Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Planet HOPE címmel szerveztek konferenciát

2024. december 2. 14:46
A Pannon Egyetem Humántudományi Kar Társadalomtudományi Kutatócsoportja az MTA Veszprémi Területi Bizottságával együttműködésben, az „Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratórium pályázat” támogatásával, „A klímaváltozás társadalmi vonatkozásainak kutatása” alprojekt keretében konferenciát szervezett „Planet HOPE” címmel.

A kétnapos rendezvény egyik érdekessége, hogy bemutatták a konferencia címével azonos, Planet HOPE filmet, mely a tavaly nagy sikerrel debütáló There is no Planet B című klímaszorongásról szóló filmnek egész estés folytatása. Az eddig tizenöt nemzetközi díjjal bíró másfél órás alkotást, ahogy a There is no Planet B-t is Elekes Gergő és Horváth Virág rendezte.

Hajas Bálint, a Planet HOPE egyik főszereplője /fotó: Elekes Gergő/Hajas Bálint, a Planet HOPE egyik főszereplője /fotó: Elekes Gergő/

Az ünnepélyes díszbemutató előtt hivatalosan megnyitó is volt, Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora elmondta, a klímaváltozás rendkívül nyomasztó probléma, majdhogynem olyan, mint a gyász folyamata, melynek szintén különféle fázisai vannak. Ha elgondolkodunk a klíma fázisain, talán nem is használhatjuk a problémamegoldás kifejezést, hiszen jelen esetben egy olyan dologról beszélünk, aminek nincsen konkrét megoldása.

Abonyi folytatta, az első lépés bizonyára a megismerés, a problémák feltérképezése. Ezután jön a megértés, hogy melyek azok a mechanizmusok, amelyek a problémákat előidézik. Ezt követően előfordulhat, hogy azzal szembesülünk, klasszikus módon nincsen megoldás, ezért adódik a következő fázis: a megbékélés. Olyan helyzetben kell lennünk, amikor a hagyományos értelemben már nem biztos, hogy jobban él a következő generáció, mint mi magunk.

Abonyi János /fotó: Elekes Gergő/Abonyi János /fotó: Elekes Gergő/

Érdekes megközelítés, folytatta Abonyi, amikor a helyzet megoldása érdekében cselekvésre szólítjuk fel az embereket, hiszen végsősoron a cselekvésnek köszönhetjük, hogy idáig eljutottunk. Nem megfelelően és átgondoltan cselekedtünk, ennek ellenkezőjére buzdít mindenkit a rektor.

Fotó: Elekes GergőFotó: Elekes Gergő

Gelencsér András akadémikus, az ÉMNL projektvezetője is felszólalt. Kiemelte, a konferenciasorozat korábbi állomásai világszinten egy olyan társadalmi figyelmet és párbeszédet hívtak életre, melynek következményeként újabb rendezvények és alkotások születtek. Vagyis a konferencia első része elérte társadalmi hatását.

Gelencsér András /fotó: Elekes Gergő/Gelencsér András /fotó: Elekes Gergő/

A klíma társadalmi aspektusai jelentős szerepet kapnak ezen rendezvényeken. Gelencsér gratulált a Planet HOPE című filmhez, mely nemzetközi fesztiválokon mérettetett meg, Magyarországon is hamarosan látható lesz. Gelencsér szerint mára már hazánkban nagyon sokan képben vannak a klímahelyzet jelentőségével, a társadalmi tudatosság szintjén sikerült változtatni, például ezen alkotásokkal, konferenciákkal.

Bodnár Éva /fotó: Elekes Gergő/Bodnár Éva /fotó: Elekes Gergő/

Bodnár Éva, a Pannon Egyetem Humántudományi Karának dékánja úgy véli, a klímaválsággal kapcsolatban a megbékélés valójában a belenyugvást fogja eredményezni, ami nem megoldás. Folytatta, abban, hogy változás legyen, igen fontos szerepe van az egyénnek, a közösségnek nagyobb ugyan, de amíg egyéni szinten nem értjük meg hatóképességünket, közösségi változást sem fogunk tudni elérni. Véleménye szerint a feljövő generációknak olyan cselekvési utakat kellene javasolni, amelyek már nem csak a tagadásról, a dühről szólnak, hanem a cselekvés órájáról.

Kerekasztal-beszélgetés a Planet Hope című filmről a vetítés után /fotó: Horváth Virág/Kerekasztal-beszélgetés a Planet Hope című filmről a vetítés után /fotó: Horváth Virág/

Végül András Ferenc filozófus, az ÉMNL társadalomtudományi alprojekt vezetője köszöntötte a konferencia részvevőit, érdeklődőit, majd a Planet HOPE című film készítéséről beszélt, mint az alkotás szakmai koordinátora, producere. A munkafolyamat során fontosnak tartotta, hogy a kutatási eredmények olyan módon kerüljenek a szélesebb nyilvánosság elé, hogy azok tudományos értéke ne sérüljön: azaz a kutatóktól első kézből kaphatják meg az érdeklődők, az érintettek az ismereteket.

Filmbemutató a FotonbanFilmbemutató a Fotonban

A filmről korábban itt írtunk.

Szabó Eszter

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.