A politikában az egyik legnagyobb fegyvertény, ha egy vezető, amikor reagálni kell valamire, akkor képes gyorsan és jó döntéseket meghozni. Ennél talán csak az jelent még egy fokkal nagyobb potenciált, ha ezeket a történéséket előre látja, vagy legalábbis hibahatáron belül képes következtetni rájuk.
Orbán Viktor a szombati évértékelő beszédében már egy közeledő vámháború "terebélyesedő viharfelhőjéről" beszélt, amit megakadályozni nem lehet, így ki kell számolni, hol lesznek leépítések, gyárbezárások és egyéb "gazdasági nyavalyák". A miniszterelnök ezzel az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti politikai, azzal együtt gazdasági viszonyrendszer átalakulására utalhatott, amire felkészülvén először hangzott el az a kifejezés, amire minden bizonnyal a jövőben sokszor hivatkoznak majd a kormányzatban:
100 új gyár program.
„Az a célunk, hogy miközben máshol gyárakat zárnak be és emberek tízezreit bocsátják el még Németországban is, Magyarországon fejlesszenek, bővítsenek, sőt vegyenek fel új munkásokat. Legjobb védekezés a támadás.” - mondta a miniszterelnök.
Ovádi Péter szerint Veszprém és tágabb térségének vállalkozói már pontosan tudhatják, milyen az, amikor más kormányok kényszerhelyzetből a gazdaságukon ejtett sebeket nyalogatják csak, a magyar kormány viszont előre tekint és a hosszú távú sikerességet tekinti követendőnek.
„Emlékezzünk vissza a pandémiás időszakra! A járvány első hullámának idején nagyon sokan rettegtek attól, hogy leépítések lesznek és elveszítik munkájukat. Az nyilvánvaló volt, hogy a Kormány senkit nem hagy magára, ebben nem volt különbség az európai országokkal. Viszont, amíg sok helyen a segélyezésre helyezték a hangsúlyt, nálunk meghirdették azt a programot, amivel a cégek munkahelymegtartó, adott esetben bővítő beruházásait támogatták. Szijjártó Péter miniszter úr akkoriban szinte havonta járt Veszprémben, vagy a környéken, annyi cég részesült csak a mi térségünkben ilyen támogatásokból. A Kormány akkor is segítette az egzisztenciák megóvását, csupán nem közvetlenül segélyek formájában, hanem közvetve a munkahelyek megóvásával. Ez a gondolkodásmód pedig azóta sem változott.”
Némileg ellentmondásosan, de Orbán Viktor a gazdaságélénkítő beruházások bejelentése után meghirdette „Európa legnagyobb adócsökkentési programját” is.
Két lépésben - 2025. július 1., majd 2026. január 1. - megduplázzák a gyerekek után járó adókedvezményt. Egy gyerek után 20 ezer, két gyerek után 80 ezer, három és több gyerek után 200 ezer forintot lehet levonni a szülők adójából és járulékából; ez több mint egymillió családot érint.
A két- és háromgyermekes édesanyák pedig teljes, életük végéig tartó jövedelemadó-mentességet kapnak.
A háromgyermekesekét egy lépésben, 2025 októberétől. A kétgyermekesekét lépcsőzetesen, 2026 januárjától vezetik be. "Ez világszenzáció, ilyen nincs sehol" – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A miniszterelnök azért hozzátette, ez óriási kiadást jelent, ám a nekilendülő gazdaság, a vállalkozásokat támogató programok és a teljes foglalkoztatás együtt képes megtermelni ezt az összeget úgy, hogy közben a költségvetési hiány és az államadósság is csökken.
Ovádi Péter ezzel kapcsolatban portálunknak elmondta, a Fidesz-KDNP családpolitikája az egyik olyan stabil bástya, amiből több másik sarkalatos kérdés mellett több mint egy évtizede nem enged.
„A magyar családok, ahogy eddig, úgy a jövőben is számíthatnak a Kormány támogatására, erről pedig időről időre tanúságot tesznek. Viszont ebben az esetben is érdemes összefüggéseiben nézni a döntésekre. Amikor munka alapú gazdaságról beszélünk, ahhoz kellenek olyan magyar emberek is, akik elvégzik a munkát, ezzel biztosítják a saját és gyerekeik megélhetését is. Hogy aztán a jövőben az ő gyerekeik folytassák az építkezést és így tovább. Éppen ezért annyira fontos, hogy aki családot alapít Magyarországon, annak kiszámítható jövőképe legyen. Ne a gazdasági hullámvölgyek és felívelések határozzák meg az életét, hanem a stabilitás. Azt gondolom, hogy a miniszterelnök ebben az esetben is rendkívül előrelátó. Nem hazárdírozok, hanem sziklaszilárdan kiáll a magyar családok mellett.”
A veszprémi képviselő még hozzátette, helyben is érezhető ennek a politikának a sikere, elég csupán az elmúlt évek bölcsőde- és óvodafejlesztéseire gondolni, hiszen Veszprém mellett már a kisebb falvak is kezdték kinőni addigi infrastruktúrájukat.