A pápa írásaiban rámutatott: a modern ember sokszor saját szerepei rabjává válik, és hajlamos elfelejteni, hogy nem tökéletes gép, hanem bukásai és újrakezdései által fejlődő, egyedi lény. Kritikus hangon szólt azokról a társadalmi és gazdasági berendezkedésekről, amelyek az egyént számokká redukálják, és az emberi méltóságot feláldozzák a hatékonyság és versenyképesség oltárán.
Ferenc pápa figyelmeztetett: ha az ember nem áll meg, hogy észrevegye a másikat, ha nem hajlandó valódi együttérzéssel – akár könnyezve – reagálni a világ igazságtalanságaira, akkor elkerülhetetlenül elpusztítja mind a teremtett világot, mind a testvériséget.
„Nem élhetünk úgy, mintha mások nem léteznének” – írta.
A keresztút tizennégy stációját hagyományosan este, a római Colosseumtól a Palatinus-dombig tartják. Idén a keresztet különböző közösségek képviselői – fiatalok, családok, szerzetesek, tanárok, gyóntatók, fogyatékossággal élők, migránsok, önkéntesek és egészségügyi dolgozók – viszik, minden állomáson Ferenc pápa által megírt elmélkedések hangzanak el. Bár a pápa személyesen nem vesz részt az eseményen – ahogy tavaly sem –, gondolatai így is mély nyomot hagynak a szertartás résztvevőiben és követőiben.
A római keresztút hagyománya 1750-ben XIV. Benedek pápa idején kezdődött, és azóta is a húsvéti szertartások kiemelt része. Az idei keresztutat nemzetközi közvetítésen keresztül, online is lehet követni, így a világ számos pontján együtt imádkozhatnak azok, akik Ferenc pápa gondolataival szeretnék végigjárni a szenvedés, a remény és a szeretet útját.