Válaszút elé érkezett a hazai TDM-rendszer, megoldást kell találni a desztinációs szintek közötti együttműködésre. Ezzel a felütéssel kezdődött meg a kétnapos konferencia az egyik balatonfüredi szállodában csütörtök reggel.
A konferencia célja, hogy a TDM-rendszer eddigi fejlődését górcső alá vegyék, és megtalálják a kibontakozás irányait – derült ki dr. Bóka István füredi polgármester köszöntőjéből. Kialakult egy majdnem az egész országot lefedő hálózat, amely jól tudta hasznosítani a kiírt pályázatokat. Önmagában azonban a TDM-rendszer nem csodafegyver, azt tartalommal kell megtölteni, ehhez pedig mind a kis- és nagyvállalkozásoknak, mind az önkormányzati és civil szereplőknek tudati változásra van szüksége. Az önkormányzatoknak forrásokat és kompetenciákat kell átadniuk a turisztikai szakembereknek – hangsúlyozta a polgármester.
Sokat változott a turizmus az elmúlt negyed században. Míg sokáig az volt a cél, hogy a nyolcvanas évek aranykorát visszahozzuk, mára annyira átalakult a világ és a szakma, hogy új célokat kell találni, új kérdéseket kell feltenni – fogalmazott dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Szerinte a helyes kérdés az: milyen Balatont akarunk mutatni? Úgy látja, hogy önmagában a Balaton nem piacképes, szükség van az együttműködésre a környező térségekkel, elsősorban a Bakonnyal és a Balaton-felvidékkel; együtt ugyanis az év tizenkét hónapjában képesek tartalmas időtöltést nyújtani a turistáknak. A miniszterelnök-helyettes azt is fontos változásnak tartja, hogy a fogyasztói réteg igényesebbé vált az elmúlt évtizedekben.
A már említett változásokhoz most igazán kedvezőek a feltételek – világított rá Kontrát Károly államtitkár –, hiszen Magyarország gazdasága emelkedő pályán van, az idei évre két százalékos növekedést prognosztizálnak. Így több pénz jut a turizmusra, nagyobbakat lehet álmodni. Fontos tényezőnek nevezte a biztonságot, amely a turizmus sikerének egyik kulcsa: 2020-ig a Balatont Európa legbiztonságosabb üdülőterületévé szeretnék fejleszteni.
A szakmai programban többek között az osztrák turizmustörvénnyel és hatásaival ismerkedhettek meg a résztvevők. A külföldi előadók elsősorban Ausztriából illetve Olaszországból érkeztek, és a helyi valamint regionális szintű desztinációs marketing megoldások mellett arról is beszámolnak, hogyan tudnak egymással is együttműködni.
A hazai előadók között Vászolyiné Dobrosi Ágnes Teodóra a Balatonfüredi Turisztikai Egyesületet, Semsei Sándor a Balaton Riviéra Turisztikai Egyesületet képviseli, de pénteken Balogh Károly, a Magyar TDM Szövetség elnöke is felszólal.