Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 12. Gyula
2025. április 12. Gyula

Gelencsér András: A zöld átállás egy jól hangzó narratíva, de nem a valóságé

2025. április 5. 21:52
Az MTA VEAB Filozófiai Munkacsoportja a DOSZ Filozófiatudományi Osztály együttműködve a KÖZÖS. Veszprém támogatásával rendezte meg a XII. Ütközéspontok konferenciát. Az első nap plenáris előadója Gelencsér András vegyész-légkörkutató, a Pannon Egyetem egykori rektora volt, aki ezúttal sem kímélte a közönséget a világ klímahelyzetének ismertetése során…

Ám mielőtt megtartotta volna plenáris előadását, néhány protokolláris mozzanatnak engedtek teret: a rendezvényt ünnepélyes beszédek előzték meg, Molnár Dániel a DOSZ elnökeként szólt a közönséghez, míg Miklovicz Attila a DOSZ Filozófiatudományi Osztályának elnökeként köszöntötte a doktorandusz hallgatókat.

András Ferenc, az MTA VEAB Filozófiai Munkacsoport elnöke is felszólalt, beszédében rávilágított a szervező intézmények jó viszonyára, mely a jövőben is további együttműködéseket, közös szervezéseket ígér.

Fotó: Horváth VirágFotó: Horváth Virág

Továbbá Nemes Márk szerkesztőként bemutatta a tavalyi – XI. Ütközéspontok – konferencia előadásaiból készült tanulmánykötetet. 

A konferencián 35 előadás hangzott el doktorhallgatóktól, a második nap plenáris előadója Boros Gábor Széchényi-díjas filozófus professzor volt, aki Descartes és Spinoza egyes elméleteit elemezte, mint a fenntarthatóság elképzelésének lehetséges előhangjait.

Az első nap Gelencsér András volt a plenáris előadó, tartalmával igencsak sokkolta a közönséget, még úgy is, hogy tisztában voltunk vele, hogy Gelencsér – tudományos alapokra építve – máskor sem éppen a legszebb jövőt festi elénk, de mint mondja, ez részéről nem az optimizmus hiánya, hanem a puszta tényekből való egyszerű és logikus következtetés.

Mint kifejtette, ha az elmúlt egy-két évtized történéseit sorra vesszük, jól látható, ahogy a különféle problémák lesújtanak az emberiségre. Az általános értelemben vett ökológiai válság, amelybe a morális, társadalmi válság is beletartozik, nem Magyarország, nem is Európa problémája, hanem az egész világé. Ennek ténye sokaknak nem volt mindig egyértelmű, most úgy véli Gelencsér, már senki nem tudja szőnyeg alá söpörni a problémát. Az emberek többsége látja, hogy a világ nem jó irányba halad, viszont az ebből fakadó gazdasági növekedés társadalmi, környezeti problémát hoz magával. Az emberiségnek persze van elképzelése ezen problémák megoldására: csináljunk mindent úgy, ahogy eddig, s a nagy jólétben majd a népességnövekedés megállításán keresztül az emberi társadalom működése a Föld teherbíró képességeinek határai közé kerül.  

Gelencsér úgy véli, már aligha van idő kivárni, hogy a még mindig növekvő pályán lévő népesség és jólét végtelen magasságokba emelkedjen, hogy majd szelíden belesimuljon a Föld eltartó képességébe, erre nincs esélyünk, hiszen ezt már meghaladtuk. 

A tudós folytatta, semmiféle zöld átállásról, fenntarthatóságról nem beszélhetünk komolyan, ezek csupán nagy és hangzatos szavak, de ha megnézzük, mi a valóság, és hogy milyen trendek jellemzik a világ működését, akkor kiderül, semmiféle irányváltás nem történt.

Gelencsér leszögezte, rendkívül keveset hallani a médiában az igazságról, miszerint az erőforrásaink meglehetősen korlátosak, noha ezt már a Római Klub jelentésében is olvashattuk, ugyanakkor a józan ész alapján úgyszintén beláthatjuk, hogy a készleteink végesek. Ugyanakkor a különböző riogatások, ahol napra pontosan megjövendölik a világvégét, Gelencsér szerint ugyancsak feleslegesek. Egy dinamikus rendszerről beszélünk, amelyben társadalmi, gazdasági szempontok éppúgy közrejátszanak, mint a geológiai, fizikai korlátok.

Gelencsér egy ábrán keresztül a Föld kőolaj készleteit ismertette: a nyolcvanas évekig a világ viszonylag kényelmes pályán volt, mert amennyi olajat az adott évben felhasználtak, annál több új készletet fedeztek fel a világ különböző pontjain. De ez 1980-ban megfordult, azóta – tehát több mint negyven éve – a felhasznált olajmennyiségnek már nincs meg a fedezete, ami azt jelenti, hogy négy évtizede javarészt a múltban felfedezett kőolaj lelőhelyeket termeljük ki és alig találunk helyettük újakat. A kőolaj stratégiai nyersanyag, hogy mikor fog „elfogyni”, azt lehetetlen megjósolni, mindenesetre az irány rendkívül fenyegető, vélekedett Gelencsér, majd hozzátette, a technológiai fejlődés ellenére sem lehet ezt az erőforrást – ahogy másokat sem – hosszútávon biztosítani.

Ha ma megkérdezzük az utca emberét, Gelencsér szerint a többség tudja, hogy a klímaváltozás egy napjainkat meghatározó problémakör, de ennél mélyebben nem igen szólnak a hírek a történetről, pedig nem ma kezdődött. A kilencvenes évekig csupán egy szubkultúra része volt, ha valaki az éghajlatváltozásról beszélt, majd kilencven után került igazán a köztudatba.

Gelencsér elmondta, hogy az erőforrások elfogyására aligha lehet pozitív narratívát felhúzni; igen furcsán hatna, ha az óriásplakátokon a politikusok azt hirdetnék, hogy el fog fogyni a kőolaj. Az erőforrás kimerülésére tehát nem, de a klímaváltozás fogalmára lehet pozitív kampányt építeni: Mentsük meg a bolygót! Legyünk klímahősök! Jön a zöld átállás! Ezen jelszavak Gelencsér szerint minden korosztályt befolyásolhatnak, csakhogy ezek üres ígéretek, tarthatatlan receptek. Úgy véli, a mese, és nem a valóság narratívájáról van szó. Azt ígérik, megállítjuk az éghajlatváltozást, de ehhez a természetnek is lesz egy-két szava.

A zöld átállás ígérete a karbonmentesítésről szól, tehát a többlet szén-dioxid kibocsátástól, vagyis a fosszilis tüzelőanyagoktól való gyors megszabadulásról. Viszont Gelencsér elmondta, hogy a szén-dioxid kibocsátás, a fosszilis anyagok égetése mindössze egyharmadrészt jelent az éghajlatváltozás ember által okozott tényezői között.

Egy másik narratíva, amit nagyon sokszor hallani, hogy 1,5 Celsius fokon belül meg kell állítanunk az éghajlatváltozást, ez a kritikus határ, amit nem szabad túllépnünk, már hogyha a visszafordíthatatlan folyamatok beindulását el akarjuk kerülni. Gelencsér megállapította, a világ nem úgy működik, hogy ha elérjük az adott globális átlaghőmérsékletet, akkor hirtelen vége lesz a világnak, hiszen ennél sokkal bonyolultabb a rendszer.

Pontosan 1992, vagyis az első klímacsúcs óta van nemzetközi szándék a globális fosszilis energiafelhasználás visszaszorítására, vagyis a dekarbonizációra, ámde azóta több mint 67%-kal nőtt a kibocsátás. Gelencsér az előadása végén olyan médiában megjelenő híradásokról számolt be, amelyek a szenzáció reményében a legújabb „zöld” megoldásokról szóltak, mint például az elektromos teherhajó, ami egy töltéssel mindössze 350 kilométert tud megtenni 700 konténerrel a fedélzetén, és a nyílt tengerre nem is merészkedhet ki. Az ilyenek nyilván nem fogják forradalmasítani a roppant energiafelhasználású tengeri szállítást...

S hogy miért szerepel egy filozófiai konferencia plenáris előadásában a klíma kérdése? Hisz a globális válságok fenyegetése a tudomány egészének szól, ezek nem pusztán természettudományos kérdések, hanem filozófiai, morális kihívások az emberiség előtt, és ahogy fogy körülöttünk a levegő, egyre inkább azokká válnak.

Borítókép: Elekes Gergő

szaboeszter
szaboeszter
szaboeszter
Szabó Eszter
további cikkek
1O4A5274 (1)
1O4A5274 (1)
1O4A5274 (1)
Tudomány a kocsmában: mitől válnak valóságossá a válságok? Ki gondolta volna, hogy az olyan globális kríziseket, mint az éghajlatváltozás önmagában nem is tudnánk értelmezni. A kulturális eszközrendszerünk színezi meg és teszi beszédtémává, elemezhetővé. A Tudomány a kocsmában legutóbbi rendezvényén ezt a közel sem egyszerű témát boncolgatták a Pannon Egyetem oktatói kocsmai keretek közt és tették érthetővé mindenkinek a társadalmunk olyan rezdüléseit, amikkel együtt élünk, mégsem figyeltünk fel rájuk soha. De hogy kerültek ide a zombik és a mesterséges intelligencia? 2025. április 8. 11:16
61263591_85d8dc456aeba4c3fe9a4e28dc7d8429_x
61263591_85d8dc456aeba4c3fe9a4e28dc7d8429_x
61263591_85d8dc456aeba4c3fe9a4e28dc7d8429_x
Megmagyarázhatatlan dolgot találtak a Marson Különleges sziklára bukkant a Mars felszínén járó Perseverance marsjáró. A sziklát kis gömb alakú részek borítják, ami felkeltette a NASA kutatóinak érdeklődését. 2025. április 10. 13:27
E98A8253
E98A8253
E98A8253
Nádasdy Ádám: A tudomány az tudomány, nem fér bele a szenvedély Március 19-én a Pannon Egyetem Humántudományi Kar Germanisztikai és Fordítástudományi Intézet konferenciájának plenáris előadója Nádasdy Ádám volt. A nyelvész, költő, műfordító „Nyers vagy modern, formális vagy dinamikus?” című előadására igen sokan voltak kíváncsiak, utána pedig mi is feltehettük kérdéseinket. Beszélgettünk vele fordításról, arról, lehet-e egy nyelvi változás jó vagy rossz, de szóba került például a mesterséges intelligencia is. Villáminterjú. 2025. március 24. 21:41
Névtelen melléklet (00595)
Névtelen melléklet (00595)
Névtelen melléklet (00595)
Mende Balázs Gusztáv paleoantropológus hamarosan előad a VEAB rendezvényén Kalandozások a magyar (ős)történet archeogenomikai kutatásában - A magyarok népe, Árpád nemzetsége címmel március 18-án 16:30-kor a VEAB épületében tart előadást Mende Balázs Gusztáv, paleoantropológus. 2025. március 13. 10:22

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.