Amikor a lázadók elpusztították a két Halálcsillagot, úgy tűnt ezzel elérkezett a szabadság korszaka a Galaxisban. Csakhogy egy most kedden kiadott tudományos értekezés szerint a bolygóméretű űrállomásokat megsemmisítő hadművelet "csillagászati mértékű gazdasági válságot" okozott a fiktív sci-fi univerzumban.
A tanulmányt jegyző Zachary Feinstein pénzügyi mérnök professzor a St. Louis-i Washington Egyetemen. Munkájában azt elemezgeti, hogy bukása pillanatában a Galaktikus Birodalom az első Halálcsillag építési költségének 50 százalékával és a második Halálcsillag teljes költségvetésével tartozott a bankszektornak. Vagyis a Birodalom bukása a bankszektor számára 500 kvintillió dolláros veszteséget okozott (segítek elképzelni: ez 143.595.635.000.000 milliárd forint).
A Birodalom eltűnésével senki nincs, aki ezt a tartozást kifizesse. Feinstein szmításai szerint a lázadóknak a galaktikus gazdaság legalább 15 százalékát kellene beleölniük a bankszektorba, hogy a végleges gazdasági összeomlást elkerüljék. Mivel azonban a lázadók egy képlékeny szövetséget alkotnak, nincs meg az erőforrásuk arra, hogy ezt a pénzt előállítsák. Egy ilyen léptékű válságban arra pedig végképp nincs esélyük, hogy egy jól működő, szervezett államot építsenek a káoszra.