Bár a kamera végig Zuckerberget vette a bejelentése közben, szinte látható volt, hogy a backstage-ben Donald Trump egy Make America Great Again feliratú piros sapkában szigorú tekintettel követi a Facebook mindenható urának mondatait, amiben egyébként számos ferdítés volt, de ezekről majd kicsit később.
A lényeg, hogy Mark Zuckerberg január 7-én bejelentette, hogy a Meta felületein – Facebookon, Instagramon, Threads-en –, ahol eddig állítólag nem volt cenzúra, most megszűnik a cenzúra. Vagyis egyelőre az USA-ban csak, de felszámolják a tényellenőrök intézményét. Ez az a főleg újságírókból és médiaszakemberekből verbuvált csoport, akik mintegy harmadik szereplőként a Meta és a felhasználói mögött figyelték a tartalmakat, és ha azokat dezinformációnak, vagy egyszerűen a közösségi alapelvekre károsnak ítélték meg, akkor megcímkézhették őket, hogy aztán egy erre jogosult moderátor törölje azokat a közösségi médiából. Helyette most jöhet a Community Notes rendszere, amikor majd a felhasználók feljeletgethetik jelölgethetik a szerintük félrevezető, káros bejegyzéseket. Pont, mint a Facebook kezdeti idején és pont, mint jelenleg is a Musk tulajdonolta X-en.
Zuckerberg maga mondta ki, hogy milliós nagyságrendben riasztott az eddigi rendszerük olyan bejegyzések esetében is, ahol szó sem volt gyűlöletbeszédről, vagy más, az irányelveiket megsértő kontentről. Csupán a tényellenőrök nem voltak képesek politikai elfogultságukat félretenni. Ergo, a Facebookon éveken keresztül tombolt a liberális véleménydiktatúra, de Mark Zuckerberg bociszemekkel hirdette többek közt az általa is hivatkozott Georgetown Egyetemen tartott beszédében, hogy mennyire fontos közösségi médiájában a szólásszabadság.
A konzervatív oldal, vagy ma már egyre inkább helytállóbb úgy fogalmazni, hogy a „normálisan gondolkodók” persze most tapsolhatnak ennek a bejelentésnek. Szent Pál is üldözte a keresztényeket, mielőtt az egyház egyik legjobban tisztelt szentje lett volna, most a közösségi média apostola is megtérni látszik a józan ész útján.
Csak valahogy nehéz elmenni az olyan tényellenőrzött tények mellett, mint, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztási kampány folyamatosan visszatérő topic-ja volt a republikánusok részéről, hogy mekkora ellenszélben kell megvívniuk politikai küzdelmeiket a Meta felületein. Nehéz elmenni amellett, hogy november 5-én ennek ellenére Donald Trumpot választották meg az amerikaiak elnöknek. De a legnehezebb amellett elmenni, hogy azóta Mark Zuckerberg kétszer is találkozott a frissen beiktatott elnökkel mar-a-lagói birtokán.
Összesen 63 nap telt el az elnökválasztás és Zuckerberg bejelentése között.
Volt olyan magyar publicista, aki a világ leggyávább emberének nevezte Zuckerberget. Pedig a kétszínűséget és elvtelenséget ennyire nyíltan felvállalni elég nagy bátorságra vall. Vagy inkább pofátlanságra. A Meta mindenható ura, aki komplett társadalmi folyamatokat volt képes befolyásolni – lásd: BLM-mozgalom – olyan cseresznyékkel díszítette még a habot a tortán, mint, hogy megszüntetnek számos korlátozást olyan témákban, mint a bevándorlás, vagy a gender, mert ezek már nincsenek összhangban a mainstream diskurzussal!
Végezetül bejelentette, hogy a tartalom moderációjáért felelős csapat átköltözik Kaliforniából Texas-ba, mert – idézzük – „ez segít abban, hogy olyan helyeken végezzük ezt a munkát, ahol kevesebb az aggodalom csapataink elfogultsága miatt.” Talán ez a legnagyobb talány Zuckerberg beszédében, hogy a demokrata fellegvárnak számító Kalifornia helyett a republikánus fellegvárnak számító Texas hogyan lesz kevésbé elfogult. Mindenesetre kevesebb amerikait fog zavarni ez, elektorok arányára lebontva pontosan 86-tal kevesebbet.
Tehát a Facebookon, az Instagramon és a Threads-en végre beköszönt a szólásszabadság, hála Mark Zuckerbergnek és az ő józan látásának, na meg Trumppal folytatott baráti csevegésének, felismerte, mik az irányadó trendek és igények a társadalomban.
Csak, ahogy az Instagramot görgetve is a régebbi tartalmak képesek a homályban elveszni, úgy már az is alig van gondolattávolságban, amikor alig egy elnöki ciklussal korábban még csúcson pörgették a Meta felületei az aktuális liberális hisztériákat, úgy, mint a woke-ot, a radikális klímaharcot, a bevándorlás támogatását.
Ki tudja ma már, hogy Óceánia Eurázsia, vagy Keletázsia ellen viselt-e háborút?
Isten óvja Amerikát, de leginkább azokat, akiket a Zuckerberghez hasonló gumigerincű liberális demokraták karolnak fel, hogy aztán egy új politikai vezetésnek tisztelegve a kézmozdulattal együtt kihajítsák őket a mainstreamből. Csak aztán nehogy a távoli jövőben egy olyan újabb fordulat jöjjön, ahol a tisztelgő mozdulatnál a kézfej már nem áll meg a homloknál, hanem előre lendül! Mert semmi garancia nincs arra, hogy Zuckerberg majd akkor is leül a kamera elé, és mint a szimpatikus göndörhajú szomszédsrác belehazudja az emberek arcába, hogy minden csakis értünk történik!