Ezen a héten kilenc pályázati kiírás jelenik meg: öt gazdaságfejlesztési és négy az önkormányzati szektor számára - jelentette be Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára a Vállalkozók Országos Szövetsége, a KAVOSZ Zrt. és a a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében nagy érdeklődés mellett megrendezett, a 2014-2020 uniós pénzügyi ciklus pályázatait bemutató programon hétfő délelőtt.
A következő hét évben példátlan nagyságú összeg, 12 ezer milliárd forint áll rendelkezésre. Ez megközelíti az ország éves GDP-jét. A helyettes államtitkár szerint eddig a válallkozások a megjelenő pályázatokhoz találtak ki projekteket, ezentúl inkább a meglévő igényekre szeretnék kidolgozni a pályázati kiírásokat. Ahogy fogalmazott, mentőöv helyett kezdő lökést szeretnének adni a vállalkozásoknak, és ezáltal 75 százalékra növelnék a foglalkoztatottsági rátát, az ötmilliós foglalkoztatotti létszámot szeretnék elérni.
A kkv-kat támogatnák és arra bátorítanák őket, hogy olyan minőségi termékeket és szolgáltatásokat hozzanak létre, amelyekkel megállják a helyüket a világpiacon. Belföldre tervezve ugyanis nem lehet jelentős növekedést elérni. Csepreghy szerint jelenleg az ipari forradalomhoz mérhető jelentőségű technológiai fejlődés zajlik, és végig kell gondolnunk azt, hogy Magyarország hogyan tud ebből a tendenciából nyertesként kijönni. Ma 100 vállalkozásból 13 folytat valós innovációs tevékenységet, az uniós átlag 30. A valós innovációs tevékenység a nagyvállalkozásoknál realizálódik, ezért őket is támogatni kell azzal a feltétellel, hogy az innovációs fejlesztésekbe hazai kis- és középvállalkozásokat is be kell vonniuk.
A pályázati rendszerrel kapcsolatban kifejtette: negyedévente jelennek majd meg a pályázati kiírások, így a vállalkozók három hónapra előre tudni fogják, milyen forrásokhoz férnek hozzá. Az első harminc napban nem lesz lehetőség a pályázat beadására, tizenöt nap után lesz letölthető a kitöltendő ív, ezzel esélyegyenlőséget teremtenek, mindenkinek elég ideje lesz felkészülni.
A Széchenyi Kártya Program keretein belül befogadott igénylések száma a megyében mintegy tízezer; több mint 7700 ügylet jött létre, aminek köszönhetően a Veszprém megyében kihelyezett hitelek összege meghaladja a 45 milliárd forintot - derült ki a rendezvényen. Dr. Markovszky György, a Megyei Iparkamara elnöke kijelentette: a Széchenyi kártya sikere mutatja, hogy ha a kormány kedvezményezett helyzetbe juttat vállallkozásokat, abból beruházás, létszámnövelés, gazdasági fejlődés lesz. Elkészül egy megyei stratégia arról, hogyan képzeljük el a következő hét évet, hogy ne menjünk el egymás mellett, tudassuk a kormánnyal, hogy a helyi szervezetek milyen tervekkel élnek - tette hozzá.
Nőttek a reálkeresetek, bővült a belső fogyasztás az Észak-Dunántúlon, és ezzel együtt a foglalkoztatottság is - jelentette ki Gazsi Attila, a VOSZ Veszprém Megyei Szervezetének elnöke. - Látszik, hogy azok a vállalkozások, amelyek a válság után visszafogták a fejlesztéseiket, újra működni kezdtek.
A városoknak a gazdasági fejlődés motorjának kell lenniük - ezt már Porga Gyula veszprémi polgármester fogalmazta meg, hozzátéve: ehhez mérten alkotta meg az önkormányzat az integrált városfejlesztési stratégiáját. Az elmúlt hét éves fejlesztési ciklusban sikeresen szerepeltünk, 15 milliárd forintot hívott le az önkormányzat, és 20 milliárdot a helyi vállalkozások. Ha ezt meg tudnánk ismételni a következő ciklusban, az is szép lenne, de mi veszprémiek ennél ambíciózusabbak vagyunk - mondta Porga Gyula, aki statisztikai adatokat is ismertetett.
Veszprémben 4% alatti a munkanélküliségi ráta, az elmúlt 5 évben 4000 új munkahely jött létre a városban. Tartósan ezer főnél nagyobb létszámot foglalkoztató cég csak egy-kettő van a városban, a hatezer vállalkozásunk nagy többsége a kkv-szektorban működik. 2007-ben készült egy felmérés az ország kistérségeiről, Veszprém akkor a 14. helyen szerepelt, míg tavaly már nyolcadikak voltunk ugyanebben a rangsorban, és csak egy megyei jogú város előz meg minket fejlettség tekintetében: Győr. Ezt a náluk működő gazdasági társaságok sikerének tartja a polgármester, hozzátéve: az önkormányzat erős gazdaságfejlesztési programmal készült fel a következő négy évre. Az önkormányzati adósságkonszolidáció megteremti annak a lehetőségét, hogy csökkentsük a helyi vállalkozásokra nehezedő terheket.