Ditróy Gergely, a Portfolio ingatlanpiaci szakértője arról beszélt, hogy a válságban visszaesett ingatlanforgalom az elmúlt években lassú, természetes felfutást mutatott, amit semmilyen külső tényező nem befolyásolt. A csok egy mesterséges kavics az ingatlanpiac tengerében, ami felkavarta az állóvizet, és átrendezte a lakáspiaci folyamatokat. Egyetlen hátránya az, hogy megdobja az ingatlanok – és az alapanyagok – árát. Aki gyorsan reagál, és hamar meg tud egyezni az ingatlan építéséről, az árelőnybe kerülhet.
A tendenciákban megmutatkozik a városok mind népszerűbbé válása, mindenki szeretne a munkahelyéhez közelebb költözni, sokan feladják a vidéki életformát. A csok kedvezőtlenül érinti azokat, akik kisebb vidéki településeken szeretnék eladni a házukat, hiszen a családok könnyebben jutnak pénzhez, így inkább saját házakat építenének maguknak. A jelenlegi adatok szerint Veszprém nem rendelkezik igazán olyan lakásokkal, amikre a csok 10+10 érvényesíthető lenne, de jelenleg több száz lakás építése van kilátásban a városban, és emiatt a helyzet hamarosan változhat.
A piaci változás eredményezheti azt is, hogy nem feltétlenül lesz érdemes az új építésű 10+10 lakásokat megvásárolni, a régebbi lakásokhoz olcsóbban, kevesebb támogatással is kedvezőbb feltételek mellett lehet hozzájutni. Senki nem fog tudni csak az állami milliókból építkezni, hozzá kell tenni önerőt, nulla forintból nem lehet sem vásárolni, sem építkezni.
Tokodi Gábor, az FHB Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a csok és a kamattámogatott hitel olyan állami támogatás, amit a pénzintézetek a jogszabályokban megfogalmazott feltételek szerint közvetít a lakosságnak. Az első tízmillió forint vissza nem térítendő támogatás, amit bárki igényelhet, aki megfelel a törvényben lefektetett feltételeknek. A második tízmillió azonban kedvezményes – három százalékos kamatú – hitel, amit vissza kell fizetni, hitelképesnek kell lenni az igényléséhez. A hitelfelvételt befolyásoló tényezők – a hitelezési feltételek, az infláció, a munkalehetőségek, az elérhető támogatások – kedvezően alakulnak, egyedül az ingatlanárak kilengése az, ami negatívan hathat a közeljövőben.
Mire kell odafigyelni? A pénzintézet annyit tud segíteni, hogy felvázolja az optimális folyamatot és az elérhető összeget, annak kiötlésében viszont nem tudnak segíteni, hogy milyen ingatlanban szeretne lakni a család, egyáltalán milyen családot terveznek? Ezek a tényezők azonban alapjaiban határozzák meg a támogatás és a hitelfelvétel mértékét. A tízmillió forint sokak érdeklődését felkeltette, de az esetek többségében arra jutunk az ügyfelekkel, hogy nem feltétlenül teljesíthetők ennek feltételei, a tíz éven belül három gyerek vállalása és az új építésű lakás építése vagy vásárlása.
Fontos, hogy a családnak – azoknak a személyeknek, akik után a támogatást igénybe vették – tíz évig a lakásba bejelentve kell élnie, tehát azt nem lehet kiadni, onnan elköltözni.
Ha a feltételek nem teljesülnek, akkor a támogatást egy összegben, büntetőkamattal terhelve kell visszafizetni, ami szélsőséges esetben 10 helyett 18 millió forintos adósságot is jelenthet, a kedvezményes hitelt pedig piaci kamattal kell törleszteni.
Arra dr. Tajthy Attila, a B3 TAKARÉK Szövetkezet stratégiai alelnöke is felhívta a figyelmet, hogy nem feltétlenül jó az az elgondolás, ha az elérhető legnagyobb támogatást szeretnénk elérni (10 millió forintot a csokból és 5 milliót az áfa-visszaigénylésből), mert könnyen lehet, hogy használt lakást normál hitellel olcsóbban is lehet vásárolni, nem feltétlenül a támogatott új építésű lakás lesz a legkifizetődőbb választás.