A lágy sajtok típusuktól függően legfeljebb 1-2 hétig állnak csak el. Ezzel szemben a keményebb megfelelőik, mint a cheddar, vagy a gouda akár 3-4 hétig is, ráadásul, ha ezeknek a külsején megjelennek penészfoltok, azokat jó mélyen kivágva a sajt többi része még fogyasztható.
Általános hűtőszekrényi szabály, hogy minél lágyabb a sajt, annál rövidebb a szavatossági ideje.
A szószok esetében jóval nagyobb ez az időintervallum. Egyhónapos szavatosságtól némelyik akár egy évig is fogyasztható marad. Eltarthatóságukat az is csökkentheti, ha például szendvicskészítés közben a kenyér megkenése után újra érintkeznek a késsel. Ezzel ugyanis a baktériumok egy része is visszakerülhet az üvegbe.
A mustár például egy évig is fogyasztható maradhat, a ketchup átlagosan fél évig, a majonéz körülbelül négy hónapig, a salsa szószok pedig pár hónapig. De ha azt tapasztalja valaki, hogy a felületükön kicsapódott a víz, elszíneződtek, vagy furcsa szagokat árasztanak, akkor jobb megszabadulni tőlük, bármennyi ideje is vannak a hűtőben.
Karácsonykor sok asztalon jelenik meg a krumplisaláta, mint kedvelt köret a sültek mellé. Érdemes viszont előre kalkulálni a mennyiséggel, hiszen egy ilyen étel hűtőben is csupán 3-5 napig áll el. De ugyanez igaz a tonhal, vagy a tojássalátára is, amikben könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, főleg, ha többször vannak huzamosabb ideig a hűtőszekrényen kívül, például az ünnepi asztalon.
A friss húsok esetében sokszor lehet azt tapasztalni, hogy az áruházak, igaz leértékelt áron, de a szavatossági idő előtt közvetlenül helyezik ki a pultra azokat. Ilyenkor jobb nem kísérteni a sorsot, bármennyire is kecsegtető az áruk. Ha pedig mégis úgy dönt valaki, hogy megvásárolja ezeket, akkor érdemes azonnal felhasználni, vagy lefagyasztani őket.
A darált húst a vásárlástól számított 2 napon belül el kell fogyasztani, vagy le kell fagyasztani, függetlenül attól, hogy marhából, disznóból, pulykából vagy más állatból származik-e.
A darálás következtében azok a baktériumok, amelyek a hús felszínén maradnának, elkeverednek benne, ami megnöveli az ételmérgezés és más élelmiszer-eredetű megbetegedések kockázatát.
Felvágottak esetében, ha kimérve vásárolja őket valaki, akkor körülbelül 3-5 napos szavatossági idővel kell számolni. Ezeket a termékek érzékenyebbek egy bizonyos Listeria baktériumra, amely hideg közegben, így a hűtőszekrényben is elszaporodhat. Ha a felvágott felülete nyálkássá válik, vagy furcsa szaga van, azonnal meg kell szabadulni tőle.
Ugyanez igaz az előre csomagolt felvágottakra is, azoknál a felbontás után kezd el ketyegni a 3-5 napos visszaszámláló.
A halakra hasonló veszélyt jelentenek a baktériumok, mint a friss húsokra, ezért 1-2 napon belül el kell fogyasztani őket. Ha ez valamilyen okból mégsem sikerülne, akkor légmentesen lezárt csomagolásban akár 3 hónapig is eltarthatók a mélyhűtőbe téve.