Dr. Udvarhelyi Olivér ügyvéd, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Veszprémi Csoportjának elnöke köszöntőjében az egykori közkatonák szavait idézve emlékezett meg mindazokról a hősökről – többek között Tollas Tiborról, Dózsa Lászlóról, Fekete Pálról –, akik neve csak ritkán hangzik el, pedig tetteik ugyanolyan jelentősek voltak, mint a történelemkönyvek lapjain szereplő híres társaiknak. Bár látszólag ők csak kisemberek voltak, a szabadságvágy bennük is ott buzgott, s ők is megvívták a maguk harcát – hívta fel a figyelmet.
A Hódmezővársáhelyről indult kiállítás azért is jó, mert példát mutat a többi megyének, hogy gyűjtsék össze őseik emlékeit, akik példát mutattak nekünk magyarságból, s akiktől a fiatalok is tanulhatnak.
Kozma Huba történész, a Kiskunmajsai Múzeum nyugalmazott igazgatója megnyitó beszédében elmondta: mi leszünk szegényebbek, ha nem visszük tovább ezeket az emlékeket. A történelemkönyvek nagy alakjainak tettei csak egy szeletét jelentik a szabadságra vágyó magyarság történetének. Ők az élet ormain jártak, így könnyű fejet hajtani bátorságuk előtt, de ahhoz, hogy véghezvihessék tetteiket, kellett a „névtelen” katonák hősies áldozatvállalása is – emlékeztetett.
A Kovács K. Zoltán Idősek Köre és a Barankovics Alapítvány szervezésében létrejött vándorkiállításon egykori közkatonák arcképeit láthatjuk viszont. A fotók elkészülte és a történelmi események között 50-50 év telt el, az idő azonban mit sem változtatott a portréalanyok forradalmi érzületén: fél évszázad után is ugyanolyan elszántság tükröződik a szemekben.
A tárlat a hónap végéig a városháza aulájában tekinthető meg, majd ezután Sopronba, Pécsre, Vácra és Kaposvárra viszik a szervezők.