Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A Facebook szerint Óceánia mindig is Eurázsia és nem Keletázsia ellen viselt háborút!

2025. január 24. 11:34
Modortalan lenne a floridai tűzvészek terjedéséhez hasonlítani azt a gyorsaságot, ahogyan Mark Zuckerbergnek legutóbbi nyilatkozata söpört végig a teljes interneten, maradjunk annyiban, hogy a januári közbeszéd tematizálását egy ötperces stand-uppal kicsavarta a másik techguru, Elon Musk kezéből a Facebook alapítója. Lehet történelminek nevezni a monológot, lehet konzervatív fordulatnak hívni, sokan a szólásszabadságot ünneplik, pedig valójában a gondolatszabadság gyászbeszéde volt.

Bár a kamera végig Zuckerberget vette a bejelentése közben, szinte látható volt, hogy a backstage-ben Donald Trump egy Make America Great Again feliratú piros sapkában szigorú tekintettel követi a Facebook mindenható urának mondatait, amiben egyébként számos ferdítés volt, de ezekről majd kicsit később.

A lényeg, hogy Mark Zuckerberg január 7-én bejelentette, hogy a Meta felületein – Facebookon, Instagramon, Threads-en –, ahol eddig állítólag nem volt cenzúra, most megszűnik a cenzúra. Vagyis egyelőre az USA-ban csak, de felszámolják a tényellenőrök intézményét. Ez az a főleg újságírókból és médiaszakemberekből verbuvált csoport, akik mintegy harmadik szereplőként a Meta és a felhasználói mögött figyelték a tartalmakat, és ha azokat dezinformációnak, vagy egyszerűen a közösségi alapelvekre károsnak ítélték meg, akkor megcímkézhették őket, hogy aztán egy erre jogosult moderátor törölje azokat a közösségi médiából. Helyette most jöhet a Community Notes rendszere, amikor majd a felhasználók feljeletgethetik jelölgethetik a szerintük félrevezető, káros bejegyzéseket. Pont, mint a Facebook kezdeti idején és pont, mint jelenleg is a Musk tulajdonolta X-en.

Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Sundar Pichai és Elon Musk az elnöki beiktatáson (AP)Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Sundar Pichai és Elon Musk az elnöki beiktatáson (AP)

Zuckerberg maga mondta ki, hogy milliós nagyságrendben riasztott az eddigi rendszerük olyan bejegyzések esetében is, ahol szó sem volt gyűlöletbeszédről, vagy más, az irányelveiket megsértő kontentről. Csupán a tényellenőrök nem voltak képesek politikai elfogultságukat félretenni. Ergo, a Facebookon éveken keresztül tombolt a liberális véleménydiktatúra, de Mark Zuckerberg bociszemekkel hirdette többek közt az általa is hivatkozott Georgetown Egyetemen tartott beszédében, hogy mennyire fontos közösségi médiájában a szólásszabadság.

A konzervatív oldal, vagy ma már egyre inkább helytállóbb úgy fogalmazni, hogy a „normálisan gondolkodók” persze most tapsolhatnak ennek a bejelentésnek. Szent Pál is üldözte a keresztényeket, mielőtt az egyház egyik legjobban tisztelt szentje lett volna, most a közösségi média apostola is megtérni látszik a józan ész útján.

Csak valahogy nehéz elmenni az olyan tényellenőrzött tények mellett, mint, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztási kampány folyamatosan visszatérő topic-ja volt a republikánusok részéről, hogy mekkora ellenszélben kell megvívniuk politikai küzdelmeiket a Meta felületein. Nehéz elmenni amellett, hogy november 5-én ennek ellenére Donald Trumpot választották meg az amerikaiak elnöknek. De a legnehezebb amellett elmenni, hogy azóta Mark Zuckerberg kétszer is találkozott a frissen beiktatott elnökkel mar-a-lagói birtokán.

Összesen 63 nap telt el az elnökválasztás és Zuckerberg bejelentése között.

Trump és Zuckerberg korábbi találkozójaTrump és Zuckerberg korábbi találkozója

Volt olyan magyar publicista, aki a világ leggyávább emberének nevezte Zuckerberget. Pedig a kétszínűséget és elvtelenséget ennyire nyíltan felvállalni elég nagy bátorságra vall. Vagy inkább pofátlanságra. A Meta mindenható ura, aki komplett társadalmi folyamatokat volt képes befolyásolni – lásd: BLM-mozgalom – olyan cseresznyékkel díszítette még a habot a tortán, mint, hogy megszüntetnek számos korlátozást olyan témákban, mint a bevándorlás, vagy a gender, mert ezek már nincsenek összhangban a mainstream diskurzussal!

Végezetül bejelentette, hogy a tartalom moderációjáért felelős csapat átköltözik Kaliforniából Texas-ba, mert – idézzük – „ez segít abban, hogy olyan helyeken végezzük ezt a munkát, ahol kevesebb az aggodalom csapataink elfogultsága miatt.” Talán ez a legnagyobb talány Zuckerberg beszédében, hogy a demokrata fellegvárnak számító Kalifornia helyett a republikánus fellegvárnak számító Texas hogyan lesz kevésbé elfogult. Mindenesetre kevesebb amerikait fog zavarni ez, elektorok arányára lebontva pontosan 86-tal kevesebbet.

Tehát a Facebookon, az Instagramon és a Threads-en végre beköszönt a szólásszabadság, hála Mark Zuckerbergnek és az ő józan látásának, na meg Trumppal folytatott baráti csevegésének, felismerte, mik az irányadó trendek és igények a társadalomban.

Csak, ahogy az Instagramot görgetve is a régebbi tartalmak képesek a homályban elveszni, úgy már az is alig van gondolattávolságban, amikor alig egy elnöki ciklussal korábban még csúcson pörgették a Meta felületei az aktuális liberális hisztériákat, úgy, mint a woke-ot, a radikális klímaharcot, a bevándorlás támogatását.

Ki tudja ma már, hogy Óceánia Eurázsia, vagy Keletázsia ellen viselt-e háborút?

Isten óvja Amerikát, de leginkább azokat, akiket a Zuckerberghez hasonló gumigerincű liberális demokraták karolnak fel, hogy aztán egy új politikai vezetésnek tisztelegve a kézmozdulattal együtt kihajítsák őket a mainstreamből. Csak aztán nehogy a távoli jövőben egy olyan újabb fordulat jöjjön, ahol a tisztelgő mozdulatnál a kézfej már nem áll meg a homloknál, hanem előre lendül! Mert semmi garancia nincs arra, hogy Zuckerberg majd akkor is leül a kamera elé, és mint a szimpatikus göndörhajú szomszédsrác belehazudja az emberek arcába, hogy minden csakis értünk történik!

Hajas Bálint
további cikkek
Kokárdát hordani? Minek? nemzeti ünnep Kokárdát hordani? Minek? Mindenkinek, aki viselt és nem viselt kokárdát szombaton. 2025. március 16. 12:25 A közösségi média kommentmezője, mint kollektív pszichiátria véleménycikk A közösségi média kommentmezője, mint kollektív pszichiátria Ha Sigmund Freud élne, valószínűleg mély depresszióba zuhanna egyetlen délutánnyi Facebook-kommentszekció elemzése után. A pszichoanalízis atyja biztosan konstatálná, hogy a civilizáció nagyjából ugyanott tart, mint amikor ő azon morfondírozott, vajon minden emberi frusztráció visszavezethető-e az elfojtott szexuális vágyakra.  2025. március 9. 19:49 A pénztárnál már senki nem politizál véleménycikk A pénztárnál már senki nem politizál Szeretem megfigyelni, hogy az előttem lévők milyen dolgokat pakolnak a pénztári futószalagra, szeretek eljátszani a gondolattal miféle emberek, honnan jöttek, meg hová tartanak. Nem csak róluk, a családról vagy magányról, de egy kor társadalmáról is mindent elárul.  2025. március 3. 15:12 Megsérteni valakinek a valóságát olyan, mint rányitni a WC-ajtót a dolga közben véleménycikk Megsérteni valakinek a valóságát olyan, mint rányitni a WC-ajtót a dolga közben Tiszás össztűz alá került Hegedűs Barbara és több másik fideszes képviselő Facebookja, pedig még csak nem is ostobázták le az EP-képviselőiket, nem fenyegettek templomi menetet, és nem helyeztek kilátásba megtorló intézkedéseket sem politikai ellenlábasaikkal szemben. Csupán szájukra merték venni Péter nevét. A nárcisztikus kampány fel-, vagyis leért a sorosozás és migránsozás szintjére, a harcvonalak pedig megkövültek, mint a januári kutyasz**r. 2025. február 9. 21:34

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.