A kétnapos rendezvény egyik érdekessége, hogy bemutatták a konferencia címével azonos, Planet HOPE filmet, mely a tavaly nagy sikerrel debütáló There is no Planet B című klímaszorongásról szóló filmnek egész estés folytatása. Az eddig tizenöt nemzetközi díjjal bíró másfél órás alkotást, ahogy a There is no Planet B-t is Elekes Gergő és Horváth Virág rendezte.
Az ünnepélyes díszbemutató előtt hivatalosan megnyitó is volt, Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora elmondta, a klímaváltozás rendkívül nyomasztó probléma, majdhogynem olyan, mint a gyász folyamata, melynek szintén különféle fázisai vannak. Ha elgondolkodunk a klíma fázisain, talán nem is használhatjuk a problémamegoldás kifejezést, hiszen jelen esetben egy olyan dologról beszélünk, aminek nincsen konkrét megoldása.
Abonyi folytatta, az első lépés bizonyára a megismerés, a problémák feltérképezése. Ezután jön a megértés, hogy melyek azok a mechanizmusok, amelyek a problémákat előidézik. Ezt követően előfordulhat, hogy azzal szembesülünk, klasszikus módon nincsen megoldás, ezért adódik a következő fázis: a megbékélés. Olyan helyzetben kell lennünk, amikor a hagyományos értelemben már nem biztos, hogy jobban él a következő generáció, mint mi magunk.
Érdekes megközelítés, folytatta Abonyi, amikor a helyzet megoldása érdekében cselekvésre szólítjuk fel az embereket, hiszen végsősoron a cselekvésnek köszönhetjük, hogy idáig eljutottunk. Nem megfelelően és átgondoltan cselekedtünk, ennek ellenkezőjére buzdít mindenkit a rektor.
Gelencsér András akadémikus, az ÉMNL projektvezetője is felszólalt. Kiemelte, a konferenciasorozat korábbi állomásai világszinten egy olyan társadalmi figyelmet és párbeszédet hívtak életre, melynek következményeként újabb rendezvények és alkotások születtek. Vagyis a konferencia első része elérte társadalmi hatását.
A klíma társadalmi aspektusai jelentős szerepet kapnak ezen rendezvényeken. Gelencsér gratulált a Planet HOPE című filmhez, mely nemzetközi fesztiválokon mérettetett meg, Magyarországon is hamarosan látható lesz. Gelencsér szerint mára már hazánkban nagyon sokan képben vannak a klímahelyzet jelentőségével, a társadalmi tudatosság szintjén sikerült változtatni, például ezen alkotásokkal, konferenciákkal.
Bodnár Éva, a Pannon Egyetem Humántudományi Karának dékánja úgy véli, a klímaválsággal kapcsolatban a megbékélés valójában a belenyugvást fogja eredményezni, ami nem megoldás. Folytatta, abban, hogy változás legyen, igen fontos szerepe van az egyénnek, a közösségnek nagyobb ugyan, de amíg egyéni szinten nem értjük meg hatóképességünket, közösségi változást sem fogunk tudni elérni. Véleménye szerint a feljövő generációknak olyan cselekvési utakat kellene javasolni, amelyek már nem csak a tagadásról, a dühről szólnak, hanem a cselekvés órájáról.
Végül András Ferenc filozófus, az ÉMNL társadalomtudományi alprojekt vezetője köszöntötte a konferencia részvevőit, érdeklődőit, majd a Planet HOPE című film készítéséről beszélt, mint az alkotás szakmai koordinátora, producere. A munkafolyamat során fontosnak tartotta, hogy a kutatási eredmények olyan módon kerüljenek a szélesebb nyilvánosság elé, hogy azok tudományos értéke ne sérüljön: azaz a kutatóktól első kézből kaphatják meg az érdeklődők, az érintettek az ismereteket.
A filmről korábban itt írtunk.