Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A technológia is az ember műve, ettől még nem tűnik el az analóg világ

2024. szeptember 8. 11:21
Can Togaynak nyílt kiállítása a Dubniczay-palotában szombat este, Rettentő gondolatok boltja címmel. A mesterséges intelligencia által generált képek készítési módja Can szerint rendkívül megosztja az embereket, pedig benne van minden, amit az ember tud. Vagyis, a technológia is az ember műve. A kiállítás, melyet Somlai-Fischer Ádám nyitott meg, október hatodikáig látogatható.

Somlai-Fischer Ádám médiaművész, a Prezi alapítója már régóta foglalkozik a mesterséges intelligenciával, ez köti össze őt és Cant. Ádám elmondta, rendkívül tetszett neki, amikor Can az online térben elkezdte megosztani azokat a beszélgetéseket, amelyeket az MI-vel végzett. A nyelvi modellekkel való foglalkozás után Can képeket is készíteni kezdett.

A médiaművész is rávilágított az MI megosztottságára, pláne, ami a kultúrában való szerepét illeti, de véleménye szerint, és sokak hiedelmével ellentétben, a mesterséges intelligenciával sem könnyű kulturális terméket létrehozni. Hosszú gondolkodás, beszélgetés, újra tervezés, valamint döntések sorozata előzi meg.

Ádám reflektált arra is, hogy akik azért ódzkodnak a témától, mert egy nem természetes dologról van szó, gondolják végig, hogy mi a természetes? Még a nyelvünk és az írás sem az. De idevehetjük a sütést is, amiről ma már senkinek nem az jut eszébe, hogy egy felháborító, a természetes dolgainkkal szembemenő tevékenység.

Can Togay köszönetet mondott a Művészetek Házának, amiért nyitottan álltak a kiállításhoz. Can elmesélte, hogy adott esetben barátságokat tesz tönkre ez a rendkívül megosztó téma, egészen furcsa szenvedélyeket lobbant fel, mintha nem emberi dologról beszélnénk, pedig ebben az esetben is arról beszélünk.

A Rettentő gondolatok boltja október 6-ig várja látogatóit.

vehir.hu
Szalai Csaba
további cikkek
Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! tegnap 17:29 Feltárul a rácsokon túli tabusított világ Life&Style Feltárul a rácsokon túli tabusított világ "Egy társadalmat nem az alapján kell megítélni, hogy hogyan kezeli a kiemelkedő polgárait, hanem az alapján, hogy hogyan bánik a bűnözőivel.” Dosztojevszkij mondata egyszerre alkalmas arra, hogy felkorbácsolja az indulatokat azoknál, akik a büntetés-végrehajtásban a társadalom jogos revansát látják a bűnözőkkel szemben, de ugyanúgy meg tudja világítani az emberarcúságot azokkal szemben, akik jogerős bírósági ítélettel a kezükben kényszerültek a börtönrácsok mögé. Nem véletlen, hogy ezzel az idézettel találkozik először az, aki az egykori veszprémi várbörtönbe belép. A történelmi falak még őrzik a tömlöcbe zárt betyárok utolsó sóhaját az akasztás előtt, ahogy a koncepciós perekben elítélt politikai foglyok imáit is és azt a szűnni nem akaró morajlást, ami a börtönök folyamatos ébrenlétére jellemző, miközben az idő mégis megmerevedik a raboknak, de ugyanúgy az őröknek is. A várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás nem egy középkori panoptikumot ígér. Nem is csupán egy történelmi utazást a sziklafalon kialakított legendás börtönben. Sokkal inkább egy morális tréning az ember lelkének. tegnap 12:27 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51 A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A magyar gasztronómia öröksége az identitásunk egyik legszínesebb és legizgalmasabb területe, amely generációk történeteit hordozza magában. Bélafi László két recepteskötete, az „Ükanyám Békebeli Süteményei” és a Réthy Erzsébet receptjeit bemutató második kötet egyaránt tisztelgés a múlt előtt és kísérlet arra, hogy a hagyományok a modern kor eszközeivel újjáéledjenek. 2024. december 18. 17:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.