Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Tavasz, kert és trambulin - minden, amit a szülőknek tudnia kell

2025. február 7. 16:22
Ahogy a tavaszi napsugarak megérkeznek, a családi házak kertjei újra megtelnek élettel. A gyerekek kiszabadulnak a négy fal közül, és újra felfedezik a szabadtéri játékok örömét – a hinták lendülnek, a labdák pattognak, és sok kertben előkerül a trambulin is, amely ma már szinte alapfelszereltségnek számít. A szülők gyakran azt gondolják, hogy ez az eszköz remek lehetőséget biztosít arra, hogy a kicsik levezessék a felgyülemlett energiájukat, miközben erősödnek, ügyesednek és boldogan ugrándoznak a levegőben. Csakhogy a trambulin nem ártatlan játékszer.

Egyre több gyermekorvos és baleseti sebész, köztük Dr. Kőnig Róbert is felhívja a figyelmet arra, hogy a trambulinhasználat – különösen a kisgyermekek körében – olyan kockázatokat hordoz, amelyeket a legtöbb szülő hajlamos alábecsülni.

A legnagyobb probléma abból fakad, hogy a trambulinon keletkező erőhatások kiszámíthatatlanok. Egy hirtelen irányváltás, egy rosszul időzített ugrás vagy egy másik gyermek mozdulata teljesen váratlan helyzeteket eredményezhet. A kisebb gyerekek csontozata és izomzata még nem elég fejlett ahhoz, hogy megfelelően reagáljon ezekre az intenzív terhelésekre, ezért a trambulinozás gyakran jár csonttörésekkel, bokaficamokkal, sőt, súlyosabb esetekben fejsérülésekkel is. A legkritikusabb tényező a több gyermek egyidejű ugrálása, hiszen ha egy nagyobb súlyú test kelti a lökéshullámot, a kisebb, könnyebb gyermek irányíthatatlanul a levegőbe emelkedhet, és olyan mozdulatokra kényszerülhet, amelyekre a teste nincs felkészülve. Sokan azt gondolják, hogy a védőháló önmagában elegendő a balesetek elkerülésére, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a sérülések jelentős része a trambulinon belül történik, amikor a gyerekek rosszul érkeznek a rugalmas felületre, vagy összeütköznek egymással.

A gyermeksebészek egyöntetű álláspontja szerint a hat év alatti gyermekek számára a trambulin egyszerűen nem biztonságos. Az ő mozgáskoordinációjuk még nem elég kifinomult, a súlypontjuk pedig könnyebben eltolódik, ami miatt gyakran képtelenek korrigálni az ugrások során fellépő kiszámíthatatlan mozgásokat. Emellett az ízületeik és csontjaik is sokkal sérülékenyebbek, így a terhelés, amely egy nagyobb gyermek számára még kezelhető lenne, náluk komoly problémákhoz vezethet. A fejsérülések és a gerincsérülések kiemelten veszélyesek, hiszen egy rossz érkezés vagy egy váratlan ütközés maradandó károsodásokat is okozhat. Dr. Kőnig Róbert is hangsúlyozza, hogy a szülőknek érdemes átgondolniuk, valóban érdemes-e egy olyan eszközt biztosítani a gyermekeik számára, amely több kockázatot hordoz, mint amennyi előnyt nyújt.

Természetesen, ha egy család mégis úgy dönt, hogy trambulint állít fel a kertben, rendkívül fontos a szigorú szabályok betartása. Hat év alatti gyermekek ne használják, egyszerre csak egy gyerek ugráljon, mindig legyen felnőtt felügyelet, és az eszköz elhelyezése is kiemelten fontos – sík, puha talajon kell lennie, távol minden kemény tárgytól vagy éles felülettől. A védőháló és a rugókat borító puha burkolat csökkentheti a sérülések kockázatát, de teljes biztonságot nem nyújtanak.

A tavasz a mozgás öröméről és a szabadban töltött időről szól, de fontos, hogy ezt a lehető legbiztonságosabb módon tegyük. A trambulin látványos és izgalmas szórakozásnak tűnhet, de ha nem megfelelően használják, könnyen egy kórházi látogatás lehet a vége. A szülők felelőssége, hogy olyan környezetet teremtsenek, amelyben gyermekeik felszabadultan és biztonságosan játszhatnak – ehhez pedig sok esetben nem a trambulin a legjobb választás.

vehir.hu
további cikkek
8 étel, ami szép csendben tönkreteszi az egészségedet életmód 8 étel, ami szép csendben tönkreteszi az egészségedet Az élelmiszeripar kényelmesebbé tette az életünket: elég csak levenni valamit a polcról, bedobni a mikróba, és már kész is a vacsora. Csakhogy ennek a kényelemnek komoly ára van. A feldolgozott élelmiszerek tele vannak tartósítószerekkel, cukorral, mesterséges ízfokozókkal és más adalékokkal, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. tegnap 19:56 A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? életmód A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? A szexuális együttlét amellett, hogy fizikai élmény, bonyolult hormonális folyamatok sora is, amely hatással van az érzelmekre, a kötődésre és az általános egészségi állapotra. Az orgazmus és az intimitás során felszabaduló hormonok befolyásolják a stressz-szintet, az immunrendszert, a szív- és érrendszeri állapotot, valamint a párkapcsolati dinamikát.  2025. március 17. 11:43 Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! életmód Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! ​A német élelmiszer-ellenőrző hatóságok riasztó eredményeket tettek közzé a dubaji csokoládék vizsgálata után. Az Észak-Rajna–Vesztfáliában tesztelt, Törökországból, az Egyesült Arab Emírségekből és Jordániából származó minták 96%-a nem felelt meg az előírásoknak. A német gyártású dubaji csokoládék sem szerepeltek sokkal jobban: 38%-uk megbukott a teszteken, és egy düsseldorfi vizsgálat kimutatta, hogy a tíz tesztelt termékből kettő magas penészméregszintet tartalmazott. 2025. március 17. 11:42 Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? életmód Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából. A modern életmód azonban gyakran nem támogatja az alvásigény kielégítését, ami hosszú távú negatív következményekkel járhat. Tudományos kutatások szerint a megfelelő alvás segíti a növekedést, támogatja az agyi fejlődést, és jelentős hatással van az immunrendszerre és a mentális egészségre is. 2025. március 13. 15:59

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.