Hogy mi a pontos oka annak, hogy manapság leginkább a könnyed fehér- és vörösborok dominálnak a borfogyasztó közönség körében, azt Zsandár Tamás, a Vehír Borszalon megálmodója és főszervezője is csak találgatni tudja. „Az egyik ilyen magyarázat szerint a felgyorsult világ és benne a felgyorsult életünk szokásai húzódnak meg a borfogyasztás átalakulásának hátterében. Amíg régen az emberek szívesen bontottak meg egy testes vörösbort, hogy aztán annak társaságában órákig beszélgessenek, ma már egyre kevesebb ilyen alkalomra van lehetőségük. Az életünk annyira felgyorsult, hogy a boroknál is a könnyebb, gyorsabban élvezhető tételek felé kezdtünk fordulni.”
Miközben a Savignon Blanc-ok, a Pinot Noir-ok felváltották a népszerűségi rangsorban az olaszrizlingeket és kékfrankosokat, addig a mellékvágányon megjelentek pezsgők, valamint Olaszországból egyre több kamion indul el Magyarország felé is megrakodva proseccókkal. „A pezsgőbumm alig fél évtizede következett be, azóta pedig a nyári szezon kihagyhatatlan velejárói lettek ezek az italok.” – mondja Tamás, aki a buborékok népszerűségét hazánkban egy konkrét somlói borászathoz köti, akik elsőként felvállalták, hogy egyébként magasan jegyzett boraik mellett olyan magyar pezsgőkkel is megjelennek a piacon, amikkel addig nem találkozhatott a nagyközönség. „Olyan ez, mint a hullámvasút. A különböző trendek felfutnak, aztán idővel lecsengenek, de akik jól meglovagolják őket és persze rendelkeznek a kellő tudással, tehetséggel és elhivatottsággal, azok ott maradnak a csúcson. Így van ez a pezsgőkészítéssel is, aminek hiába ugyanúgy a szőlő az alapja, teljesen másfajta tudást követel meg, hogy valaki jó borászként jó pezsgőkészítő is legyen.”
Hogy éppen milyen trendek indulnak el hódító útjukra a borkultúrában, bár sok múlik a borászok merészségén, gyakran mégsem a pincékben dől el. Az éghajlatváltozás már nem csak a meteorológusok által sötét jövőképként felvázolt jelenség. Hatását az is érezheti, aki betér egy borkereskedésbe, ahol a sok éven át megszokott fajták helyett egyre több ez idáig ismeretlen borral találkozik.
„Korábban egészen Villányig kellett elmenni, ha valaki Syrah-t szeretett volna kóstolni. Most már a Balaton déli partján is kiválóan érzi magát ez a szőlő. De van olyan szintén balatoni borász, aki tudatosan kezdett el olasz szőlőfajtákat telepíteni, például Sangiovese-t, ami jól bírja a melegebb, száraz éghajlatot, ami a Kárpát-medencét egyre inkább jellemzi. Közben egyre nehezebb lesz majd Olaszrizling, vagy Furmint-ültetvényeket találni. Viszont ez az előre gondolkodás lehet az egyik kulcsa a jövő sikeres borászainak.”
A borkultúra trendjei tehát folyamatosan átalakulnak, olykor gyorsabban, máskor lassabb hullámokban. Néha a borkedvelők kísérletező szelleme formálja, máskor a tőlük teljesen független éghajlatváltozás. Egy azonban biztosnak tekinthető: ahogy korábban, úgy ezután is lesznek olyan borászok, akik kellő tudással és bátorsággal felvértezve meg fogják találni azt, hogy ezekben a változó időkben hogyan készítsenek olyan borokat, amik tökéletesen megállják a helyüket egy borszalon igényes közönségének körében is.