Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Mi is az a migrén?

2025. február 20. 22:34
A migrén egy krónikus, visszatérő neurológiai betegség, amely súlyos fejfájással, valamint egyéb testi és idegrendszeri tünetekkel járhat. Bár a pontos oka még nem teljesen tisztázott, a kutatások szerint genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak a kialakulásában. A migrén nem egy szimpla erős fejfájás; olyan komplex állapot, amely jelentősen befolyásolhatja az érintettek életminőségét.

A migrénnek több altípusa ismert. A leggyakoribb formák közé tartozik az aura nélküli migrén, amelyet lüktető fejfájás, hányinger és fényérzékenység kísérhet. Az aura migrén látási zavarokkal, érzékszervi tünetekkel vagy beszédzavarokkal járhat. A krónikus migrén havonta legalább 15 napon jelentkezik. Ritkább formái közé tartozik a hemiplegiás migrén, amely egyoldali izomgyengeséggel járhat, és a vestibularis migrén, amely szédüléssel és egyensúlyproblémákkal járhat, gyakran fejfájás nélkül.

A migrén több fázisból állhat, és a tünetek változhatnak egyénenként. A bevezető fázisban fáradtság, ingerlékenység, koncentrációs nehézségek, fokozott éhségérzet jelentkezhet. Az aura fázisban látási, érzékelési vagy beszédzavarok léphetnek fel. A fejfájás fázisban erős, lüktető fájdalom alakul ki, amelyet hányinger, hányás, fény- és hangérzékenység kísérhet. A levezető fázisban pedig kimerültség, koncentrációs problémák, izomfájdalom és általános gyengeségérzet tapasztalható.

A migrén pontos kiváltó okai egyénenként eltérőek lehetnek, de a leggyakoribb tényezők közé tartozik a stressz és szorongás, az alváshiány vagy túl sok alvás, a hormonális változások (például menstruáció), bizonyos ételek és italok (csokoládé, koffein, alkohol, feldolgozott élelmiszerek), az időjárásváltozás, az erős fények, zajok vagy szagok, valamint a képernyőhasználat és hosszú ideig tartó szemterhelés.

A migrén diagnózisa klinikai tüneteken alapul. Az orvos részletes kórtörténetet vesz fel, és kizár más lehetséges betegségeket. Fejfájásnapló vezetése segíthet a pontos diagnózisban és a kiváltó okok azonosításában. Szükség esetén képalkotó vizsgálatokat is végezhetnek.

A migrén nem gyógyítható teljesen, de számos kezelési módszer létezik, amelyek enyhíthetik a rohamokat és csökkenthetik a gyakoriságukat. Gyógyszeres kezeléssel, például fájdalomcsillapítókkal vagy specifikus migréngyógyszerekkel, valamint életmódbeli változtatásokkal, például rendszeres alvással, stresszkezeléssel és egészséges táplálkozással csökkenthető a migrén hatása. Alternatív módszerek, mint akupunktúra, jóga vagy meditáció, szintén segíthetnek. Egyes esetekben neuromodulációs technikákat is alkalmaznak.

Mivel a migrénes rohamok kiváltó okai egyénenként eltérőek, a legjobb megelőzési stratégia az, ha az érintettek figyelemmel kísérik, mi váltja ki náluk a tüneteket, és próbálják elkerülni ezeket. Rendszeres alvási és étkezési szokások kialakítása, koffein és alkohol mérsékelt fogyasztása, stresszkezelési technikák alkalmazása, megfelelő hidratáció, rendszeres mozgás és friss levegőn tartózkodás mind segíthetnek.

A migrén egy összetett és sokszor súlyosan befolyásoló betegség, amely jelentős hatással lehet a mindennapi életre. Bár végleges gyógyítása még nem lehetséges, a megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal csökkenthetők a rohamok gyakorisága és intenzitása. A migrén megértése és személyre szabott kezelése kulcsfontosságú a jobb életminőség eléréséhez.

vehir.hu
további cikkek
A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? életmód A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? A szexuális együttlét amellett, hogy fizikai élmény, bonyolult hormonális folyamatok sora is, amely hatással van az érzelmekre, a kötődésre és az általános egészségi állapotra. Az orgazmus és az intimitás során felszabaduló hormonok befolyásolják a stressz-szintet, az immunrendszert, a szív- és érrendszeri állapotot, valamint a párkapcsolati dinamikát.  tegnap 11:43 Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! életmód Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! ​A német élelmiszer-ellenőrző hatóságok riasztó eredményeket tettek közzé a dubaji csokoládék vizsgálata után. Az Észak-Rajna–Vesztfáliában tesztelt, Törökországból, az Egyesült Arab Emírségekből és Jordániából származó minták 96%-a nem felelt meg az előírásoknak. A német gyártású dubaji csokoládék sem szerepeltek sokkal jobban: 38%-uk megbukott a teszteken, és egy düsseldorfi vizsgálat kimutatta, hogy a tíz tesztelt termékből kettő magas penészméregszintet tartalmazott. tegnap 11:42 Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? életmód Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából. A modern életmód azonban gyakran nem támogatja az alvásigény kielégítését, ami hosszú távú negatív következményekkel járhat. Tudományos kutatások szerint a megfelelő alvás segíti a növekedést, támogatja az agyi fejlődést, és jelentős hatással van az immunrendszerre és a mentális egészségre is. 2025. március 13. 15:59 „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” egészség „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” Dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus neve az elmúlt időszakban igen felkapott lett: azt ígéri, egyszerű módszerekkel élhetünk sokkal egészségesebb életet, például napi fél kiló zöldséggel, mindennapi mozgással, jó minőségű alvásokkal, és természetesen az alkohol elhagyásával. Arra kértük a szakértőt, segítsen megérteni, miért jó az időablakos táplálkozás, vagy a reggeli hidegzuhany, és miért számít alvászavarnak, ha hetente egynél többször kimegyünk éjszaka pisilni. 2025. március 10. 22:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.