Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Mi történik a Sixtus-kápolnában pápaválasztáskor?

2025. március 19. 21:40
„Habemus papam!” Magyarul: van pápánk! Erre a mondatra vár több ezer ember a római Szent Péter téren, a világon pedig több milliárdan akkor, amikor a pápai trón megüresedik, a bíborosok pedig bezárkóznak a Sixtus-kápolnába, hogy megválasszák a római katolikus egyház vezetőjét. Ferenc pápa halála után a bíborosok nemsokára ismét bezárkóznak a vatikáni Sixtus-kápolnába, hogy megválasszák az új egyházfőt, aki meglepő módon nem törvényszerű, hogy maguk közül kerüljön ki, de még papnak sem kell lennie.

Utoljára 2013-ban élte át a keresztény egyház azt, amikor új pápa irányítása alá került Szent Péter öröksége. Akkor, a történelem során csupán másodszor, XVI. Benedek lemondása miatt kellett összehívni a konklávét, ami mindössze huszonhat óráig tartott.

Volt viszont olyan pápaválasztás is, amikor három teljes éven át nem jutottak dűlőre a bíborosok. 1268-ban IV. Kelemen pápa halála után ült össze a konklávé, ahol csupán 1271-re jutottak egyezségre és lett X. Gergely a pápa. Ez az időszak lehetett volna sokkal hosszabb is, viszont a helyi hatóságok drasztikus módszereket választottak, hogy feloldják a patthelyzetet. A bíborosokat bezárták egy épületbe és csupán vizet és száraz kenyeret adtak nekik, hogy így ösztökéljék őket a megegyezésre. Ez az eset is kellett ahhoz, hogy a későbbiekben, többek közt az akkor megválasztott X. Gergely reformjainak köszönhetően szabályozzák a pápaválasztás menetét.

Az utolsó pápa, aki arra vállalkozott, hogy markánsan hozzányúl ezekhez a regulákhoz, az II. János Pál volt. Ő volt, aki a korábbi 80-ról 120-ra emelte azoknak a bíborosoknak a számát, akiknek kétharmados egyetértésével lehet valaki a katolikus egyház feje. De még így sem rendelkezik minden bíboros pápaválasztó joggal. A Sixtus-kápolnába összehívott konklávén – amit a pápa halála, vagy lemondása után 15-20 nap között össze kell hívni, ez az időszak lehetőséget biztosít a bíborosoknak, hogy Rómába érkezzenek és részt vegyenek a választáson – csak azok lehetnek ott, akik a pápai trón megüresedéséig nem töltötték be a nyolcvanadik életévüket.

A Vatikán, habár az utóbbi években számos esetben enyhített a katolikus egyház különböző szabályrendszerein, a pápaválasztást továbbra is az egyik legszigorúbb hagyomány szerint vezényli le. Ilyenkor a bíborosokat régen befalazták a kápolnába és csupán inni- és ennivalót kaptak. Ez mára annyiban módosult, hogy csupán az ajtót zárják rájuk, de az éjszakát így is a Vatikánon belüli hálókörleteikben tölthetik.

A Sixtus-kápolnába viszont így sem lehet bevinni semmilyen technikai eszközt, valamint az is szigorúan tilos, hogy a kápolnán kívül bárkivel érintkezésbe lépjenek. Mindez a pápaválasztás tisztaságát hivatott biztosítani, hogy minden vita, egyezkedés nyílt lapokkal történjen a bíborosok előtt és ne jöhessenek létre a világi politikában oly sokszor tapasztalt titkos háttéralkuk.

Habár szinte egyértelműnek tűnhet, hogy pápa csak a bíborosok közül kerülhet ki, a valóságban a Vatikán ma is érvényben lévő szabályai szerint ez nem így van.

Gyakorlatilag a világon bármelyik megkeresztelt, nőtlen férfiból lehetne pápa.

Mivel azonban a középkortól a pápai hatalom közvetlen örökösévé a bíborosi kollégium vált, így gyorsan kialakult az a szokásjog, hogy maguk közül választanak pápát a bíborosok. Az utolsó olyan esetekig, amikor ez nem így történt, a tizenharmadik századik kell visszamenni. IX. Gergely például nem volt a pápaválasztó bíborosok tagja, ahogy V. Celesztin sem. Utóbbi ráadásul egy remete életet élő szerzetes volt, akit a bíborosok azért választottak meg, mert előtte különböző egyházon belüli és azon kívüli politikai érdekkülönbségekben patthelyzetbe kerültek és huszonhét hónapon keresztül eredménytelen volt a konklávé. Celesztin az egyik legtisztább lelkű pápaként vonult be a történelembe, akitől távol álltak a politikai harcok. Talán nem véletlen, hogy XVI. Benedek mellett ő az egyetlen, aki önként mondott le a pápai trónról.

Hogy pontosan mi történik a Sixtus-kápolbában pápaválasztáskor, hiába a világ egyik leginkább figyelemmel kísért folyamata, mégsem szivárogtak ki eddig tényleges konkrétumok. Az viszont a pápai rendeletekben le van írva, hogy pontosan milyen szertartásokkal és kötelező, úgymond adminisztrációs feladatokkal kezdődik a konklávé.

Azután, hogy közösen bemutattak egy szentmisét, megválasztják, pontosabban kisorsolják a világi nyelven legegyszerűbben pápaválasztási bizottságnak nevezhető kilencfős testületet. Három bíboros szavazatszámláló lesz, három, aki ellenőrzi az ő munkájukat és kisorsolnak három infirmáriust is. Ők azok, akik a Vatikánon belül elviszik azokhoz a bíboros társaikhoz a mozgóurnát, akik egészségügyi állapotuk miatt személyesen nem tudnak részt venni a konklávén. Mind a kilencen a pápaválasztás végéig betöltik ezt a pozíciót.

A szavazócédula minden esetben négyszögletes, a felső felébe pedig fel van írva, hogy „Eligo in Summum Pontificem”, azaz „Legfőbb Főpappá választom…”. A szavazócédulát a bíborosoknak titokban kell kitölteniük, olvashatóan és lehetőleg fel nem ismerhető kézírással.

Ezután kezdődik a szavazás. Miután mindenki leadta az első szavazatát, a szavazatszámlálók összerázzák az urnát, majd egyesével kihúzzák a neveket és hangosan felolvassák azokat.

A számlálás és az eredmény feljegyzése után a cédulákat az „Eligo” szónál átszúrják, majd egy fonálra felfűzik és elégetik.

Sixtus-kápolna, a pápaválasztás helyszíneSixtus-kápolna, a pápaválasztás helyszíne

Persze csak akkor, ha rögtön az első szavazásnál valaki nem kapta meg a szavazatok kétharmadát, plusz még egy szavazatot. Ilyenre utoljára 1903-ban került sor, akkor X. Piusz nagy egyetértésben lett a katolikus egyház feje.

Ha ez nem így történik, akkor további szavazások következnek, naponta négy, kettő reggel és kettő este. Ha három nap elteltével is eredménytelen a konklávé, akkor a bíborosok egy nap gondolkodási időt kapnak és nem tartanak szavazást, viszont ekkor is érvényesek a szigorú korlátozások, miszerint a külvilágból nem léphetnek kapcsolatba senkivel.

XVI. Benedek rendelkezései szerint ezután újabb hét szavazás következik, majd még egy nap szünet. Ezt követően már csak egy hétszavazásos sorozat következhet, utána csak arra a két személyre lehet szavazni, akik a legtöbb szavazatot kapták korábban, ők viszont ilyenkor már nem vesznek részt a szavazás menetében. Ilyenre viszont még nem került sor a történelemben, hiszen, ahogy említettük Benedek pápa lemondása óta csak egy pápaválasztás volt, ahol viszont az ötödik voksolás után felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből.

Ez ugyancsak egy fontos szertartásos része a pápaválasztásnak. A huszadik század elején alakult ki a szokás, hogy a bíborosok még a kápolna falain belülről jelzik a hívőknek, hogy eredményes volt-e a szavazás. Ilyenkor a felfűzött szavazólapokat egy öntöttvas kályhába teszik, a fekete füst érdekében pedig régen nedves szalmát és szurkot adtak hozzá, amennyiben viszont megválasztották az új pápát, akkor száraz szalmával idéztek elő fehér füstöt, ami a kápolna kéményén jól látható mindenki számára. Ma ezekben már különböző kémiai adalékanyagok segítenek a bíborosoknak.

Mindeközben viszont tovább folytatódnak a tradicionális szertartások odabent.

A megválasztott bíborosnak felteszik a kérdést, hogy vállalja-e a pápaságot, amennyiben igen, akkor megkérdezik, milyen nevet választ magának. Általában valamelyik korábbi pápa nevét szokták felvenni, akit példaképnek tekintenek. Joseph Ratzinger például azért választotta a Benedek nevet, mert egyrészről nagy tisztelője volt Nursiai Szent Benedeknek, a bencés rend megalapítójának, másrészről pedig XV. Benedek éppen az I. világháború alatt volt pápa, az ő béketörekvéseit példaértékűnek tartotta.

Amennyiben ez rövid szertartás is lezajlott, a rangidős bíboros kilép a Szent Péter Bazilika erkélyére, ahol az ő szájából elhangzik a latin mondat: Habemus papam! Ezt követően immáron a fehér pápai ruhában megjelenik a megválasztott új pápa, hogy köszöntse a tömeget és elmondja az Urbi et orbi áldást, majd megkezdje élete végéig tartó egyházi szolgálatát.

Nem esett még szó arról a köztes időről, ami a régi pápa halála (vagy lemondása) és az új pápa megválasztása között van az egész keresztény egyház és a Vatikán működtetése szempontjából. A katolikus egyháznak erre is van rendszere. Az interregnum, azaz "uralkodások közötti” időben úgymond „takaréklángon” működik az egyház. Hivatalosan a camerlengo, a pápai kamarás veszi át az irányítást, az ő munkáját egy háromtagú bíboros testület segíti, ugyanakkor fontos, hogy ebben az időszakban nem hoznak nagy horderejű döntéseket.

Habár, ahogy írtuk, a Sixtus-kápolnában történtekről nem szivárognak ki információk, néhány vatikáni bennfentestől és egyházügyi szakértőtől így is lehet időről időre hallani spekulációkat, hogy a bíborosok között milyen erőviszonyok állhatnak fent. Ezek alapján, sejthető, hogy sokszor nem is az első szavazásoknál két legtöbb szavazatot kapott jelöltből lesz a pápa, hanem kompromisszumos megoldásként a harmadik, vagy negyedik személy lép elő esélyesként, minél tovább tart a konklávé.

Az ilyen hangok szerint jelenleg több olyan bíboros van, akik a legesélyesebbek arra, hogy valamikor Ferenc pápát kövessék a katolikus egyház élén, köztük Erdő Péter nevét is gyakran lehet hallani. Hogy pontosan ki, milyen irányvonalat képvisel és mekkora esélye van a magyar bíborosnak, hogy pápa legyen, következő cikkünkben foglalkozunk részletesen.

Hajas Bálint
további cikkek
A római hócsoda helyszínén az egyház átalakulásáról és Bódi Mária Magdolnáról kereszténység A római hócsoda helyszínén az egyház átalakulásáról és Bódi Mária Magdolnáról Egy valódi csoda történt Rómában – augusztus közepén az Esquilinus-domb fölött nekiállt esni a hó. A legenda szerint az ötödik században Libériusz pápa ebbe rajzolta be annak a bazilikának az alaprajzát, amit ma is tömegek keresnek fel minden évben. De nem csak a turisták jönnek ide, Ferenc pápa is gyakran jár ide imádkozni, ráadásul sokszor előre nem is jelzi látogatását. Itt, a Santa Maria Maggiore-bazilikában találkoztunk és beszélgettünk a templom főapátjával, Ferenc pápa egyik bizalmasával, Rolandas Makrickas-al és Törő Andrással, a Pápai Magyar Egyházi Intézet rektorával a kereszténység átalakulásáról és persze Bódi Mária Magdolnáról. 2025. április 19. 17:27 Szent kapu által részesedhetnek a teljes búcsú ajándékában a fogvatartottak közélet Szent kapu által részesedhetnek a teljes búcsú ajándékában a fogvatartottak A veszprémi börtönben csütörtökön igen különleges, rendhagyó esemény zajlott: megnyílt a szent kapu, Udvardy György veszprémi érsek által pedig többen keresztségben, bérmálásban, valamint az első áldozás szentségében részesülhettek. 2025. április 12. 14:41 Ferenc pápa felkelt kórházi ágyából közélet Ferenc pápa felkelt kórházi ágyából Ferenc pápa nyugodtan töltötte az éjszakát, felkelt kórházi ágyából, és ülve fogyasztotta el reggelijét - jelentette a Szentszék csütörtök reggel újabb közleményben az egyházfő egészségi állapotáról. 2025. február 20. 11:31 Történelmi esemény lesz Veszprémben Bódi Mária Magdolna áprilisi boldoggá avatása Bódi Mária Magdolna Történelmi esemény lesz Veszprémben Bódi Mária Magdolna áprilisi boldoggá avatása Magyarország több mint kilencven boldogot és szentet adott már a katolikus egyháznak, április 26-án pedig ez tovább gyarapodik, amikor a Veszprém Aréna melletti területen ünnepélyes liturgián Erdő Péter bíboros a Szentatya megbízásából ki fogja hirdetni Bódi Mária Magdolna boldoggá avatását. Az eseményre több ezer hívőt várnak, az ünnepség részleteiről pedig Udvardy György, veszprémi érsek és Porga Gyula polgármester tartottak sajtótájékoztatót hétfő délután. 2025. február 4. 11:04

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.