Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Talán még sosem volt annyira fontos az együttműködés a cégek között, mint a mostani helyzetben

2025. március 13. 21:47
A magyar gazdaság akkor tud csak előre lépni, ha a mozgatói, a hazai vállalkozások képesek lesznek együttműködni a közös célok mentén. Persze ezenkívül is még számos körülmény, például az ukrajnai háború, vagy éppen a német gazdaság helyzete is befolyásolja a magyar GDP alakulását. Ezek a témák is előkerültek a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján csütörtök délelőtt.

Európa és annak főleg közép-keleti régiója olyan helyzetben van, ahol a közös gazdasági stratégia kialakítása már nemcsak egy opció, hanem már-már kötelező irányvonal, ha szeretnének kilépni a stagnálásból, mondta Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara évnyitó rendezvényén.

Aziparkamara székházában tartott eseményen a miniszter beszélt arról is, hogy miközben az USA és főleg a BRICS országok előretörtek, addig a kontinensünk gazdasága évek óta nem talál magára, ma pedig az egykori vezető szerepéből legjobb esetben is konzulens szintjére csökkent a jelentősége.

Ezt tetézi, hogy a szűkülő források miatt egyre inkább kiélesednek a harcok az országok és a cégek között is, a miniszter ilyen ellenszélben fogalmazta meg a közös tervezés vízióját, amivel szerinte kiléphet ebből a negatív spirálból a magyar gazdaság. Példaként hozta a Versenyképes járások programot, ami a napokban indul el, valamint az önazonosság védelméről szóló törvény tervezett bevezetését is.

Navracsics TiborNavracsics Tibor

A gondolatébresztő beszéd után dr. Simon Attila, a vármegyei iparkamara elnöke tartott előadást a megjelent cégvezetők előtt.

Ő több szemléltető ábrát és statisztikát is hozott, többek közt arról, hogy a földgolyó különböző régióinak országainak hogyan alakul a GDP-je. Ebből kitűnik, hogy amíg a keleti régiókban fejlődés tapasztalható, addig Európa a legjobb esetben is stagnál, de még az USA sem éri el azt a szintet, mint főleg a BRICS tagjainak számai.

A nemzetközi kitekintés után Simon Attila a hazai gazdaság és Veszprém vármegye eredményeiről és prognózisairól beszélt. Az idei GDP-növekedést a legtöbb egymástól független elemző 1 és 3 százalék közé várja, ezt viszont számos tényező befolyásolja majd, amelyekből szintén többet felsorolt a kamarai elnök.

Az nem meglepő, hogy az energiaárak, az infláció mértéke, a lakossági fogyasztás alakulása hatással van egy nemzetgazdaság alakulására, ez minden korban így van, viszont a jelenlegi időszakban nem lehet amellett sem elmenni, hogy az ukrajnai háború számos negatív hozadéka közt ott van, hogy az emberek és vállalkozások óvatosabbak lettek, a közhangulat bizonytalan, ez pedig csökkenti a fogyasztást, ami pedig már közvetlen hatással van egy ország gazdaságára is.

Simon Attila bemutatott néhány részletet abból a felmérésből, amit helyben készítettek cégvezetők körében. Ebben arra is keresték a választ, hogy mik azok a tényezők, amelyek leginkább nehezítik egy vállalat mindennapi működését. Ezek között az adóterhek mellett meg lett említve a jogszabályi környezet, a közműrendszer állapota, valamint a már taglalt kevésbé kiszámítható gazdasági környezet is. Simon Attila itt rávilágított arra, hogy a felsoroltak mindegyike külső körülményként jelenik meg egy helyi cég életében, ezért arra kérte a teremben is megjelent politikai vezetőket, hogy segítsenek ezek leküzdésében.

Simon Attila (jobbra) és Ovádi Péter, országgyűlési képviselőSimon Attila (jobbra) és Ovádi Péter, országgyűlési képviselő

A gazdasági évnyitó nagyelőadását Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország üzletfejlesztésért felelős cégtársa tartotta Gazdasági trendek és a magyar gazdaság helyzete, jövőképe, kihívásai hazai és nemzetközi kitekintésben címmel.

Ő amellett, hogy több kritikát fogalmazott meg az új amerikai vezetés sokszor nem egyértelmű gazdasági döntéseiről és Trump elnök vámpolitikájáról, részletesen beszélt a magyar helyzetről is, ami elválaszthatatlanul összekapcsolódik a német ipar teljesítményével.

Németország ugyanis a maga 25 százalékos részesdésével hazánk legnagyobb exportpartnere, csupán szemléltetésképpen a második helyen Olaszország áll 6 százalékkal.

A német gazdaság viszont évek óta stagnál, ami kihatással van Magyarországra is. Bár az elemzők és a cégvezetők is fellendülést jósolnak 2025-re, ennek hatásai csak később fognak érződni.

Lőcsei TamásLőcsei Tamás

Előadásában Lőcsei Tamás is kitért a háborúra, ami visszaveti a lakossági fogyasztást, ha pedig ezen tényezőket együttesen nézzük, akkor jól látszik, hogy Magyarország nyitott gazdasága hiába egy jó koncepció, az ilyen recessziós időszakban kevésbé lehet kizárólag országhatárokon belülről befolyásolni eredményességét.

A PwC Magyarország kétszáz hazai vezérigazgató bevonásával készített átfogó elemzést, hogy ők miként látják a gazdasági trendeket és milyen jövőképük van. Az előadó ebből is több beszédes adatot felhozott az iparkamara évnyitóján.

A cégvezetők mind nemzetközi szinten, mind Magyarországon is jóval derülátóbbak a gazdasági fellendülést illetően, mint a tavalyi évben voltak, ugyanakkor érdekes, hogy amíg a nemzetgazdaságnak pozitív 2025-ös évet jósolnak, addig saját vállalkozásuk esetében már jóval óvatosabbak ezek az előrejelzések.

Egy érdekes és aktuális részlete volt a felmérésnek az, hogy a vezérigazgatók milyen szemmel tekintenek a mesterséges intelligencia megjelenésére. A válaszokból kiderült, hogy 40 százalékuk egyértelműen úgy gondolja, hogy az AI-nak pozitív hozadéka van nemcsak a mindennapos munkavégzés és HR területén, hanem a bevételek emelkedésében is. Ezek a válaszok javában összecsengenek a többi környező országban tapasztaltakkal, ugyanakkor az is kiderült a kutatásból, hogy hazánkban a gazdasági szereplők valamivel több bizalmat táplálnak a mesterséges intelligencia felé, mint szomszédaink.

Végezetül Lőcsei Tamás visszatért ahhoz a gondolathoz, amit a gazdasági évnyitó elején Navracsics Tibor emelt ki az összefogás fontosságáról. A saját tapasztalataira alapozva elmondta, hogy az, ahogyan Veszprém vármegyében egymáshoz, valamint az olyan partnerekhez, mint az iparkamara, a VOSZ, vagy éppen a Pannon Egyetem viszonyulnak a cégek, példaértékű az országban, ez pedig mindenképpen pozitív jövővel kecsegtet a régióban.

Hajas Bálint
Szalai Csaba
további cikkek
Energiaközösségbe lépnének a veszprémi vállalkozások Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Energiaközösségbe lépnének a veszprémi vállalkozások Megalapítanák az első energiaközösséget Veszprémben, egy olyan szövetséget a vállalkozók között, ahol a napelemekkel megtermelt árammal egymás közt is kereskednének. Ez a megoldás nyugati országokban már bevált szokás, Magyarországon pedig Veszprém lenne az egyik úttörője. 2025. március 12. 14:57 Építőipari hatósági kerekasztal fórumot tartott a kamara Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Építőipari hatósági kerekasztal fórumot tartott a kamara A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (VKIK) a Veszprém Vármegyei Kormányhivatallal (VEVKH) közösen 2025. február 26-án építőipari hatósági kerekasztal fórumot szervezett. A fórum során a helyi építőipari és tervező vállalkozások tájékozódhattak a jogszabályváltozásokról és az iparágat érintő friss intézkedésekről.  2025. február 26. 15:27 Tájékoztató videók a 2025-ös adóváltozásokról közérdekű Tájékoztató videók a 2025-ös adóváltozásokról A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Veszprém Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságával együttműködve tájékoztató videót készített a vállalkozások számára a 2025. évi legfontosabb adótörvény-változásokról. 2025. január 27. 13:03 Kötelező az építőipari felelősségbiztosítás Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Kötelező az építőipari felelősségbiztosítás 2025. január 15-től minden építőipari kivitelező vállalkozásnak kötelező felelősségbiztosítással rendelkezni az esetlegesen okozott károk megtérítése érdekében. 2025. január 21. 15:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.