A közös célok megerősítéseként együttműködési megállapodást írt alá dr. Vetter Szilvia, az alapítvány kuratóriumi elnöke és dr. Tóth Tamás bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka képviseletében eljárva Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese. Az eseményen részt vett Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos is. A program megvalósításában a Pumi Veszprémi Állatmenhely Alapítvány is közreműködik. Az ő segítségükkel egyelőre tíz kutya – öt Veszprémben, öt Tiszalökön – kerül a büntetés-végrehajtási intézetekbe, ahol az elítéltek felkészítése az állatok szakszerű gondozására hamarosan megkezdődik.
A program megvalósítását a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kiemelt támogatással segíti, annak érdekében, hogy a menhelyi kutyák valóban biztonságos, gondoskodó környezetbe kerülhessenek. Az Alapítvány összesen 16.961.562 forinttal támogatja a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát a program megvalósítása során. A támogatásból kialakítják a kutyák számára szükséges kenneleket, biztosítják az elhelyezésükhöz és gondozásukhoz szükséges felszereléseket és eszközöket, valamint a megfelelő higiéniai feltételeket is. A cél az, hogy ezek a gazdátlan kutyák olyan nyugodt és biztonságos környezetben élhessenek, ahol minden nap számíthatnak emberi törődésre, és méltó körülmények között várhatják, hogy végleges otthonra találjanak.
Bár a börtönök és a kutyák kapcsolata nem új keletű – hiszen összesen 123 szolgálati kutya segíti a büntetés-végrehajtási szervezet feladatainak ellátását –, ez a mostani kezdeményezés új dimenziót nyit az állatvédelem és a büntetés-végrehajtás rehabilitációs szakmai tevékenysége terén. Olyan gazdátlan menhelyi kutyák kapnak ideiglenes otthont a börtönökben, akik még örökbefogadójukra várnak. A kutyák jelenléte nemcsak a fogvatartottak mentális egészségére hat kedvezően, hanem segíti őket abban is, hogy elsajátítsák a gondoskodás és a társas együttélés alapvető mintáit, a kutyák pedig szocializációs folyamaton mennek keresztül, melynek során megtanulnak bízni az emberekben, és elsajátítják az alapvető engedelmességet.
A program egyszerre mutat példát társadalmi felelősségvállalásból, és járul hozzá a fenntartható állatvédelemhez. Egy újabb lépés, amely azt üzeni: az együttérzés tanulható, és mindenki – ember és állat egyaránt – megérdemel egy második esélyt.