Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 16. Csongor
2025. április 16. Csongor

Különleges alkotásokat rejt a veszprémi Érseki Palota apró kápolnája

2024. december 10. 16:50 // Forrás: Salt
2025-től kiemelt alkalmakon a látogatók is megcsodálhatják a veszprémi Érseki Palota 250 éves kápolnáját, ahová a most zajló restaurálásig csak kevesen nyertek bebocsátást. Az apró kápolna lenyűgöző alkotásokat rejt: Közép-Európa egyik kiemelkedő barokk festője, Johann Ignaz Cimbal mennyezetképén, a ragyogó fényben felfedezhetjük az Atya gondolataként megjelenő kisded Jézust is.

Az óriási kék földgömb belsejéből megváltás után sóvárgó emberek néznek áhítatos tekintettel felfelé. Ott van közöttük Ádám és Éva, akik a derekukra tekeredő kígyó, az ősbűn foglyai. Föntről a Teremtő szerető tekintetettel néz Ádámra, és elhatározza: megváltja bűneitől az emberiséget. Az Atya elhatározásaként, alig észrevehetően egy csecsemő alakja bontakozik ki a fényben, ő a megtestesülésre váró Fiú. Mellette angyalok emelik a magasba a megváltás szimbólumát, a keresztet, amelynek alsó sarka elpusztítja a kígyót. Ezt a jelenetet láthatjuk a veszprémi várnegyed egyik legkülönlegesebb és legkevésbé ismert szakrális terének mennyezetképén.

A több mint 250 éves Érseki Palota kápolnáját évszázadokig csak kevesen csodálhatták meg, az ugyanis a mindenkori főpásztor magánkápolnája. Itt imádkozott minden nap a palotát építtető Koller Ignác püspök, Ranolder János, valamint Mindszenty József is, aki esztergomi érseki kinevezése előtt veszprémi püspök volt. A Veszprémi Főegyházmegye várnegyedbeli beruházásának részeként a palota belső tereit restaurálják, így a magyar barokk építészet egyik remekműve megújul, majd 2025 nyarától kiemelt alkalmakon, vezetett sétákon a nagyközönség előtt is megnyílik.

Komoly fejtörést okozott a szakemberek számára az érseki kápolna mennyezetképe

Az Érseki Palota bőven tartogatott meglepetéseket a szakemberek számára. Az épület építéstörténeti kutatása során kiderült, hogy az Esterházy család kedvelt építésze, Fellner Jakab által tervezett barokk épületben a helyén állt előző, Acsády Ádám püspök által építtetett palota maradványai még ma is megtalálhatók. Ám az érseki kápolna restaurálása során is sok különlegességre bukkantak.

A kápolna mennyezetképét Johann Ignaz Cimbal készítette, azonban egészen meglepő technikával. „A restaurálás előkészítésekor a legfontosabb megválaszolandó kérdés az volt, hogy miért csillog? Talán valamilyen konzerválószer okozza ezt, amit egy korábbi restauráláskor használtak? A festő életművének művészettörténeti kutatása terelte jó irányba a vizsgálatokat: kiderült, hogy Cimbalnak Bécsben is van egy hasonlóan csillogó felületű mennyezetképe, amelyet temperával készített és lelakkozott. A restaurátori vizsgálatok igazolták, hogy Veszprémben is ezzel a módszerrel dolgozott.  A cél ezzel a szokatlan technikával az lehetett, hogy a freskó matt, kissé fakó megjelenése helyett a táblaképekre jellemző ragyogó, élénk színhatás jöjjön létre” – mondja Dr. Nagy Veronika múzeumigazgató, a veszprémi várnegyed megújulását bemutató Work in Progress (WIP) programsorozat kurátora.

Cimbal a kápolna oldalfalainak festését már freskó technikával készítette, ám ezeket a felületeket 19. században átfestették. Az átfestés még gazdagabb díszítést jelentett, mely Hornig Károly püspök szándéka szerint a kápolnához illő neorokokó stílusban készült. Steiner Rezső bravúros alkotását a korszerű restaurálási elvek szerint kezelik, így sikerült a kápolna minden régi értékét megőrizni és bemutatni.

A látogatók mégis képet kaphatnak majd arról, milyen volt ez a különleges szakrális tér az 1770-es években, a restaurálás során ugyanis az egyik ablakbélletben – ahol korábban a Steiner Rezső által festett réteget már módosították – feltárták a barokk réteget. „Érdekesség, hogy ugyanitt, a befalazott ablak kibontásakor megtalálták az eredeti, 250 éves ablaktokot.  Meglepetés volt az is, hogy a falakat díszítő egyik márványoszlop aranyozott lábazata alatt, tehát eddig rejtett helyen az 1772-es évszámot találtuk bekarcolva. Ez az évszám bizonyítja, hogy a kápolna még Koller Ignác püspök életében elkészült, korábban, mint a palota vendégszárnya" – mondja Vavra Áron műemléki projektvezető.

A barokk kori oltárhoz maga a püspök, Koller Ignác választotta az oltárképet, amelyen a megkötözött Krisztus látható. A képet a 19. század végén a kápolna ablakfülkéjébe helyezték át, amit ezért befalaztak. Innen kerül most vissza a főoltárra, az elmúlt évszázadban a főoltár Patrona Hungariae képe a palota díszes teremsorában lesz látható.

Fotók: Nagy Lajos

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
1O4A1368
1O4A1368
1O4A1368
Öreg Mihály és társai visszatérnek a tornyokba Öreg Mihály és öt fiatal társa nemsokára beköltöznek a veszprémi székesegyház két tornyába. Előtte viszont még sokan találkozhattak velük, sőt, több tucat ember számos izgalmas dolgot megtudhatott történetükről, a hozzájuk kapcsolódó hagyományokról. A harangozás szokása túlnyúlik a kereszténységen, de Európában mégis a szerzetesházakból terjedtek el. Ha pedig valaki azt gondolja, hogy a harangszó csakis a vallásos embereknek szól, az nagyot téved. Kulcsár Dávid atya rendhagyó előadásában mutatta be a Szent Mihály székesegyház hat harangját, köztük az idén kereken háromszáz éves „Öreg Mihályt” is, akiket hamarosan beemelnek végső helyükre. 2025. március 2. 21:10
Veszprémi várnegyed harangok_3
Veszprémi várnegyed harangok_3
Veszprémi várnegyed harangok_3
Testközelből is megcsodálhatjuk a főszékesegyház harangjait a következő napokban Megérkezett a veszprémi várnegyedbe a Szent Mihály Főszékesegyház 300 éves, monumentális Szentháromság-harangja, amelyet Európa legrégebbi harangöntödéjében restauráltak az elmúlt hónapokban. Az „Öreg Mihályként” emlegetett nagyharangot, valamint a főszékesegyház öt új harangját március 2-án szenteli fel dr. Udvardy György veszprémi érsek, majd speciális technikával helyezik vissza a harangokat a tornyokba, ám előtte bárki megcsodálhatja azokat a főtemplomnál. 2025. február 21. 13:17
Szent József Ház külső 02
Szent József Ház külső 02
Szent József Ház külső 02
Egyedülálló vasalószobát találtak a megújuló veszprémi várnegyed egyik épületében Különleges díszítőfestést fedeztek fel a veszprémi várnegyed megújításán dolgozó szakemberek. A 18. század második felében épült Szent József-ház soha nem szolgált reprezentatív célokat, azonban több helyiségét gazdagon díszítették. Funkciója évszázadok óta változatlan, a helyén állt korábbi épületet a veszprémiek „a királyné konyhájaként” is emlegették. 2025. január 30. 11:45
Harangkiemelés_1
Harangkiemelés_1
Harangkiemelés_1
300 év után kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház monumentális nagyharangját Kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház északi tornyában függő monumentális, körülbelül 3400 kilogrammos Szentháromság-harangot, amelyet az elmúlt 300 évben egyszer sem mozdítottak el a helyéről.  2024. október 31. 11:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.