Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A hála, és ami vele jár

2025. május 18. 22:53
A hála kifejezése egyike azoknak a cselekedeteknek, amelyek egyszerűek, de mély hatással lehetnek az emberi kapcsolatokra. Mégis, sokszor nem bátorkodjuk kimondani az egyszerű "köszönöm"-öt, vagy megosztani, mennyire értékeljük mások tetteit. De vajon miért? Miért érezzük gyakran úgy, hogy a hála kimutatása kényelmetlen vagy akár felesleges?

Az egyik ok az lehet, hogy a hála kimutatása bizonyos fokú sebezhetőséget igényel. Amikor kifejezzük az elismerésünket, gyakorlatilag elismerjük, hogy szükségünk volt valamire, vagy hogy mások tettei fontosak számunkra. Ez a sebezhetőség azonban nem gyengeség, hanem az emberi kapcsolatok alapvető része.

Egy másik tényező a társadalmi normák és elvárások. Sok kultúrában a függetlenséget és az önellátást nagyra értékelik, és a hála kimutatása olykor azt a látszatot keltheti, hogy nem vagyunk teljesen önállóak. Emellett attól is tarthatunk, hogy a hála túlzott kifejezése "nyomulósnak" vagy színpadiasnak tűnhet, pedig valójában az őszinte elismerés az emberi kapcsolatok egyik legőszintébb gesztusa.

Gyakran azért is nehéz hálát mutatni, mert nem tanuljuk meg, hogyan tegyük ezt természetes módon. Az oktatás, a családi minták vagy a mindennapi élet során nem mindig kapunk pozitív példákat arra, hogyan lehet kifejezni az elismerést. Pedig a hála egyszerű kifejezései – legyen szó szavakról, tettekről vagy apró figyelmességekről – óriási hatással lehetnek. Ugyanakkor úgy hiszem, számos negatív történet is társulhat a hála érzetéhez, és sajnos utána gyakran tévesen ugyan, de akkor is úgy érezzük, tartozunk a másiknak, adósai lettünk.

A hála kimutatása nemcsak a másik félnek, hanem magunknak is jót tesz. Kutatások kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen kifejezik hálájukat, boldogabbak, kevésbé stresszesek és erősebb kapcsolatokkal rendelkeznek. Az elismerés kifejezése pozitív spirált indít el: a megköszönés és a viszonzás öröme mindkét fél számára emlékezetessé teszi a pillanatot, ezért úgymond ragadós...

Szabó Eszter
további cikkek
Nem Kapu Tibor a legnagyobb szám a magyar űrkutatásban tudomány Nem Kapu Tibor a legnagyobb szám a magyar űrkutatásban Negyvenöt év után ismét magyar űrhajós emelkedik a világűrbe a következő napokban. Róla szólnak a hírek, vele van tele a sajtó, pedig Kapu Tibor csak a jéghegy csúcsa: utazása látványos és jól mutogatható, de ennél sokkal fontosabb eredményeket is fel tud mutatni a magyar űripar és -kutatás. 2025. június 10. 16:39 Eljöhet a politikai Besenyő Pista bácsik kora Hétvezér Eljöhet a politikai Besenyő Pista bácsik kora Gyurcsány óta tudjuk, hogy politikusnak nem kell őszintének lennie. Borkai óta tudjuk, hogy egy politikusnak nem kell erkölcsösnek lennie. Jakab óta tudjuk, hogy egy politikusnak nem kell elegánsnak lennie. A Tisza áradása viszont komolyan elsodorhatja azt a minimális elvárást is, hogy egy politikus képessége ne merüljön ki annyiban, hogy a Facebookon oda tud írni bármelyik kormánypárti bejegyzés alá egy egybites „jó vergődést” kommentet. 2025. június 1. 22:18 A katolikus egyház nem egy demokratikus szervezet, mégis rendíthetetlenül működik konklávé A katolikus egyház nem egy demokratikus szervezet, mégis rendíthetetlenül működik A konklávé hamarosan elkezdődik, az egész világ a Vatikánra figyel, ahol, ha felszáll a fehér füst, emberek százmilliói fogják ünnepelni a megválasztott új pápát. Pedig ez a folyamat nélkülözi mindazt, amit a klasszikus demokráciáról gondolunk. 2025. május 4. 16:08

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.