A veszprémi I. Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság támogatásával létrejött legfrissebb kiadványt Porga Gyula mutatta be szerda délután az Országos Könyvtári Napok keretében. A polgármester szerint a kötet igazi „veszprémikumnak” számít.
- Nem ismerek még egy olyan várost, ahol a múlt kincsestárát ilyen szinten bemutatnák, mint nálunk. Ez a kis füzet olyan, mint egy családi ereklye, egy régi fotóalbum, amit együtt lapozgat a család, hogy felidézze a régi és fontos emlékeket. De az emlékek nemcsak egy családnak fontosak, hanem egy város, egy közösség életében is. Csak akkor szerethetjük a városunkat, ha ismerjük annak történelmét – osztotta meg a gondolatait a polgármester.
Beszédében egyben arra biztatta a jelenlévő iskolák tanulóit, hogy a szülőket is bevonva járják végig a füzetben szereplő helyszíneket, hiszen kifejezetten nekik készítették, azzal a szándékkal, hogy megismerjék a városukat, s hogy annak történelme büszkeséggel töltse el őket.
Nagyné Kozma Ildikó, a városismereti programot megálmodó BaBaKO vezetője részletesen is bemutatta az új füzetet, és megköszönte a kötetben közreműködők, a Megyei Könyvtár, a Veszprém Megyei Levéltár, a Laczkó Dezső Múzeum és a helyismereti kutatók munkáját. A sorban negydik füzet hagyományosan rövid, informatív szövegeket és különböző helyismereti feladatokat tartalmaz. A sétákra és a feladatok megoldására 2016. március 30-ig van lehetőség, illetve eddig várják a családkutatások eredményeit is, melyet a Deák Iskolában adhatnak le a résztvevők. A legjobban teljesítők ezután egy vetélkedőn vehetnek részt, a díjak ünnepélyes átadását pedig a jövő évi Gizella Napokon tartják.
A kiadványban szereplő feladatok felvezetéseként a résztvevő iskolák tanulói ezután a kiadvány szerzőinek – Földesi Ferenc, Rainer Pál, Fekete Tamás, Tóth Péter, Jákói Bernadett és N. Kozma Ildikó – vezetésével megkezdték az első sétákat.
A füzet témájához kapcsolódva a bemutatóval egy időben nyílt meg a Magyar Nemzeti Levéltár Sublótba zárt emlékek című vándorkiállítása is. A tárlaton a Megyei Könyvtárban és a Levéltárban őrzött eredeti dokumentumok és könyvek mellett a megye lakosainak otthon, a háború idejéről őrzött személyes emléktárgyait tekinthetjük meg, a mozgatható molinókon pedig egy-egy téma köré csoportosítva olvashatunk információkat a múltból.
Tóth Péter, a levéltár munkatársa elmondta: a kiállítás mobilizálásával az volt a céljuk, hogy azok számára is elérhetővé tegyék annak anyagát, akiknek esetleg nem áll módjukban ellátogatni a levéltárba. Ezt szem előtt tartva szeretnék a jövőben a közintézményekbe, elsősorban iskolákba és a Polgármesteri Hivatalba is eljuttatni azt.