Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Századunk legidegesítőbb sztereotip szófordulatáról

2024. augusztus 13. 21:42
Ahogy minden kornak, úgy a huszonegyedik századnak is megvannak a jól ismert, már-már szerencsére elhasználódott, kifordított, átértelmezett, gondolkodásmódunkat jól leképező szófordulatai, kifejezései. Íme a – véleményem szerinti – legidegesítőbb, amivel ideje felhagyni.

Lassan nincsen olyan életmóddal kapcsolatos cikk, ami ne úgy kezdődne, hogy: „Ebben a felgyorsult világban…”. Vagy esetleg ennek változatai: „A folyton rohanó világunkban”. Vagy netán így: „A szaladó idő körforgásában…”. Ezek, és az ehhez hasonló szóösszetételek úgy hiszem, skatulyába zárják a jövőképünket, sőt, a jelenünket is.

Miközben arra próbálunk szavakat találni, hogy már nem a múlt század vívmányai hódítanak, eközben elfeledkezünk arról, hogy választás és döntés kérdése, hogy ami alatt ma azt értjük: rohan a világ, abból kivesszük-e a részünket. Amikor a gyorsuló világ kifejezésén valójában a gyors és azonnali reagálás lehetőségét értjük, nem nézzük a dolog pozitív oldalát, vagyis, hogy bármikor bárkivel kapcsolatba léphetünk, ha dilemmánk van, három kattintás alatt eligazítást kapunk. Persze nem kötelező élni ezekkel a „gyorsító szerekkel”, de a „ rohanó világ” kifejezés téves, félrevezető, sőt, nyomást helyez a társadalomra.

Ha állandóan csak azt halljuk, hogy minden rohan, szalad, fut, siet, akkor versenylóként gondolva saját magunkra belátható időintervallumokban, szűk metszetekben kezdünk gondolkodni, és ránk helyeződik a „nincs időm már cselekedni” terhe. Magunkra húzzuk az idő súlyát, és nem hagyunk teret a nyugodt pillanatok megélésére, vagyis bedőlünk a mondatnak, hogy minden gyors.

A tempó valóban gyors, de lehet lassítani, a világ viszont nem hogy nem gyorsul, de ha nagyon pontosak akarunk lenni, még lassul is: egy elmélet szerint változó sebességgel forog, és pillanatnyilag épp lassulóban van. De ne lovagoljunk a részleteken, a lényeg, hogy ha úgy érezzük, rohamos a tempó, vegyünk vissza egyéni szinten, kapcsoljuk fel este a villanyt, nyissunk ki egy könyvet, és állítsuk meg az időt, ha már folyton úgy teszünk, mintha az idő (is) képes lenne változni, lassulni, gyorsulni…

Szabó Eszter
további cikkek
Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Hétvezér Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Valamit rosszul tudtunk a marketingről. Amikor már komplett tudományterületté nőtte ki magát a közgazdaságtanból az, hogy egy terméket megszerettessenek a vevőkkel és minden szelet csokoládé eladására külön stratégiát is alkotnak az irodaházak minimalista stílusában berendezett tárgyalóiban a marketingcsapat fiatalosan dinamikus tagjai, akkor az ember olyan értetlenül áll a dubai csoki népszerűsége előtt, mint John Travolta a Ponyvaregény mémmé vált jelenetében. Hiszen egy óriásplakáton sem köszön vissza, egy televíziós reklám sem szól arról, de még a Youtube-videók elején sem idegesít tizenöt másodpercen keresztül az a bejátszás, hogy milyen jó ez a tejcsokiba burkolódzó pisztáciakrémes tahinises – pirított török cérnametéltes – arab édesség-csoda. 2024. december 19. 15:49 Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” Hétvezér Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” De igen, a fiatalokból természetesen kérünk, és akkor most áttérek egyes szám első személyre, mert más nevében nem beszélhetek, de bizonyára nemcsak én tapasztalom, hogy a „mai idősek” – persze nem mindenki, de akkor maradok én is az általánosításnál – folyamatosan lenézik a fiatalabbakat. Teszik ezt úgy, hogy valószínűleg a maguk módján ők pont ugyanolyanok voltak fiatalon, mint a mostaniak. 2024. december 1. 21:12 Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.