Csütörtökön tartotta hagyományos karácsonyi ünnepségét Porga Gyula, Veszprém polgármestere az ActiCity-ben, ahová elsősorban azokat az intézmény- és cégvezetőket, valamint polgárokat hívta, akik, mint elmondta hozzájárultak idén is Veszprém gyarapodásához, akikkel érdemes közösen megtervezni a jövőt.
Ezekről a célokról még bővebben is beszélt a polgármester, az est különlegessége mégsem elsősorban ebből adódott, hanem abból, hogy itt adták át Rasovszky Kristóf olimpiai aranyérmes nyílt vízi úszónak és edzőjének, Szokolai Lászlónak Veszprém város díszpolgári címét.
A ceremóniáról az alábbi cikkünkben írtunk részletesen.
Visszatérve Porga Gyula évértékelő beszédéhez, szerinte úgy lehet reálisan értékelni magunkat, ha vertikálisan és horizontálisan is végzünk összehasonlítást. A városvezető hamar meg is magyarázta, hogy pontosan mit ért ezalatt.
Vertikálisan a történelem időtengelye az, ami iránymutatást ad, ehhez pedig éppen száz évet ment vissza az időben, amikor a polgármestert Komjáthy Lászlónak hívták. Ő 1911-től kezdve tizenkilenc éven át vezette Veszprémet, át az első világháborún, a spanyolnáthán, a vörös terroron, majd a trianoni katasztrófán.
Ha visszaemlékszünk, hogy mit is ért el ez a város, hogy mi is született abban az időszakban, akkor láthatjuk, hogy amire ma igazán büszkék vagyunk Veszprémben, azok főleg ehhez az időszakhoz köthetőek. Legyen az a zeneiskola, a Petőfi Színház, a múzeum épülete. A polgárosodás kibontakozásának egy arany időszaka volt. Nekünk ehhez kell mérni a teljesítményünket, hogy megütjük-e azt a mércét, amit az emberek itt hagytak. Hozzá tudunk-e tenni valamit?
Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ma is hasonlóan nehéz és sok esetben kiszámíthatatlan korszakot élünk. Magunk mögött hagytunk egy világjárványt, a gazdaságban recesszió érezhető, miközben a szomszédban még mindig dúl a háború. Mindezek ellenére az elődök példája zsinórmértékként kell, hogy szolgáljon. A kihívásokkal szembe kell nézni, de egymásra figyeléssel és odaadással így is sikeres tud lenni ez a város és közössége, húzta alá Porga Gyula.
Ezután tért rá a horizontális összehasonlításra, amit legegyszerűbben a többi magyar megyei jogú várossal lehet megtenni. Veszprém a tizenötödik lélekszáma alapján. Az adóbevételekben a tizedik. Ha az egy főre jutó gazdasági erejét nézzük Veszprémnek, akkor már a hatodik az országban. Ha pedig az élhetőséget, akkor az első helyen áll, ezt pedig több statisztika is alátámasztja.
Akár elégedetten hátra is dőlhetnénk, de pont az elődöknek a példája az, ami arra ösztökél bennünket, hogy nem szabad megállni. Ezért tűztük ki azt a célt, hogy nem csak a hazai versenyben szeretnénk az első helyen lenni, hanem igenis az európai városokkal is fontos, hogy megmérjük magunkat, és ott legyünk abban az élmezőnyben is. Az az időszak, ami mögöttünk van, ahol bizonyítottunk, hogy sokszor rossz és hányatott körülmények között is tudtunk előre menni, az kell, hogy adjon annyi erőt mindannyiunknak, hogy a célt, amit kitűztünk magunk elé el tudjuk érni.
Porga Gyula Yuval Noah Hararitól is idézett, aki úgy fogalmazott: „Az emberi boldogságnak két feltétele van, az objektív körülmények és a szubjektív álmok.”
Végül az olimpikonok példáját is felhozva azt mondta, nem szabad abban hinni, hogy mi egymagunk meg tudjuk váltani a világot. A világot megváltották már, az már nem a mi dolgunk. Nekünk karnyújtásnyira van feladatunk. A vágyakból és az álmokból pedig lehet építkezni.
Az ünnepség kulturális nívóját Kováts Péter, Bartók-Pásztory díjas hegedűművész és Kárász András gordonkaművész közös játéka emelte. A polgármesteri beszéd, majd a díszpolgári címek átadása után pedig közös koccintással ünnepeltek a jelenlévők.