Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kezdődik a sakkolimpia

2024. szeptember 10. 7:44
Újabb sportvilágeseményt rendez Magyarország: szeptember 10-23. között Budapesten bonyolítják a sakkolimpiát, ami a nyári olimpiai játékok, a labdarúgó, az atlétikai és a vizes világbajnokság után a földkerekség ötödik legnagyobb sportviadala.

Ez már a negyvenötödik a verseny történetében, és nem először lesz házigazda a magyar főváros. Ellentétben a hagyományos nyári olimpiai játékokkal a sakkolimpiát kétévente rendezi meg az idén megalapításának 100. évfordulóját ünneplő Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE). Az elsőt 1924-ben a párizsi nyári olimpiával párhuzamosan bonyolították a francia fővárosban. De ez még nem volt hivatalos sakkolimpia, ahogy a két évvel később Budapesten megrendezett sem. Az első hivatalos sakkolimpiára 1927-ben került sor Londonban, ahol a magyarok bizonyultak a legjobbnak, majd egy évre rá Hágában is. (A második világháború kitöréséig hol egy, hol pedig kétévente rendezték meg a tornát.) Eredményeink alapján jár nekünk a sakknemzet titulus, ugyanis Magyarország a férfi, illetve nyílt versenyben a negyedik helyet foglalja el az összesített éremtáblázaton 3 (5) első, 7 (8) második, és 2 harmadik helyezéssel, azaz összesen 12 (15) dobogós helyezéssel. Zárójelben a nem hivatalos sakkolimpiák magyar érmeinek számával együtt elért eredmény látható. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1999 óta ismeri el a sakkot, mint olimpiai sportágat. A FIDE azóta tagja a NOB-nak, de a sakkolimpiákat nem a klasszikus olimpiai játékokkal együtt rendezik.

A sakkolimpia eredménysorában elsöprő a szovjet/orosz fölény. Az éremtáblázatot Szovjetunió vezeti 18 elsőséggel, második az Amerikai Egyesült Államok 6 aranyéremmel, harmadik a szovjet birodalom szétesése után induló Oroszország ugyancsak hat arannyal, de az összes megszerzett érem tekintetében az USA 21:12-re vezet az oroszok előtt. Ilyen társaságban negyediknek lenni igazán elismerésre méltó teljesítmény. A statisztikákat böngészve még egy érdekes magyar vonatkozású eredményt találunk: Portisch Lajos 20 olimpián vett részt, melyeken 260 játszmából 121-et megnyert, 111 döntetlent ért el, és 28 vereséget szenvedett, így 176,5 pontot gyűjtött, ami ebben a vonatkozásban a legjobb egyéni teljesítmény.

A nőknek 1957 óta rendeznek sakkolimpiát. Versenyzőink 2 arany-, 5 ezüst-, és 2 bronzéremmel az ötödik helyet foglalják el a női éremtáblázaton. Szovjetunió (11 arannyal), Kína (6), Grúzia (4) és Oroszország (3) előzi meg a magyarokat. A legnagyobb sikerek a Polgár nővérek – Zsuzsa, Zsófia és Judit – nevéhez fűződnek, akik a tapolcai Mádl Ildikóval együtt lettek bajnokok 1988-ban és 1990-ben. A férfi és női csapat, valamint egyéni teljesítmények összesített magyar éremtáblázatát Polgár Judit vezeti 5 arany-, 2 ezüst, és 1 bronzéremmel. A legtöbb érmet, 11-et Portisch Lajos, Ivánka Mária, Verőci Zsuzsa és Polgár Zsuzsa nyerte a sakkolimpián, utóbbi azonban hármat már amerikai színekben.

A sportág mai magyar képviselőinek nem kis terhet jelent a korábbi dicsőségek nyomába eredni. A BOK csarnokban megrendezésre kerülő versenyen házigazdaként a mieink három-három csapatot indíthatnak a nyílt és a női kategóriában egyaránt. A férfi A csapat tagjai: Berkes Ferenc, Gledura Benjámin, Lékó Péter, Rapport Richárd, Szjanan Szjugirov. B csapat: Antal Gergely, Bánusz Tamás, Kozák Ádám, Papp Gábor, Prohászka Péter. C csapat: Juhász Ágoston, Kántor Gergely, Karácsonyi Gellért, Krstulovic Alex, Vanczák Tamás. A női A csapat: Gaál Zsóka, Hoang Tranh Trang, Lázárné Vajda Szidónia, Terbe Julianna, Papp Petra. B csapat: Lakos Nikoletta, Mihók-Juhász Barbara, Demeter Dorina, Terbe Zsuzsanna, Karácsonyi Kata. C csapat: Tóth Lili, Sulyok Eszter, Gömböcz Zsófia, Nandin-Erdene Davaademberel, Sipos Stefánia.

Női első csapatunk üdvöskéje a 17 éves ajkai Gaál Zsóka. Női nemzetközi mester, korosztályos Európa- és világbajnok. Két évvel ezelőtt a sakkolimpián, és tavaly az Európa-bajnokságon a csapat legjobb pontszerzője volt. Hazai ranglistavezető, a világranglistán a 60. helyen áll, a 18 éven aluli lányok között Európában az első, a világon a második. Akárcsak korábban Mádl Ildikó, kategóriájában Gaál Zsóka is többször volt Veszprém vármegyében az év sportolója.

Az első fordulót szeptember 11-én játsszák. A nyílt versenyen 196, a női szekcióban 184 csapat alkotja a mezőnyt, ami részvételi csúcs. A sakkolimpia rendezvényei ingyenesen látogathatók, de a versenyterembe csak előzetes helyszíni regisztráció után korlátozott számban, turnusokban lehet bejutni.

Darcsi István
további cikkek
Változnak az idők az átigazolási piacon Erről jut eszembe… Változnak az idők az átigazolási piacon Manapság már nem csak az arra kijelölt időszakban, hanem folyamatosan nagy harc zajlik az átigazolási piacon. Játékosokat adnak-vesznek, és alkudoznak, mint az isztambuli bazárban, mert a sport ma már elsősorban nem egészségvédő és szórakoztató tevékenység, hanem óriási üzlet, hiszen rengeteg pénz forog benne. tegnap 9:35 A hepe után jön a hupa? Erről jut eszembe… A hepe után jön a hupa? Egyszer fent, egyszer lent. Ilyen az élet. Micimackót idézve: a hepe után jön a hupa... Hasonló utat járt be az elmúlt két évben a magyar labdarúgó-válogatott: 2022-ben és tavaly siker siker hátán, idén azonban egyik kudarc követi a másikat. Jó lenne, ha újra fordulna a kocka. 2024. október 8. 11:28 Meghódították a világot, következhet Európa! Erről jut eszembe… Meghódították a világot, következhet Európa! A klubvilágbajnoki cím elhódítása ellenére a veszprémi kézilabdázók legnagyobb célja továbbra is a Bajnokok Ligája megnyerése. 2024. október 4. 15:25 Rangadók sorozatban Erről jut eszembe… Rangadók sorozatban Újabb hazai vereségével leszakadóban van a Veszprém a labdarúgó NB III északnyugati csoportjában. Ugyan a bajnokság kétharmada még hátra van, de a listavezető Bicskei TC már nyolc pontra növelte az előnyét, amit nem lesz könnyű ledolgozni az üldözőknek. 2024. október 1. 14:34

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.