- Gyakran ellentétes információk érkeznek a hazai gazdaság helyzetével kapcsolatban. Ön hogy látja ezt a képet 2014 év végén?
- A makrogazdasági mutatók kimondottan jónak mondhatóak. A gazdasági növekedés jelentősen 3 százalék feletti, a foglalkoztatás nő. A költségvetés egyensúlya, stabilitása nem forog veszélyben. Magyarország nagyon könnyen, és nagyon olcsón tudja magát finanszírozni, annak ellenére, hogy a hitelminősítőknél még mindig befektetésre nem ajánlott kategóriában vagyunk.
Jelentős növekedést tudott elérni az ipar, tegyük hozzá előtte évekig hatalmas volt a zuhanás. Köszönhető ez alapvetően az autóipari beruházásoknak, külön ki kell emelni a Mercedes és az Audi fejlesztéseit. Az építőipar is jelentős fejlődést mondhat magáénak. A gazdasági növekedést segítette az állami „beavatkozás”, központi stimulusok. Több állami nagyberuházás indult el, gondoljunk csak a legnépszerűbbre: a stadionépítési programra.
Probléma a fenntarthatóság, hiszen az állam nem lesz képes minden évben ekkora beruházásokat finanszírozni, az autógyártókéhoz hasonló nagy fejlesztéseket pedig jelenleg nem látunk. A lakosság körében az év második felében a rezsicsökkentés, és a devizahiteles probléma kezelése miatt növekedni tudott a fogyasztás.
A másik oldal már nem ennyire derűs, hisz a magyar kis- és középvállalkozások helyzete továbbra is megoldatlan. Ez a szektor jelentős tőkehiánnyal küzd, így nem képes fejlődni, exportképes termékeket előállítani, illetve munkahelyeket teremteni.
A foglalkoztatás bővülése alapvetően az állami közmunkáknak köszönhető, ami hosszú távon nem megoldás. Nagyon sok ember él a minimálbér környékén, vagy annál kevesebb pénzből. Több elemző szerint ez a népesség közel 40 százaléka, ami rendkívül magas arány. Bár pozitív fordulat lehet ebben a kérdésben, mert a legmagasabb szintről is érkeznek a megoldással kapcsolatos felvetések.
Többször publikáltam már, hogy Magyarországon nem az árak magasak, hanem a bérek alacsonyak. Azért van így, mert a munka termelékenysége alacsony, Európában az egyik legrosszabb mutatóval rendelkezünk. Ha 25 százalékkal nőne a termelékenység, azzal a bérek a duplájára(!) tudnának nőni. A termelékenység növekedése csak magas szintű, minőségi oktatással érhető el. Ehhez képest kevés pénzt költünk erre, egy „jóléti” állam az éves GDP-nek dupláját adja erre a célra, mint mi.
Szintén többször írtam már, hogy a magyar államszervezet túl nagy és túl költséges. Minden magyar állampolgárnak évente 5000 eurójába kerül az állam fenntartása. Ez a visegrádi országok közül kiemelkedően a legmagasabb. Tegyük hozzá, hogy nagyon sok magyar adófizető nem keres évente 5000 eurót.
- Számos különadó lépett életbe az elmúlt időszakban. Ez miként befolyásolta a gazdaságot?
- Azt gondolom, megegyezhetünk abban, hogy adót fizetni senki sem szeret. A multinacionális vállalatok sem. Persze erős ellenállást lehetett érezni innen, sőt nyomást is, hogy nem lesznek fejlesztések, beruházások. Elbocsájtásokkal, bércsökkentésekkel igyekeztek nyomást gyakorolni, hogy a kormány meghátráljon. A különadó természetesen fájdalmas, de ha a multik összadóterhelését nézzük, akkor nincsenek annyira rossz helyzetben. Azt se felejtsük el, hogy az elmúlt 25 évben a multik aluladóztak a magyar vállalkozásokkal szemben. És akkor még nézzük meg, hogy 1990 óta hogyan adózott a tőke, és hogyan a munka.
- Az év utolsó hónapja a kőolajár zuhanásáról szól. Mi okozza ezt, meddig tarthat?
- Az olajár nagyon meredeken esett, ami számunkra kedvező, hiszen olcsóbban tudunk tankolni. Magyarország olajimportra szorul, így különösen jó helyzetbe kerültünk, mert javulnak a cserearányaink. Ez azt jelenti, hogy egy egység exportért, több egység importot kapunk. Több elemző szerint összehangolt geopolitikai, geogazdasági támadás zajlik Vlagyimir Putyin rendszere ellen. Az orosz gazdaság körülbelül 80 százalékban függ az olaj és a gáz exportjától. Az orosz költségvetésnek 100 dolláros ár lenne a megfelelő, jelenleg 60. Hosszú távon alacsony maradhat az olajár, ha az oroszok elleni szankciók érvényben maradnak, illetve súlyosbodnak.
- Milyen gazdasági mutatókat vár 2015-re?
- A következő évben az amerikai gazdaság további növekedését várom, Európa még mindig toldozgatja, foltozgatja majd saját gazdaságát. A számunkra fontos német gazdaság remélhetőleg fejlődni tud.
Itthon a magyar kisvállalkozókat támogató, kiszámítható adó- és gazdaságpolitikát várok, a fő irányvonalak változtatása nélkül. A forint árfolyama pedig szerintem sokat lesz a 310-es szint fölött 2015-ben.
Végezetül, köszönöm egész éves figyelmüket, Boldog karácsonyi ünnepeket, és nagyon sikeres új évet kívánok önöknek!