A résztvevők az idei szezonban bevezetett változásokról tájékozódhattak.
A vasárnapi zárva tartásról dr. Weingartner Lilla, a Nemzetgazdasági Minisztérium Kereskedelmi és Energiahatékonysági Főosztály főosztályvezetője adott tájékoztatást az érintetteknek. A törvény és a kapcsolódó rendeletek megszabják, hogy éjszaka (22-06 óra között) és vasárnap kiskereskedelmi tevékenységet folytató, 200 m2-nél kisebb üzletek akkor lehetnek nyitva, ha abban a tulajdonos vagy családtagjai (az élettárs nem minősül családtagnak) végeznek kereskedelmi tevékenységet. A törvény hatálya alól több üzlettípus is kivételt képez, így például a benzinkutakon működő és üzemanyagot árusító üzletek, vagy a vendéglátóhelyeken (például kempingben) működő boltok.
A módosításokat folyamatosan tárgyalja a Parlament, több változásra is számíthatunk, így kivehetik a kezdeményezettek köréből a világörökségi részen található üzleteket, illetve a reggeli hat órai nyitást fél ötre hoznák előre. Erről várhatóan jövő héten szavaznak. A pékségek vasárnap üdítőitalt is árusíthatnak majd a pékáru és tejtermék mellett – ha az Országgyűlés elfogadja az erre irányuló módosítást.
„A kormány nem lát olyan okot, amely a törvényben foglalt kivételi körök bővítését kormányrendeleti szinten indokolja” – hangzott el.
Egy Balaton-parti kisvállalkozó elmondta: a multik megjelenése kényszerítette rá a kiskereskedőket, hogy vasárnap is nyitva tartsanak. Hétvégén a fővárosból érkező tömegek kiszolgálására bővítette üzletét, pályázott, ezer négyzetméteres üzletet hozott létre, tavaly nyáron nyitotta meg. „Amikor ezt az őrült nagy hitelt felvettük, bele volt kalkulálva, hogy az idegenforgalmi szezonban megtermelt pénzt tudjuk visszaforgatni, hogy a téli időszakban is megfelelő ellátást biztosítsunk. Ezt a lehetőséget elvették tőlünk.” Hozzátette: „az adventi hétvégével meg vagyunk lőve, olyankor senki nincs a Balatonon. Hadd legyünk nyitva augusztus 20. előtt négy vasárnap, nálunk az az advent!”
Weingartner Lilla azt válaszolta, hogy a törvény lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy rendeletben pontosítsa a törvény hatálya alá tartozó üzletek körét. A kormány a kiskereskedelemben dolgozók körének kíván kedvezni. Megígérte: továbbítja az észrevételeket az illetékeseknek.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a Balaton-parti vállalkozások élete egyre nehezebb lett az elmúlt években, csak kapkodták a fejüket a sorra bevezetett változásokat – mint az online pénztárgépek vagy a vasárnapi zárva tartás – látva. A magyar vállalkozói kör nemcsak tőkéjében szegényebb, de a teljesítendő feltételekben is rosszabb helyzetben van, mint a külföldi versenytársak.
Az elnök is hangsúlyozta: „a Balaton-parton nyáron van karácsony, az itteni kereskedelmi egységek ilyenkor akarnak nyitva lenni, nem télen”. Szerinte ha öt helyett tíz nyitott vasárnap lenne, amit szabadon választhatnak ki, akkor azzal az üdülőövezeti vállalkozók problémái is megoldódnának. Azt kérte, hogy az ellenőrzések során tanúsítsanak méltányosságot, türelmet, arányosságot.
A nap során dr. Leitold József megyei főállatorvos az élelmiszer-biztonság területét érintő aktualitásokról számolt be, így a termékek csomagolásán kötelezően feltüntetendő adatokról (a szavatossági idő mellett az édesítésre használt anyagokat, a színezékeket, adalékanyagokat, allergén összetevőket is meg kell nevezni).
Roxer Egon, a fogyasztóvédelem megyei vezetője a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos aktuális jogszabályi változásokról, az elmúlt időszak ellenőrzési tapasztalatairól, valamint az idei ellenőrzésekről számolt be.