Barták Péter, a Pannon Lapok Társasága központi lapigazgatója a találkozót szorgalmazóként köszöntőjében emlékeztett: 2012 tavaszán ültek le első alkalommal a felek ebben az összetételben, és reményét fejezte ki, hogy ismét élő párbeszéd alakul ki a jelenlévők között.
Az eseménynek otthont adó Pannon Egyetem rektora, dr. Friedler Ferenc bevezető beszédében hangsúlyozta: a nyolc telephellyel rendelkező, közel ezer alkalmazottat foglalkoztató intézmény a fenntarthatóság érdekében újfajta működést alakított ki, az oktatás mellett fontos hangsúlyt kapott a kutatás és az innováció, ennek eredménye, hogy a bevételek kétharmadát a projektek biztosítják. A működés sikerességét mutatja az is, hogy az egyetemek hazai rangsorában a hatodik helyen szerepel a veszprémi, valamint adóssággal sem rendelkezik.
Porga Gyula polgármester vitaindítójában Veszprém jelenlegi gazdasági állapotáról beszélt. Kiemelte: a járási fejlettségmutató jelentős javulást mutat a 2007-es adatokhoz képest, a megyei jogú városok közül pedig egyedül Győr előz meg minket. A vásárlóerő-index tekintetében a fővárost nem számítva városunk az előkelő 5. helyen szerepel. A személyi jövedelemadó arányszám is jóval az országos átlag feletti, a teljes lakosság körében az emberek 44,3 %-a fizet adót, addig városunkban ez a szám 50,3 %. Rámutatott még, a munkanélküliség 4 % alatti megyeszékhelyünkön. “Meg kell őriznünk ezeket az értékeket” - húzta alá a polgármester. “Néhány kiemelt foglalkoztató mellett a kis- és középvállalkozások biztosítják a legtöbb munkát” - jegyezte meg. Ennek fennmaradása érdekében a jövőben felülvizsgálják az őket érintő adóterheket és adócsökkentést javasolnak. Jelenleg éves szinten iparűzési adóból 3,8 milliárd, építményadóból pedig 1,1 milliárd forintot szed be a város. “Az a célunk, hogy Veszprém ipari környezete minél kedvezőbb legyen.”
“A pozitív eredmények mellett a kockázatokat is mérlegelni kell” - reagált az elhangzottakra dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Figyelmeztetett, a kis- és nagyvállalkozások mellett nem feledkezhetünk el a városban működő erős vállaltokról sem, amelyek működésük sikere érdekében komoly kihívásokkal kell szembenézniük. Hiány mutatkozik képzett mérnökből, melyet nem tud kiszolgálni a jelenlegi felsőoktatás, emellett a szakképzés is tragikusnak mondható, de képzettség nélküli operátorokból is több kellene. “Veszprém nem állhat meg a jelenlegi 60 ezer fős lakosságszámnál, a vállalati igények kielégítése érdekében 1000-1500 dolgozóra lenne szükség, amit munkásszállások létesítésével lehetne elősegíteni” - javasolta. A kamara elnöke a magas adókat is megemlítette. “Az itt működő nagyvállalatok versenyképessége érdekében mindezekre figyelni kell” - zárta gondolatát.
A kerekasztal beszélgetésen a szervező Napló mellett Veszprém legnagyobb foglalkoztatói képviseltették magukat: városi önkormányzat, Pannon Egyetem, Continental, Maxon Motor, Schiedel Kéménygyár, Balluf Elektronik, Beurer-Hungária, valamint a vállalkozókat tömörítő érdekképviseleti szervezetek.