A szépség pszichológiai hatásait már az 1920-as években is vizsgálták. Edward Thorndike, amerikai pszichológus kutatása szerint az emberek jobb véleménnyel rendelkeznek a szebb emberekről.
A szépség ilyen fajta megítélésének, viszont megvannak a negatív hatásai - rossz sztereotípia, miszerint, ami szép az jó is. A jelenségnek specifikus neve is van, ez az úgynevezett holdudvartartás. Az agyunk egy kognitív torzításnak van kitéve, mikor valami széppel találkozunk és ezt a különböző marketing cégek ki is használják.
A holdudvartartás jelenségével legtöbbet a filmiparban találkozhatunk. Szinte mindenkinek eszébe jut kapásból egy filmes karakter, akinek a szerepe e sztereotípia köré épült. Ilyen például a Gossip Girl című filmdrámából Blair Waldorf, vagy éppen a világhírű Jóbarátok sorozatból Rachel Green. Ezeket a szereplőket a szakértők szerint azért gondoljuk intelligensnek, barátságosnak, mivel szépek és karizmatikusak.
Természetesen, mint szinte minden ilyen jelenségnek, ennek is van már tudományos magyarázata. A kutatások eredményei azt állapították meg, hogy valóban lehet összefüggés a szépség és az intelligencia között. A tudósok szerint négy feltételnek kell teljesülnie ehhez:
- Az intelligensebb emberek magasabbra képesek törni, mint kevésbé intelligens társaik.
- A jobb státuszban lévő férfiak általában szebb nőkkel vannak, mint az alacsonyabb státuszú férfiak.
- Az intelligencia örökölhető tulajdonság.
- A szépség is örökölhető tulajdonság.
Ez alapján megállapítható, hogy a sikeres férfiak, mindig szebb hölgyekkel mutatkoztak, mint sikertelenebb társaik, illetve a nők az esetek nagytöbbségében, mindig a tehetősebb férfiakat találták szimpatikusabbnak. Ezek alapján nyugodtan tényleg van némi összefüggés e két tulajdonág között.
Szerző: Gombos Ákos