Mindez a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Központi Statisztikai Hivatal Veszprémi főosztálya közreműködésével elkészült Veszprém megye gazdasága és fejlődési lehetőségei című kiadványból olvasható ki, melyet szerdán mutattak be sajtótájékoztató keretében. A dokumentum Veszprém megye elmúlt 7 éves gazdasági teljesítményének szemléltetése mellett részletesen bemutatja a legmeghatározóbb gazdasági szereplők középtávú fejlesztési terveit. A több mint kétszáz oldalas kötet segítségével az olvasó a megye 300 legnagyobb árbevételű vállalatán keresztül ismerheti meg a múltra vonatkozó gazdasági trendeket, a válság lenyomatát, illetve bepillantást enged a jövőbeli ágazati tervekbe.
Szántó Balázs, a Központi Statisztikai Hivatal veszprémi főosztályának vezetője a kiadványban szereplő, a 2007 és 2013 közötti időszak adatait tartalmazó fejezeteket ismertetve elmondta: megyénket az országos átlagnál jobban megviselte a gazdasági válság. Ennek egyik legbeszédesebb mutatója a hazai GDP megyékre lebontott összege, ebben a rangsorban Veszprém 2007-ben még a 8. helyen állt, két évvel később pedig már csak a 12. volt a listán, amin egy helyet sikerült javítani a feldolgozott időszak végére.
Mint mondta, a top 300 gazdasági szervezet 2007-ben a megyei nettó árbevétel 68 százalékát, 2013-ban pedig már közel 77 százalékát képviselte, de az export tekintetében még meghatározóbb a szerepük, itt 97 százalékos részesedéssel rendelkeznek.
A feldolgozott adatokból kitűnik, hogy a járműalkatrész-gyártás, a vegyi anyag, gumi és műanyag termékek gyártása, valamint a nagykereskedelem és kiskereskedelem területén tevékenykedők már kilábaltak a válságból, azonban a kohászat, a könnyűipar, az élelmiszeripar, az építőipar és a gépjármű kereskedelem továbbra is a gyengélkedő ágazatok között szerepelnek. Szántó Balázs szerint a legnagyobb cégek eltérő stratégiát követve igyekeztek talpra állni, főként az export növelésében látták a kiutat, illetve nőtt a beruházás volumene. Megjegyezte még, hogy az ipari ágazatok közül a járműipar vált a legjelentősebb húzó ágazattá, nettó árbevétele 2013-ra megközelítette a 380 milliárd forintot.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a megkérdezett 300 vállalat jövőbeli terveit ismertette. Ez alapján elmondható, hogy a négy ipari húzó ágazatcsoport jelentős beruházásokat, munkaerő felvételt és határozott innovációs aktivitást tervez. A járműipar 1000, a vegyianyag gyártás területén 250-300, a kohászatot érintően 300-350, míg az elektronikai termékek gyártásánál 300-400 fős létszámnövekedés várható 2018-ig, ezzel párhuzamosan ezek az ágazatok összesen 100 milliárd forintos beruházást terveznek megyénkben.
Dr. Markovszky György rámutatott: ilyen mértékű létszámfelvétel komoly nehézségeket jelent majd a vállaltok számára, hiszen a megye munkaerő-kiszolgáló képessége ezt nem tudja biztosítani, illetve a szakképzésben és a műszaki felsőoktatásban sem végeznek ennyien ez idő alatt, ezért fel kell készülni a szomszédos megyékből érkezők befogadására többek között munkásszállók kialakításával, a fiatalok lakáshoz jutásának támogatásával.