Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a játszóterek gondosan megtervezettek legyenek, és például DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. közterületi játékokkal legyenek felszerelve, hogy ezáltal is támogathassák a gyermekek sokoldalú fejlődését.
A mozgás és játék jelentősége a gyermek fejlődésében
A korai életszakaszban a játékos mozgás alapozza meg a motoros képességek fejlődését, emellett pedig az észlelés és a viselkedés alakulására is komoly hatással van. Mindezeken túl serkenti a kognitív funkciókat, a környezet felfedezésére és megértésére tanít, hozzájárul az önbizalom kialakulásához, mely a fenti képességeken alapul.
A szabad játék során a gyermekek kísérletezhetnek, a fantáziájuk dolgoztatásával számtalan élethelyzetet szimulálhatnak, ami felkészíti őket az éles helyzetekben szükséges fizikai illetve szociális aktusok hatékony megválasztására.
A jó játszótér ismérvei szülő szemmel
A szülők számára a biztonság, tisztaság és változatosság a legfontosabb szempontok egy jó játszótér kiválasztásakor. Fontos, hogy a játszótér minden korosztály számára kínáljon megfelelő játékokat, legyenek árnyékos részek, padok a pihenéshez, és a terület legyen jól belátható.
A bekerített játszóterek megóvják a gyermekeket a külső veszélyektől, mint például a forgalom vagy a kóbor állatok. A megfelelő számú és típusú játék biztosítja, hogy ne alakuljanak ki hosszú várakozási idők, ami különösen a kisebb gyermekek türelmét teheti próbára.
Különböző életkorok a játszótéren
Még a csecsemőket is érdemes levinni a játszótérre, hogy megszokják ezt a közeget, otthonossá váljon számukra a többi gyerek zsibongása. Az első játékélményeket már 6-8 hónapos korban meg lehet szerezni, ezek biztosítására a homokozó, illetve a hinta tűnik a legideálisabb választásnak.
Az 1-1,5 éves korosztály számára a játszótér segíti az önállósodási folyamatot, miközben még természetesen a totyogóknak szükségük van a szülők támgató figyelmére, segítségére, az általuk nyújtott biztonságra.
A forgó játékok, hinták és mászókák fejlesztik az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt. A játszótér ösztönzi a gyerekeket a különféle mozgások gyakorlására, és lehetőséget biztosít a társas érintkezés szabályainak elsajátítására, elősegítve ezzel a szocializációt.
Összességében a jól megtervezett és felszerelt játszótér elengedhetetlen a gyermekek egészséges testi, lelki és szociális fejlődéséhez. A megfelelő környezet biztosításával támogathatjuk őket abban, hogy önfeledten játszhassanak, tanulhassanak, fejlődhessenek.