Több szempontból is különleges a szóban forgó előadás, mely dr. Stefanik Krisztina és Bartos Erika Csillagbusz – Mese Dorkáról, Misiről és az autizmusról című könyve alapján készült, melynek dramaturgja és rendezője Nagy Orsi. De hogy mitől olyan különleges, arról hétfő délelőtt tájékoztatták a sajtót.
Brokés Judit, az AutiSpektrum Egyesület alelnöke már évekkel ezelőtt feltette a kérdést: miként lehetne hatékony szemléletformálást végezni a kisgyermekek körében, mivel úgy vélte, hiánypótló lenne. Juditban megfogalmazódott egy könyv ötlete, s megálmodta, hogy dr. Stefanik Krisztina, az ország egyik legkiválóbb autizmus szakembere, valamint Bartos Erika illusztrátor lehetne a könyv alkotója. Számos hosszú beszélgetés, előadás, felkészülés eredményeként megszületett a szakmailag maximálisan helytálló s közben élvezetes könyv.
A Csillagbusz eljutott az ország összes óvodájába és iskolájába, nagyszerű visszajelzéseket kaptak, az olvasók mellett a szakma is jutalmazta: megjelenése után 2016-ban – sok más díj mellett – elnyerte Az év gyerekkönyve díjat Innováció kategóriában. Judit folytatta: Markó Róbert, a Kabóca Bábszínház igazgatójához is eljutott a könyv híre, sikere, valamint annak alapgondolata, és rögtön meglátta benne a lehetőséget.
Markó Róbert elmondta: örült, amiért az AutiSpektrum Egyesület is nyitott volt az együttműködésre, s hogy a mesekönyvet színpadra adaptálják. Mi is lenne jobb időpont a bemutatóra, ha nem az autizmus világnapja? A Kabóca Bábszínház szeretné a helyi vállalkozásokat, cégeket megszólítani, hogy támogassák egy-egy adott előadás létrejöttét, így a Fogadj örökbe egy előadást! programhoz csatlakozva a V-Busz jelentkezett.
Polgári István, a V-Busz Veszprém ügyvezető igazgatója elmondta: magát a buszozást egy nagy esélyegyenlőségi projektnek látja, hiszen aki felszáll egy autóbuszra, egy jeggyel vagy bérlettel ugyanazt a szolgáltatást kapja. A történet remek alapja az érzékenyítésnek: ha valaki különlegesebb, speciálisabb körülöttünk, miként viszonyuljunk hozzájuk?
Sótonyi Mónika alpolgármester is felszólalt: boldog, hogy a három szervezet együttműködése ilyen gyümölcsöző, ez a város számára rendkívül örömteli. Sótonyi jól ismerte a könyvet, mely nem csupán az érintetteket szólítja meg, hanem azokat is, akik nem küzdenek ilyen jellegű kihívásokkal a mindennapokban. Sótonyi összegezte, hiánypótló történetről van szó, fontos, hogy – látván az előadást – minél több gyermekhez, családhoz eljusson a történet.
Az előadás az idei évadban négyszer lesz látható, míg a következő évadban bérletes előadásként megy majd. A darab részleteiről itt olvashat.