A Veszprém Megyei Kereskedelmi- és Iparkamarának a Pannon Lapok Társasága gondozásában megjelent, a KSH és a NAV adataira és elemzéseire támaszkodó kiadványát csütörtökön mutatták be a kamara konferenciatermében.
Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az elmúlt években jórészt átalakult a struktúra, a kormány megtette az egyensúly helyreállításához szükséges rövid távú lépéseket. Ahhoz azonban, hogy mindez fenntartható legyen, távlati lépésekre is szükség van. Elkerülhetetlen a köz- és felsőoktatás átalakítása; fontos, hogy helyére kerüljön a kutatás-fejlesztés és az innováció; és el kell dönteni azt, hogy mire használjuk az uniós forrásokat. A 2010-es kormányváltásnak voltak rövid távú veszteségei, hosszú távon azonban fenntartható pályára állította az országot. A 2012-es gazdasági visszaesés óta fordulópont következett be, ez a gazdasági várakozásokon is látszik.
A ma létező alapok stabil növekedésre adnak lehetőséget, és az a kormányzat további munkáján múlik, hogy a növekedési potenciállal tudunk-e élni?
Parragh szerint a minket körülvevő világ bizonytalanságát növeli az orosz-ukrán konfliktus, az eurózóna problémái, illetve a kialakulófélben lévő USA-EU szabad-kereskedelmi egyezmény.
Tállai András nemzetgazdasági miniszterhelyettes kifejtette: 2004 és 2008 között fiskális felelőtlenség jellemezte az országot, egyetlen évben sem sikerült az EU által elvárt 3% alá vinni a költségvetési hiányt. Ez elhiteltelenítette a kormányt, és eladósította az országot. Mindezt erősítette a 2008-ban kialakult gazdasági válság, 2010-re beszűkült Magyarország mozgástere.
Az új kormány 2010-ben azonnal kezelni kezdte a helyzetet: csökkent az adósságállomány, konszolidálták a költségvetést. Visszafizettük az IMF-kölcsönt, az állam átvállalta az önkormányzatok adósságát, leállították a lakossági devizahitelezést, megszűnt az ország ellen zajló túlzottdeficit-eljárás. 2012-től jelentős tartalékok vannak a költségvetésben, ami garantálja a biztonságot.
A lakossági hitelállomány-csökkentéssel kapcsolatban elhangzott: az elmúlt években leállították a devizahitelezést, kilakoltatási moratóriumot vezettek be, lehetővé tették a végtörlesztést, végezetül pedig a tisztességtelenül elvett pénzeket a bankoknak vissza kell adniuk az ügyfeleiknek.
Miért nem lehetett ezt előbb? - tette fel a retorikai kérdést Tállai, majd így válaszolta meg: nem volt gazdasági fedezete, most azonban olyan helyzetet akarnak létrehozni, ami jogilag minden hézagot lefed, és ezzel egy végleges megoldás jön létre. Az pedig nem igaz, hogy mindent a bankoknak kell lenyelniük: a Kúria döntése alapján az árfolyamkockázatot senki nem fogja átvállalni az ügyfelektől, sem a bankok, sem az állam.
Tállai a parlament előtt lévő költségvetés-tervezetről is beszélt. Úgy fogalmazott, hogy a 2015-ös költségvetés megnyugvást hoz majd a gazdaság számára az új adótörvényekkel együtt.
A következő fő számokat vázolta fel a költségvetéssel kapcsolatban:
- Államadósság a GDP 75,4%-ra csökken
- A hiánycél a GDP 2,4%-a
- 2,5% GDP-növekedés
- 1,8% éves infláció.
Dr. Markovszky György, a megyei kamara elnöke a kiadványban szereplő vállalkozásokról árult el érdekes adatokat.
- A kiadványban szereplő 300 vállalkozás a megye gazdasága nettó árbevételének 80 százalékát képviseli
- Ez a 300 vállalkozás adja a megye exportbevételének 97 százalékát
- 1,800 milliárd forint árbevétellel lehetett bekerülni a TOP 100-ba.
- Ez a 300 vállalkozás foglalkoztatja a megye munkavállalóinak 54 százalékát
- A megye összes saját tőkéjének 65 százaléka ebben a 300 vállalkozásban realizálódik.
- A kiadvány a 2013-as számokat mutatja, 2014. első félévében azonban már nagyobb növekedést figyelhetünk meg.
- A megyék növekedési rangsrában Veszprém megye a negyedik helyet foglalja el 2014. első félvében.
- 2014. lehet az első év, amikor meghaladhatjuk a válság előtti teljesítményünket.
A kamarai elnök a tíz legjobban teljesítő vállalkozást név szerint is megemlítette, ezek:
- Continental (207,9 Mrd Ft)
- Nitrogénművek (151,4 Mrd Ft)
- Valeo (72 Mrd)
- Johnson Controls (43,5 Mrd Ft)
- Vöröskő (36,3 Mrd Ft)
- Le Bélier (30,3 Mrd Ft)
- MTD (22,6 Mrd Ft)
- Inotai Alumíniumfeldolgozó (21,1 Mrd Ft)
- Mal (20,9 Mrd Ft)
- Gallus (20,7 Mrd Ft)