Center of Digital Experiences, azaz CODE. Magyarul digitális élményközpont. Csakhogy még ez sem fedi teljes egészében Veszprém legújabb attrakciójának mibenlétét.
A régi Dimitrov helyén az Európa Kulturális Főváros program örökségeként létrejött komplexum, ahogy Navracsics Tibor is mondta a csütörtöki megnyitó előtti sajtóbejáráson, látszólag egy unikális látványosság, ezzel nem is mondott valótlant a miniszter, de a felszín alatt egy olyan gazdasági környezetbe jelent belépőt, ami eddig Magyarországon nem került fókuszba.
Navracsics Tibor arra utalt, hogy a CODE-ban amellett, hogy felvonultatja a legmodernebb digitális megoldásokat, amiket a művészeti koncepciók látványos bemutatásának szentel, az intézményben működni fog egy olyan technológiai laboratórium is, ahol különböző audiovizuális művészeti produktumokat állítanak elő, amik aztán világkörüli útra indulhatnak, Tokiótól New Yorkig, ahol hasonló központok vannak.
Európa közép-keleti régiójában viszont ez az egyetlen ilyen, ezért is mondta Porga Gyula polgármester ugyanezen a sajtóbejáráson azt, hogy a CODE nemcsak Veszprém, hanem egész Magyarország kreatív iparát fellendítheti. Ez az a szektor, ami jelenleg még kiaknázatlan, Veszprém és az EKF alatt létrejött térségi összefogással a környező települések pedig ebben szeretnének élen járni, szoros együttműködésben a Pannon Egyetemmel, hangzott el a bemutatón.
A CODE-on belül három fő teret alakítottak ki, hogy bemutassák az egyedi látványosságokat.
Az installációs teret a földszinten a hagyomány és az innováció izgalmas fúziójára hozták létre. A sajtóbejáráson Veszprém történelme elevenedett meg itt, de ahogy Markovits Alíz, az üzemeltető VEB 2023 Zrt. vezérigazgatója elmondta, ez a helyszín alkalmas lesz arra is, hogy akár különböző társadalmi témákat boncolgassanak az audiovizualítás eszközeivel, például azt, hogy mitől lesz élhető egy város.
A stúdiónak elnevezett térben ez 180 fokos immerzív vetítési térbe érkezik a látogató, ahol a 2 és 3 dimenziós látvány játszik az emberek szemével. A bejáráson a Föld, majd az egész univerzum elevenedett meg, sőt, élethűszerűen még a nemzetközi űrállomásra is belebeghettek a nézők, de ahogy Tóth Adorján, a CODE szakmai vezetője elmondta, ebben a térben a tudományos ismeretterjesztés, a vizuális művészetek és az oktatás összefonódása is előtérbe kerül.
Ugyanitt elevenítették meg Brueghel híres festményét, a Bábel tornya építését, viszont gigapixel minőségben, amivel a lehető legapróbb részleteket is szemügyre lehetett venni a képen.
A CODE szíve mégis az emeleten található Hexagon. Egy 400 négyzetméteres, hatszög alakú tér, ahol már 360 fokos immerzív vetítésekkel és audiovizuális show-val tudják elkápráztatni a látogatókat. A Hexagon egyúttal tökéletes helyszín színházi produkciók, koncertek és digitális művészeti bemutatók számára is.
A CODE március 1-én nyit ki az érdeklődők előtt, és a tervek szerint hosszú távon az egyik legfontosabb turisztikai attrakciója lesz Veszprémnek, miközben motorként hajtja a kreatív ipar fellendülését.