Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Innováció a borászatban – pincefeltérképezés lézerszkennerrel

ma 10:39
Tokaj, a világhírű borvidék, nemcsak kiváló borairól híres, hanem arról is, hogy itt minden kő és darabka föld a múlt történetét meséli el. Egy ilyen régióban nem csoda, hogy a borászok szívesen alkalmaznak új keletű megoldásokat hagyományaik és munkájuk támogatására.

A Novabird pincék lézeres felmérése terén sem hazudtolja meg magát. A lézerszkenneres pincefeltérképezés új lehetőségeket nyit meg a borászatban. Nézzük meg, hogyan válik a pincészetek titokzatos élete egy szempillantás alatt digitális műalkotássá!

Miért van szükség lézerszkennerre egy borospincében?

A föld alatti terek feltérképezésének több szempontból is hasznát vehetjük. Egy borospince a borok érlelésén túl egy valódi építészeti különlegesség is. A régi járatok és szellőzőrendszerek megőrzése, a tárolóhelyek pontos beosztása vagy akár a jövőbeni bővítések tervezése mind-mind alapos és precíz adatok alapján történhet csak meg.

A lézerszkenner segítségével a pince minden apró részlete digitalizálható, így azok az információk is elérhetővé válnak, amelyek szabad szemmel nem láthatók.

Hogyan működik a lézerszkenner?

Gondolj egy egyszerű távolságmérőre, amely megmutatja, milyen messze van a fal tőled. Most képzeld el, hogy ez az eszköz nem csak egy irányba mér, hanem több millió lézerpontot bocsát ki másodpercenként minden irányba. Egy ilyen műszer a pince falait és mennyezetét is képes megjeleníteni, valamint a járatok mélységét, a felszínhez viszonyított helyzetüket és az egyes elemek pontos elhelyezkedését is láthatjuk általa.

A végeredmény egy részletgazdag 3D-s modell, amely tökéletesen visszaadja a pince struktúráját, milliméteres pontossággal.

A virtuális pince születése

A folyamat célja, hogy egy borospince minden apró részletét áthelyezzük a digitális térbe. Az így elkészült 3D modell a jelenlegi állapot mellett a jövőbeni változások nyomon követésére is alkalmas. Az elkészült művek segíthetnek az építészeti tervezésben, a borászat fejlesztésében, sőt, akár abban is, hogy elkerüljük a múltban előfordult baleseteket, például pincebeszakadásokat.

A digitális modell mellett szól, hogy bárhol a világon megnyitható, tanulmányozható és használható – akár egy új tartály helyének kijelöléséhez, akár egy bővítés tervezéséhez.

A pincerendszerek esetében minden milliméter számít, hiszen egyetlen hiba is komoly következményekkel járhat.

A marketingben is nagy előrelépést jelent

A 3D modellek a borászoknak segítséget, a látogatóknak pedig izgalmas élményt nyújthatnak. A látványos vizuális felvételek bemutatják a pince belső működését, így kiváló marketingeszközöknek bizonyulnak.

Egy digitális bemutató segítségével a látogatók úgy barangolhatnak a pince virtuális másában, mintha ott lennének – akár a világ másik végéről is. Ez kedvet adhat ahhoz, hogy a valóságban is felkeressék a helyet, vagy ha erre nincs lehetőség rendeljenek a finom nedűk közül. Ez a vizualizáló eszköz a szakemberek és a borok szerelmeseinek is sokat nyújthat.

vehir.hu
további cikkek
A szárazság miatt idén három héttel korábban kezdődött a szüret a Veszprémi Érseki Pincészet birtokain Veszprémi Érsekség A szárazság miatt idén három héttel korábban kezdődött a szüret a Veszprémi Érseki Pincészet birtokain Idén extrém hőhullámok nehezítették a munkát, de az aszályos időjárás ellenére jó termésre számít Benesch Antal főborász. 2024. szeptember 8. 12:13 Feltárul a Csopaki Kódex Life&Style Feltárul a Csopaki Kódex A Balaton-felvidéken létezik egy kódex, amit nem a középkorban, hanem alig egy évtizede írtak meg. Mégis évszázados tradíciókat sorakoztat fel, amelyek betartásához szigorú szabályrendszert is társít. Ez a Csopaki Kódex, ami számos környékbeli borászatnak jelent igazodási pontot. 2023. április 11. 21:19 Konyhától a szőlőültetvényig – Benesch Antal 2 éve a Veszprémi Érseki Pincészet főborásza Konyhától a szőlőültetvényig – Benesch Antal 2 éve a Veszprémi Érseki Pincészet főborásza Múlt, tradíció, folytonosság. Mintegy 750 éve, 1277 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel, borkészítéssel a Veszprémi Érsekség (jogelődje a Veszprémi Püspökség). A Főegyházmegye birtokában lévő pincészetet immáron 2 éve vezeti főborászként Benesch Antal. A fiatal szakember elhivatottságát és szakmai elkötelezettségét otthonról hozta, az egyetemi diploma megszerzése után pedig neves hazai és külföldi borászatoknál gyarapította tudását. Antal azt mondja: szeretné, ha a pincészet borait megkóstolva az emberek számára megállna az idő, és néhány pillanatra félre tudnák tenni a gondjaikat. 2022. december 27. 12:16

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.