Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Olimpia több helyszínen?

2025. január 8. 20:41
A résztvevők létszámának növekedésével egyre több világverseny lebonyolítására fognak össze országok. Nemrég annak is felmerült a gondolata, hogy az olimpiai játékokat rendezzék meg több helyszínen. Nem kizárt, hogy az elsőre eretneknek tartott gondolatból idővel valóság lesz.

Közeleg a földkerekség legnézettebb sporteseményének, a labdarúgó-világbajnokságnak a centenáriuma. Az elsőt 1930-ban rendezték Uruguayban mindössze 13 nemzeti válogatott részvételével. Sokáig nem emelkedett jelentősen a vb-döntők mezőnyének létszáma, hiszen 1978-ig 16 csapat juthatott el a selejtezők során a torna végjátékába, ám négy évvel később 24, 1998-tól pedig 32 résztvevőre bővült a mezőny, ami jövőre már 48 lesz. Mindez elsősorban nem a sportág rohamos fejlődésének, hanem a televíziózás elterjedésének köszönhető, ami hatalmas üzleti lehetőségeket – és persze profitot – kínál a méregdrágán értékesített reklámok útján. Ezért az érdeklődés növelése miatt minél több országba akarják elvinni a világbajnokságot, ám egy szint fölött ennek már infrastrukturális akadálya van, ez pedig a létesítmények (stadionok, szállodák, repülőterek, éttermek) korlátozott számában jelenik meg. Nemcsak a résztvevőket kell kiszolgálni magas színvonalon, hanem a helyszínekre elutazó szurkolókat, turistákat is. Így a foci vb eljutott oda, hogy 2026-ban három országban – az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban – fogják lebonyolítani. Négy évvel később a centenárium miatt a fő helyszínek – Spanyolország, Portugália és Marokkó – mellett Argentínában, Paraguayban és Uruguayban is fognak meccseket játszani. Mindennek volt már némi előzménye: 2002-ben Japán és Dél-Korea közösen rendezte meg a vb-t.

A labdarúgó Európa-bajnokságok esetében már korábban felismerték ezt a lehetőséget. 1960-tól 1976-ig csak négy válogatott vett részt a tornán, majd folyamatosan emelkedett a létszám 24-re. 2000-ben Hollandia és Belgium, 2008-ban Ausztriai és Svájc, 2012-ben pedig Lengyelország és Ukrajna volt a kontinenstorna végjátékának a házigazdája. A Covid-járvány miatt 2020-ról 2021-re halasztott Eb-t tizenkét helyszínen bonyolították, köztük Budapesten a Puskás Arénában három csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt játszottak. Már az is eldőlt, hogy 2028-ban Nagy-Britannia és Írország, 2032-ben pedig Olaszország és Törökország fogja megrendezni a futball Európa-bajnokságot.

Más csapatjátékokban is hasonló a helyzet – a nagy versenyeknek többször nem egy ország, hanem egy régió ad otthont. A németek és a dánok közösen bonyolították 2019-ben a férfi kézilabda-világbajnokságot, két évvel ezelőtt a svédek és a lengyelek voltak a házigazdák, idén pedig már három országban – a horvátoknál, a dánoknál és a norvégoknál – lesznek a meccsek. És a trend folytatódik: 2031-re Dánia, Norvégia és Izland jelentette be közös rendezési szándékát. Természetesen a női vonalon ugyanez a helyzet, sőt, először 1995-ben rendeztek osztrák-magyar közös vb-t, 2023-ban pedig Norvégia, Dánia és Svédország volt a házigazda. A bronzérem megszerzése miatt számunkra kedves decemberi női kézilabda Európa-bajnokságot Ausztria, Magyarország és Svájc bonyolította, a következő kontinensviadalnak pedig öt ország lesz a házigazdája – Csehország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Törökország. Férfi kosárlabdában az elmúlt három Európa-bajnokságot négy-négy országban játszották, és ugyanez a helyzet a nőknél is. Ráadásul ezek már nem regionális vetélkedések, hiszen a német, olasz, cseh, grúz, vagy a finn, izraeli, román, török helyszíneket nem egy-egy országhatár választja el egymástól.

Mindezek után csak idő kérdése volt, hogy mikor merül fel az olimpiai játékok több helyszínen való megrendezésének a gondolata. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság japán elnökjelöltje, Vatanabe Morinari úgy véli, a nyári játékok olyan hatalmasra nőttek, hogy a legtöbb helyen nehéz megrendezni gazdasági és környezetvédelmi okok miatt. Ezért előállt azzal a javaslattal, hogy az ötkarikás játékokat rendezzék meg egy időben az öt földrész öt városában. Az olimpia hagyományait és eszméjét tekintve képtelennek tűnik az ötlet, ennek ellenére nem kizárt, hogy előbb-utóbb valóság lesz belőle.

Darcsi István
további cikkek
„Még nem nyertünk semmit...” Erről jut eszembe… „Még nem nyertünk semmit...” Kereken két évtizeddel ezelőtt remek esztendőt zárt a veszprémi férfi kézilabdacsapat. Zdravko Zovko horvát vezetőedző alakulata letarolta a hazai ellenfeleit, a nemzetközi porondon pedig csak a világ egyik legerősebb együttese, a spanyol BM Ciudad Real tudta útját állni. 2025. január 4. 13:31 Mérlegen 2024 Erről jut eszembe… Mérlegen 2024 Eseményekben gazdag, és összességében eredményes évet zár a magyar sport. Rövid leltár keretében sorra vesszük a közvéleményt leginkább érdeklő történéseket. 2024. december 31. 10:31 Róka fogta csuka Erről jut eszembe… Róka fogta csuka Elharapózott a kézilabda- és a futballmeccseken az ellenfelek egymás mezének egyidejű, kölcsönös cibálása. Játékvezető legyen a talpán, aki ilyenkor helyes döntést képes hozni, és ebben a VAR sem sokat tud segíteni. Ezt kell megszokni hosszú távon, vagy van kiút ebből a pályára nem való gyakori jelenetből? 2024. december 26. 18:54 Ennél is több lehet ebben a csapatban Erről jut eszembe… Ennél is több lehet ebben a csapatban Ötödször lett dobogós a magyar válogatott a női kézilabda Európa-bajnokságok történetében. A 2000-ben szerzett egyetlen aranyérem mellett négy bronz van a tarsolyban, és az utóbbiak közül talán a most megszerzett a legkedvesebb, mert erre kellett várni a legtöbbet – tizenkét évet. 2024. december 18. 11:57

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.