Vajon a fogyókúrás tévhiteink miatt nem sikerül fogyni?
A Kutatócentrum március elején reprezentatív, online felmérést végzett a felnőtt lakosság körében, összesen 1000 főt kérdeztek meg a fogyókúrával és fogyással kapcsolatos ismereteikről. Kiderült, hogy szinte minden magyar fogyókúrázott már valamikor, vagy van valamilyen elképzelése arról, hogy miként kellene nekiállni a súlycsökkentésnek.
A legtöbben a mozgásban hisznek: 91% nyilatkozott úgy, hogy ez mindenképpen szükséges a súlyvesztéshez. Ennek ellenére egy uniós felmérés szerint csupán a magyarok 15%-a sportol rendszeresen. Ennek többnyire az állhat a hátterében, hogy nagyon nehéz beilleszteni a rendszeres mozgást a mindennapokba.
A válaszadók 72%-a szerint hatékonyak lehetnek a fogyókúrás készítmények is, de nem önmagukban, hanem csak diéta és mozgás mellett. A megkérdezettek 80%-a egyébként szkeptikus a fogyasztószerekkel, mivel szerintük komolytalan cégek forgalmazzák azokat, bár a patikákban kapható termékekben jobban megbíznak (30%). A szakmai vélemények szerint egy-egy jól kiválasztott, klinikai háttérrel alátámasztott fogyókúrás termék segítheti és meggyorsíthatja a súlyvesztési folyamatot.
A megkérdezettek 80%-a gondolja azt, hogy az étkezésre is ügyelni kell, de csupán 18% nyilatkozott úgy, hogy fontos a diéta. A felnőttek többsége sajnos túlsúlyos, ennek hátterében pedig a helytelen táplálkozás áll! „Nem elég odafigyelni a táplálkozásra, ha valakinek sok-sok kilogrammtól kell megszabadulni, akkor jobb, ha ténylegesen diétázni kezd és komolyan veszi a csökkentett energiatartalmú táplálkozást.” – mutatott rá Györki Niké dietetikus az egyik legnagyobb problémára, a kitartó diéta hiányára. „Érdemes dietetikussal konzultálni, hiszen az energiacsökkentésnek is vannak határai, illetve fehérjére, zsírokra és szénhidrátokra is szüksége van a szervezetünknek, de nem mindegy, hogy milyen mennyiségben, milyen formában és mikor fogyasztunk belőlük.”
Tippek a sikeres fogyáshoz
- A sikeres diéta titka az energiaegyensúly, illetve az energiadeficit megteremtésében rejlik, azaz a napi energiaszükséglethez képest 500-700 kcal-val kell kevesebbet fogyasztani.
- Naponta 5-6 alkalommal étkezzünk. Fogyasszunk naponta legalább három alkalommal zöldséget és két alkalommal gyümölcsöt, az ételeket próbáljuk meg kevesebb zsírral elkészíteni például sütőzacskóban, párolva vagy főzve.
- A cukros üdítőket és hozzáadott cukrot tartalmazó gyümölcsleveket helyettesítsük energiamentes italokkal, és a folyadékigényünk nagy részét vízzel elégítsük ki.
- Az édességek fogyasztását korlátozzuk heti 1 alkalomra, akkor is válasszunk inkább joghurtos, túrós, gyümölcsös finomságokat.
- Az édesítéshez használjunk energiamentes édesítőszereket.
- A fehér lisztes élelmiszerek helyett válasszunk teljes őrlésű liszteket, ételeinket dúsítsuk korpafélékkel, fehér rizs helyett használjunk barnarizst, fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű pékárut, burgonya helyett próbáljuk ki a csicsókát, fedezzük fel az egzotikus gabonákat: chia magot, kölest, quinoát.
- Hetente háromszor mozogjunk legalább egy órát vagy akár ötször 30 percet, például sétáljunk, lépcsőzzünk, ússzunk, tornázzunk.
- A fogyókúrát segítheti egy jól kiválasztott, klinikai háttérrel rendelkező fogyókúrás készítmény
- Ne feledjük az egészséges ütemű fogyás 0.5-1 kg hetente.
A cikket a vipr-től kaptuk.