Néhány fontos szám
- Országosan 11 milliárdot fordítanak a fogyatékkal élők foglalkoztatásának elősegítésére.
- Országszerte nagyságrendileg hatvanezer megváltozott munkaképességűt foglalkoztatnak.
- Veszprém megyében eddig 54 millió forintot kötöttek le a célra.
- A megyében még mindig rendelkezésre áll 61 millió forint.
- Több mint 70 foglalkoztató és érdekvédelmi képviselet vett részt a konferencián.
A konferenciát követően dr. Navracsics Tibor közigazgatási- és igazságügyi miniszter, Porga Gyula polgármester és dr. Pósfai Gábor, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal főigazgatója sajtótájékoztatón foglalták össze az elhangzottakat.
Dr. Navracsics Tibor mindenek előtt kijelentette: az elmúlt négy évben sok olyan lépést tett a kormány, ami a munkaalapú társadalom elérését célozza. Ezt nem egyszerű megteremteni, hiszen Magyarországon egyre növekvő mértékben hódított teret a "nem munkából megélés" kultúrája.
- Az elmúlt időszak kormányzati lépései igyekeznek minél több embert visszavezetni – és aztán bent tartani – a munka világába.
Különös szegmenst képez azon emberek csoportja, akik magukon kívül álló okokból nem képesek hagyományos munkát vállalni. A közigazgatás átalakításakor az volt a cél, hogy a rendszer a polgárok érdekeit szolgálja, áttekinthető legyen, az ügyfelek magukénak érezzék. Aki egy államigazgatási eljárás keretében találkozik az illetékes szervekkel, az ne csak egy adat, egy számsor legyen, hanem az ügyintézők érzékenyen, empatikusan tudjanak reagálni a felmerülő helyzetekre, az egyedi sorsokat és élethelyzeteket figyelembe véve tudjanak segíteni.
A kormányablakok fizikai kialakításánál odafigyeltek a speciális igényekkel rendelkező ügyfelekre. Éppen ezért általánosan alkalmazott gyakorlat a vezetősáv a látássérülteknek, akiket az információs tábláknál hangostérkép is segít a tájékozódásban, a siket-némák minden kormányablakban legalább egy munkaállomáson virtuális videokapcsolaton át jeltolmács segítségével is intézhetik ügyeiket; ezeket az intézményeket pedig úgy alakították ki, hogy mozgássérültek is meg tudják őket közelíteni.
- A jövő szakembereinek képzésénél a tananyag része az érzékenyítő képzés, amit fogyatékkal élő fiatalemberek tartanak. Fontos, hogy mindenki, aki a közigazgatásban dolgozik, átessen egy ilyen érzékenyítésen.
Dr. Pósfai Gábor szerint az új szemlélet legfontosabb eleme, hogy a megváltozott munkaképességűek esetében felmérjék a meglévő képességeket, és azokra építve határozzák meg a lehetséges utakat a munka világába. A rendszer átalakításának markáns eleme volt a foglalkoztatás támogatásának megváltozása, ami kibővítette a foglalkoztatói kört. Jelenleg 30 ezernél is több megváltozott munkaképességű foglalkoztatását támogatják, és további húszezer fő a nyílt munkaerőpiacon dolgozhat. 2010 óta több mint tizenötezerrel nőtt a foglalkoztatott fogyatékkal élők száma, ma már hatvanezernél járunk.
- A konferencia célja a nyílt munkaerőpiac szereplőinek felhívása volt a fogyatékkal élők alkalmazására.
Porga Gyula kijelentette: az önkormányzat foglalkoztatóként csatlakozik a kezdeményezéshez, de a lehetőségeihez mérten két másik területen is segítséget nyújtanak a fogyatékkal élőknek.
Veszprémben nagy a társadalmi befogadás, már tíz éve rendezik meg a Jótékony mozgás című rendezvényt, ahol fogyatékkal élő és ép gyermekek vesznek részt egy sportnapon. Erre a programra nagyon büszkék vagyunk – mondta a polgármester –, és kézzel fogható eredményeink is vannak, hiszen a gyerekek ebben az életkorban sokkal könnyebben fogadják el a másságot. A nyár elején egy speciális összművészeti fesztiválnak ad otthont a város, ahol fogyatékkal élő művészeket látunk vendégül.
Az életminőség javításában is sok lehetősége van egy önkormányzatnak. A belváros-rehabilitáció tervezésekor a fogyatékkal élők szervezeteit is megkérdezték, hogyan lehetne számukra is élhetővé tenni a közterületeket.
- "Nem csak a jogszabályoknak akartunk megfelelni, hanem a ténylegesen létező igényeknek is."
Az önkormányzat csatlakozik a Kulcs programhoz is. Ez arról szól, hogy olyan fogyatékkal élő fiatalok számára biztosítanak lakást, akik az intézményi keretek közül kilépve önálló életet kezdenek. A projektnek már vannak Veszprém megyei eredményei: a tapolcai tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a fiatalok ténylegesen képesek önálló életet kezdeni, munkát vállalni.
- Veszprém belvárosában három lakást készítenek fel a célra. A költségvetés biztosítja a felújításhoz szükséges forrásokat, a munkálatokkal várhatóan nyárra készülhetnek el.