Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Pannon Egyetem: az emlékezés mellett az értékek életben tartása is fontos

2024. október 22. 22:18 // Forrás: vvalapitvány.hu
A Pannon Egyetem kedd délelőtt tartotta október 23-i megemlékezését. A szokásokhoz hűen idén is emlékmenettel elevenítették fel az 1956-os forradalom és szabadságharc pontos részleteit, az egyetem rektora, Abonyi János pedig ünnepi beszédet mondott.

Felföldi Gábor, az intézmény kulturális referense köszöntötte elsőként a megjelenteket, aki rögtön rávilágított, hogy az egykori Veszprémi Vegyipari Egyetemnek meghatározó szerepe volt az ’56-os történésekben, sajnos sok egyetemi hallgatót és oktatót hurcoltak el, akik Polinszky Károly akkori rektor közbenjárásával szabadulhattak.

Felföldi GáborFelföldi Gábor

Az 1956-os forradalom idején Polinszky Károly egy drezdai konferencián volt. Őt nem lehetett “ellenforradalmi” tevékenységgel vádolni. Ez lehetővé tette, hogy az alaptalanul vádolt és meghurcolt egyetemi oktatók és dolgozók, valamint a hallgatók érdekeit hatásosan védelmezze. Akkor, amikor a november 4-ét követő napon elhurcolt hallgatók névsorát sikerült összeállítani és kijuttatni Bécsbe – vállalva az elhurcolás veszélyét is -, felkereste a szovjet csapatok magyarországi parancsnokságát, és követelte a kivitt hallgatók hazaszállítását. Helytállása eredményes volt, az egyetem valamennyi hallgatója a karácsonyi ünnepeket családja körében tölthette.

Az A épületben Abonyi János megkoszorúzta Brusznyai Árpád emléktábláját,  az elhurcoltak táblája előtt pedig a Hallgatói Önkormányzat elnöke, Varga Dévald Olivér tisztelgett.

Abonyi JánosAbonyi János

A szokásokhoz híven az A épületből a B épülethez vonult az emlékező tömeg, hogy az örökmécsesnél is koszorút helyezzenek el. Végül pedig a C épületben folytatódott az ünnepség, ahol a forradalmi események alatt a Szabad Veszprém Rádió működött: tíz napon keresztül tudósítottak a főként pesti történésekről.

Abonyi János beszédét egy idézettel kezdte:

És talpon állunk, énekelve járunk,

Mindent betölt a szabadság szava,

Már véget ér halálos, szörnyű álmunk,

S lehull az éjjel zsarnok csillaga.

Az őszi szélben a veszprémi tornyon

Megint a magyar zászlót lengetik.

Amíg élünk, míg vízzé nem lesz vérünk,

A magyar zászlót le nem vehetik!

Kötelességünk az emlékezés, folytatta Abonyi, majd az egyetemi eseményeket ismertetve rávilágított azokra az értékekre, amelyek ma is meghatározóak az intézmény számára. Ilyen érték például a kritikus gondolkodás, a bátor kiállás egymásért, tágabb környezetünkért, egymásért. A rektor úgy véli, az emlékezésen túl fontos, hogy ezeket az értékeket tovább vigyük, éltessük.

Pató Bálint énekével, Kovács Petra saját versének előadásával emelte az ünnepély fényét.

Szabó Eszter
Vámosi Patrik

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.