovács Bálint
további cikkek
Az állatok boldog karácsonyáról gondoskodtak a Deák iskola diákjai állatvédelem Az állatok boldog karácsonyáról gondoskodtak a Deák iskola diákjai Hosszú sorban indultak el diákok a Deák Ferenc Általános Iskolából szombaton, egyenesen a Pumi Állatvédelmi Kompetencia Központ felé, hogy átadják az összegyűjtött eledelt és tisztítószereket a menhelyként is szolgáló központnak. A Deák iskolában állatvédelmi intézményként nem ez volt az első olyan akció, ahol a négylábúaknak segítettek. 2024. december 16. 21:49 Ne ajándékozzunk élő állatot karácsonyra! közélet Ne ajándékozzunk élő állatot karácsonyra! Állatbarát karácsonyra hívja fel a figyelmet az állatvédelemért felelős kormánybiztos. 2024. december 16. 8:38 Nyolc millió forint támogatás gyűlt össze a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány által szervezett első Állatbarát Napok – Vásárolj az állatokért! kampányban Közös ügyünk az állatvédelem Nyolc millió forint támogatás gyűlt össze a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány által szervezett első Állatbarát Napok – Vásárolj az állatokért! kampányban Első alkalommal került megrendezésre 2024. november 14-20. között az Állatbarát Napok – Vásárolj az állatokért! kampány, mely során a résztvevő vállalatok a promócióban szereplő termékek vagy szolgáltatások bevételének előre meghatározott részét ajánlották fel állatvédelmi célokra. 2024. december 7. 10:46 Az állatvédelem sikerének kulcsa a hatékony együttműködés állatvédelem Az állatvédelem sikerének kulcsa a hatékony együttműködés Az állatvédelem sikerességének több kulcsa is van, a legfontosabb talán mégis az, hogy a civilek, a hatóságok és a különböző szakmai szervezetek között gördülékeny legyen az együttműködés. Ezt a folyamatot igyekszik elősegíteni a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány, akik az országban második alkalommal Veszprémben szerveztek szakmai napot. 2024. november 27. 15:48

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.