Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Futballdivat

2024. szeptember 2. 22:09
Egész héten se szeri se száma a televízióban látható labdarúgó-mérkőzéseknek, melyeken nem csak a játék érdekes, hanem a körítés is, aminek időről időre változó divatja van.

Régen a grundon azt állították be a kapuba, aki nem tudott focizni. Kivéve, ha övé volt a labda, mert akkor ő mondta meg, hogy milyen poszton akar játszani... Szóval, a labdát lábbal ügyetlenül kezelőkből lettek a kapusok. Volt is riadalom nemegyszer, ha ki kellett futni a kapuból egy hosszú indításra. Ilyenkor szerencsés esetben a lelátón kötött ki a labda, de előfordult, hogy a kapus belerúgta a ráfutó csatárba, és róla gólba pattant. Aztán egy szabályváltoztatás – a hazaadás megtiltása, helyesebben büntetése – alaposan megváltoztatta ezt a gyakorlatot. Ma egy valamirevaló kapust folyamatosan bevonják a védők összjátékába, így utolsó emberként nem ügyetlenkedhet, mert annak beláthatatlan következményei lehetnek. Ennek ellenére letámadás esetén folyamatosan megy vissza a labda a saját kapushoz, aki gyakran kényszerhelyzetben jobb lehetőség híján kénytelen előrevágni a semmibe, amikor valamennyi hátvéd közelében támadót lát. Nem lenne jobb valahogy megtartani a labdát a középpályán, netán előre játszva támadást indítani ahelyett, hogy kényszerhelyzetbe hozzák a kapust? Tudom, a mai futball alapja a labda minél hosszabb idejű birtoklása, de értelmetlen, ha utána úgyis az ellenfélhez kerül.

Ugyancsak nagyon elharapódzott, hogy a szögleteknél a támadók és a védők egymás mezét, gatyáját tépik. Amolyan róka fogta csuka helyzet. Bíró legyen a talpán, aki ebben a helyzetben igazságosan képes eldönteni, hogy a két játékos közül melyik a szabálytalan. És ha mindkettő – ami a leggyakoribb – akkor mi a helyes ítélet? Persze bármit fúj ilyenkor a játékvezető, valaki bőszen vitatni fogja, sőt, tizenegyes megítélése esetén ártatlan tekintettel még azt is letagadja, hogy bent járt a büntetőterületen. Meg sem fordul a vétkes(ek) fejében, hogy közben számtalan kamera vette a jelenetet, amit a VAR-kocsiban visszajátszanak, és játékvezető fülébe mondják a tényállást.

Hiába büntetik sárga lappal, nem múló divat, hogy a gólszerző leveszi a mezét. Hogy miért, azt akkor sem értettem, amikor büntetlenül megtehették, most pedig végképp érthetetlen számomra. Mit akarnak ilyenkor mutatni, az izmos felsőtestüket vagy a tetoválásaikat? Talán Spanyolországban történt – nem emlékszem pontosan –, hogy egy játékos két mezt öltött magára, majd a gólja után a felsőt levetette, de egy ugyanilyen volt alatta. A játékvezető a szabályok szerint neki is felmutatta a sárga kártyát, majd elmagyarázta a hüledező focistának, hogy a szabály szó szerint a mez levételét tiltja, nem a felsőtest mutogatását. Így nem vált be a trükk.

Gólöröm persze ezen kívül is sokféle van, és mindig kitalálnak valami újat. Kezdetben nem lejtettek örömtáncot a gólszerző körül, hanem az akkori szokásoknak megfelelően a csapatkapitány kezet fogott az illetővel. Később jött az ölelés, puszi, majd a temperamentumos brazilok feltalálták a gúla alakzatot, amikor mindenki egymás hegyén-hátán örömködött. Ők vezették be a térden álló hálálkodást Istennek, keresztek vetését és imádkozást. Ahogy a rövid performance-okat is a brazilok vezették be. Ezek közül a legemlékezetesebb az ölben ringatás – így jelezték, hogy Bebetónak gyereke született. Gera Zoltán sportosabban ünnepelte a góljait: hátra szaltóval. Az egykori 97-szeres válogatott futballista most az edzői pályán csinált egy hátra szaltót, miután nem tudta hozni az NB I-re áhítozó másodosztályú Vasassal a várt eredményeket. De ez már egy másik történet, semmi köze a divathoz, bár az edzőket néhány rossz meccs után régóta divat lett leváltani.

Külön sztori lehetne a játékosok frizurája. Ez aztán divat a javából. Diósi László, az egykori kiváló veszprémi labdarúgó a németországi Eb alatt azt írta a közösségi oldalra, hogy: „Ez nem Európa-bajnokság, hanem fodrászverseny...” Találó megállapítás.

Darcsi István
további cikkek
Ennél is több lehet ebben a csapatban Erről jut eszembe… Ennél is több lehet ebben a csapatban Ötödször lett dobogós a magyar válogatott a női kézilabda Európa-bajnokságok történetében. A 2000-ben szerzett egyetlen aranyérem mellett négy bronz van a tarsolyban, és az utóbbiak közül talán a most megszerzett a legkedvesebb, mert erre kellett várni a legtöbbet – tizenkét évet. 2024. december 18. 11:57 A sikeres Iváncsik-dinasztia Erről jut eszembe… A sikeres Iváncsik-dinasztia Kézilabda-pályafutása elején Iváncsik Gergő azt a célt tűzte maga elé, hogy szeretné túlszárnyalni az édesapját. Hogy ezt most végérvényesen sikerült megvalósítani, annak nagy valószínűséggel Iváncsik Mihály örül a legjobban. 2024. december 16. 11:29 Újabb botrány a láthatáron? Erről jut eszembe… Újabb botrány a láthatáron? Nagy sajtóvisszhanggal járt, mert némileg botrányosra sikeredett az idei Aranylabda-díj átadása, ezért most még nagyobb figyelem övezi a másik rangos labdarúgó elismerés, a FIFA Év Játékosa cím közelgő odaítélését. 2024. december 13. 13:59 Ezerszer hazai környezetben Erről jut eszembe… Ezerszer hazai környezetben Története ezredik hazai tétmérkőzését játszotta a veszprémi férfi kézilabdaklub a Pelister elleni csütörtöki Bajnokok Ligája-összecsapás során. Az újabb győzelemmel sikerült tovább javítani az amúgy is imponáló mérleget, hiszen ez volt az egyesület 927. itthoni diadala, ami ezer meccsre vetítve közel 93 százalékos teljesítmény. 2024. december 2. 12:10

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.