A Magyar Kormány és a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara európai uniós támogatást nyert mesterképzésre, mestervizsgáztatásra. Ehhez kapcsolódva a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében 225-en végezték el eredményesen a képzést és vehették át mesterlevelüket.
Dr. Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében kiemelte: jelentős változások történnek a szakképzésben. A parlament elfogadta azt a törvénymódosítási csomagot, amely a szakképzési rendszer átalakítását célozza. Ennek három pillére: nagyobb presztízs a szakképzésnek, több dualitás, illetve munkaerőpiachoz közeli iskolarendszer.
Ezt kifejtve elmondta, a szakképzés nem zsákutca többé, hanem akár egyenes út lehet a felsőoktatás felé is. Emlékeztetett, jövő szeptemberben új iskolatípusok indulnak el, a szakmunkásképzőből szakközépiskola lesz, a korábbi szakközépiskolákból pedig szakgimnáziumok. “A névváltoztatás mellett az a célunk, hogy valamennyi tanuló érettségit szerezzen. Ne kelljen választani szakma, vagy továbbtanulás között, a kettő együtt is megoldható” - mutatott rá a helyettes államtitkát. Felhívta még a figyelmet arra, is hogy ismét ingyenes lesz a második szakképesítés megszerzése. A munkaerőpiachoz közelebb kerülő oktatási rendszer lényegével kapcsolatban hangsúlyozta: nem tanműhelyben, hanem saját bőrén, az életen tanulja meg a diák, mit jelent részt venni a termelésben.
Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakképzésért felelős alelnöke a szakképzés ünnepének nevezte az eseményt. Kiemelte, a magyar szakképzés rendszeréből mintegy ötezer mester hiányzik, ezzel párhuzamosan a szakemberek hiánya a gazdasági növekedést is korlátozza, ezért mennyiségi és minőségi javulás egyaránt szükséges ezen a területen. Rámutatott, már a pályaválasztáskor meg kell mutatni a fiataloknak, hogy érdemes szakmát tanulni.
Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke megnyitó beszédében arról szólt, hogy valamikor kötelező volt minden gyermek részére szakképzést nyújtani, a mester pedig rangot, presztízst jelentett, azonban 50 évre kiestünk ebből a rendszerből. Most visszatérünk erre az útra - vélekedett.
A következő kurzusban jelenleg 150-en vesznek részt mesterképzésben - nekik ezen a napon tartották meg a mestertermék bemutatójukat a Március 15. úti Sportcsarnokban. Dr. Markovszky György szerint ez a létszám már elegendő ahhoz, hogy szeptembertől a jogszabályi előírásoknak megfelelően csak az a vállalkozás működhessen gyakorlati helyként, ahol mesteroklevéllel rendelkező dolgozó is van, ami megfelelő garanciát ad a színvonalas oktatáshoz.