Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. május 4. Mónika
2025. május 4. Mónika

„Nem elégszik meg eggyel” – A nárcisztikus személyiség és a megcsalás pszichológiája

2025. április 18. 19:49
A párkapcsolatokban a hűség az egyik legfontosabb bizalmi pillér. Ha ez sérül, a kapcsolat alapjai rendülnek meg – különösen akkor, ha az egyik fél nárcisztikus személyiségjegyeket hordoz. Ilyenkor a hűtlenség nem pusztán egy véletlen botlás vagy érzelmi elhidegülés következménye: egy mélyen gyökerező pszichológiai működésmód része. A nárcisztikus ember hűtlensége árulás, és egy olyan eszköz is, amellyel hatalmat, figyelmet és önigazolást szerez magának, miközben a partnert lassan leépíti.

A nárcisztikus személyiségzavar vagy a nárcisztikus spektrumon elhelyezkedő viselkedés nem azt jelenti, hogy valaki csupán „önző” vagy „beképzelt”. A nárcisztikus ember valójában egy törékeny, belül bizonytalan személyiség, aki túlélési stratégiaként alakította ki a felsőbbrendűség, a kontroll és a manipuláció rendszerét. A látszólagos magabiztosság mögött mély bizonytalanság és sérülékenység húzódik. Ő nem képes egészséges módon kapcsolódni, mert önmagát is csak külső megerősítések (visszajelzések, hódolat, rajongás) alapján tudja értékesnek érezni.

A nárcisztikus partner gyakran keres új kapcsolatokat vagy viszonyokat, mert a már meglévő kapcsolatban idővel szerinte „csökken a figyelem” – vagyis az a folyamatos csodálat és megerősítés, amit elvár. Mivel képtelen belső forrásból meríteni önbecsülést, kívülről, mások reakcióin keresztül próbálja fenntartani saját fontosságtudatát. Ezért számukra a hűtlenség nem feltétlenül erkölcsi kérdés, inkább túlélési technika.

A hűtlenség nárcisztikus kapcsolatban nem mindig titokban zajlik. Van, hogy lebuktatják magukat, vagy szándékosan utalgatnak rá, hogy féltékenységet keltsenek és ezzel is fenntartsák a partner figyelmét. A megcsalás lehet számukra jutalom, büntetés vagy eszköz is.

Kontrollgyakorlás: ha úgy érzik, hogy a partner túl „függetlenné” válik vagy nem reagál elég csodálattal, a hűtlenséggel újra fölénybe kerülnek.

Büntetés: előfordul, hogy a megcsalás egyfajta „nevelőeszköz” – a partner valamilyen „hibájára” adott reakcióként tálalják.

Érzelmi és szexuális izgalom: az újdonság és a meghódítás élménye számukra sokszor fontosabb, mint az intimitás vagy a stabilitás.

Példa: egy negyvenes éveiben járó női kliens egy terápiás ülésen mesélte, hogy párja minden veszekedés után „eltűnt” pár napra, majd kiderült, hogy mindig volt „valaki más”, akivel ezeket az időszakokat „kikapcsolódásként” töltötte. A férfi sosem tagadta, de minden esetben a nőt hibáztatta: „Te taszítottál el. Te nem figyelsz rám eléggé. Csak így tudtam túlélni a közönyödet.”

Ez a klasszikus projektív viselkedés: a nárcisztikus saját felelősségét áthárítja, miközben semmit nem vállal abból, amit tett.

A megcsalt fél nárcisztikus kapcsolatban gyakran nem csak fájdalmat él meg, hanem önmagában is kételkedni kezd. A hosszan tartó manipuláció, gázlángolás (gaslighting) hatására már nem bízik a saját érzéseiben sem. A nárcisztikus partner ugyanis nemcsak megcsalja, hanem el is hiteti vele, hogy „megérdemelte”, vagy hogy „csak túlérzékeny”.

Sok esetben az áldozat évekig ragaszkodik a kapcsolathoz, és minden alkalommal elhiszi, hogy „most megváltozik”, „ez volt az utolsó alkalom”. Az önértékelése közben lassan szinte teljesen leépül, nem tudja, mi a normális, meddig mehet el a másik, és mi az, amit még el kell viselni.

Hogyan lehet felismerni a nárcisztikus hűtlenségi mintákat?

  • A partner gyakran eltűnik, és nem számol be arról, hol járt.
  • A hűtlenség vádjára védekezés helyett támadással válaszol.
  • Többször hivatkozik arra, hogy „más is megtenné a helyében”.
  • Eltávolodik, ha épp nem kap elég figyelmet, majd hirtelen újra közeledik.
  • Elutasítja a problémák megbeszélését, és nem vállal felelősséget a kapcsolat alakulásáért.

Kiút a kapcsolatból:

Az első lépés a felismerés: ha valaki nárcisztikus partnerrel él, fontos tudatosítani, hogy a megcsalás ebben a dinamizmusban rendszerint nem kivétel, hanem minta. A kapcsolat bántalmazó jellege sokszor nem fizikai agresszióban, hanem lelki és pszichológiai manipulációban mutatkozik meg – és ez sokszor még nehezebben felismerhető.

A gyógyuláshoz elengedhetetlen a külső segítség: egy pszichológus, pszichoterapeuta vagy traumafeldolgozásban jártas szakember támogatása nélkül a nárcisztikus kapcsolatból való kilépés – és az önbizalom visszaépítése – rendkívül nehéz lehet. Idővel azonban újra megtanulható, hogyan lehet egészséges határokat húzni, bízni saját érzésekben, és olyan kapcsolatot keresni, amelyben valódi intimitás, bizalom és kölcsönösség van jelen.

A nárcisztikus személyiségű partner mellett megélt megcsalás nem egy „klasszikus” hűtlenségi történet, hanem sokkal mélyebb lelki és pszichés károkat okozó jelenség. Aki ilyen kapcsolatból lép ki, nem csak egy párkapcsolatot hagy maga mögött, hanem egy egész torzított valóságot is, amelyben újra kell tanulnia szeretni önmagát. És ez nem gyengeség, hanem bátorság.

vehir
vehir
vehir
vehir.hu
további cikkek
kosher-food-what-means©iStock
kosher-food-what-means©iStock
kosher-food-what-means©iStock
Mitől lesz kóser egy étel? A „kóser” kifejezés sokak számára egzotikus, misztikus, sőt talán túl szigorúnak tűnő étkezési szabályokat idéz. Ám ha mélyebbre ásunk, kiderül, hogy a kóserség nem ételtilalmak gyűjteménye, sokkal inkább egy ősi, szakrális világrend, amely az ember és a világ viszonyát szabályozza, a mindennapi étkezésen keresztül. tegnap 12:09
bottle-glass-milk-with-nuts
bottle-glass-milk-with-nuts
bottle-glass-milk-with-nuts
Növényi tejek a nagyító alatt – egészséges alternatíva vagy csak divathullám? A növényi alapú italok, amelyeket a köznyelv csak „növényi tejekként” emleget, az utóbbi években hatalmas népszerűségre tettek szert. Bár korábban leginkább a laktózérzékenyek és vegánok választása volt, ma már egyre több ember fordul ezekhez az italokhoz pusztán az egészségtudatosság vagy a fenntarthatóság jegyében. De vajon valóban egészségesebb alternatívát jelentenek, mint a hagyományos tehéntej? És mire érdemes figyelni, ha növényi tejre váltunk? 2025. április 26. 21:44
ChatGPT Image 2025. ápr. 23. 14_16_32
ChatGPT Image 2025. ápr. 23. 14_16_32
ChatGPT Image 2025. ápr. 23. 14_16_32
Arannyal varrt sebek: a japán kintsugi művészete A kintsugi, vagy más néven kintsukuroi, a japán kultúra egyik legmélyebb és legszebb művészeti formája, amely a törött kerámiák arannyal történő javítását jelenti. Ez a technika olyan restaurálási módszer, amely egyben filozófiai szemlélet is, hiszen a tökéletlenségben rejlő szépséget és az elmúlás elfogadását hirdeti.  2025. április 23. 21:16
young-beautiful-blonde-woman-wearing-winter-wool-sweater-pink-isolated-background-with-hand-stomach-because-nausea-painful-disease-feeling-unwell-ache-concept
young-beautiful-blonde-woman-wearing-winter-wool-sweater-pink-isolated-background-with-hand-stomach-because-nausea-painful-disease-feeling-unwell-ache-concept
young-beautiful-blonde-woman-wearing-winter-wool-sweater-pink-isolated-background-with-hand-stomach-because-nausea-painful-disease-feeling-unwell-ache-concept
Napfény és gyomorrontás – az ételmérgezés tudománya nyáron Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy nő a szabadtéri étkezések, fagyizások és kerti partik száma is, és ezzel együtt viszont az ételmérgezések kockázata is ugrásszerűen megnő. A meleg időjárás ugyanis tökéletes táptalajt biztosít a különféle patogén mikroorganizmusok szaporodásához, amelyek akár néhány óra alatt is teljesen tönkretehetik egy gondtalan nyári napot. 2025. április 22. 22:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.